Odczuwanie emocji to nieodłączna część życia każdego człowieka. Nawet niemowlę w pierwszych miesiącach życia potrafi je identyfikować i dawać ich wyraz otoczeniu. Są to głównie cztery podstawowe emocje – złość, strach, smutek i radość. Poprzez płacz czy śmiech rodzice mają okazję dowiedzieć się, co przeżywa maluch.
Warto zatem pamiętać, że właściwy rozwój emocjonalny dziecka jest niezwykle ważny i nie powinno pozostawiać się go bez żadnego wsparcia. Pomaganie dziecku w zrozumieniu swoich emocji i uczuć innych ludzi prowadzi do dojrzałości emocjonalnej, która jest niezwykle ważnym elementem rozwoju człowieka w wielu innych sferach.
Jak wygląda rozwój emocjonalny dziecka?
Dziecko już od pierwszych miesięcy życia odczuwa określone emocje. Z czasem ich gama wzrasta, co prowadzi do coraz lepszego rozumienia siebie i swoich własnych potrzeb. Wiąże się z tym bardzo często bunt, który objawia się próbą kontrolowania otoczenia. Warto być na to przygotowanym i odpowiednio reagować, ponieważ dziecko w takim momencie ma jeszcze problemy z odpowiednim, społecznie akceptowalnym wyrażaniem swoich emocji. Właśnie dlatego najczęściej wyraża je poprzez bicie, kopanie lub gryzienie.
Pamiętaj również, że odczuwanie emocji u kilkulatka, który jeszcze nie potrafi ich w pełni zrozumieć, jest dużo mocniejsze niż u dorosłych. To sprawia, że bardzo mocno może przeżywać konflikty w rodzinie i próbować odreagowywać nadmiar emocji.
Jak wspierać rozwój emocjonalny dziecka?
Wspieranie rozwoju emocjonalnego u dziecka jest niezwykle ważne. Pomaga to maluchowi w rozumieniu nie tylko siebie, ale również otaczających go osób. Właśnie dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek, które mogą pomóc Ci we wspieraniu Twojego dziecka:
Empatyczne słuchanie
Gdy dochodzi do rozmowy z dzieckiem, musisz wykazać się dużą empatią i zrozumieniem. Właśnie dlatego na ten czas najlepiej odłożyć wszystkie inne czynności i skupić się jedynie na maluchu. Budujesz w ten sposób atmosferę zaufania i poczucia ważności jego problemów. Dziecko czuje również, że rozmowa o emocjach jest ważna i pożądana, dlatego nie będzie ich w przyszłości ukrywało.
Akceptacja
To jeden z trudniejszych punktów, ponieważ aby pomóc dziecku zaakceptować swoje uczucia i emocje – zarówno te pozytywne, jak i negatywne, konieczne jest, abyś i Ty, jako rodzic akceptował swoje emocje. Rozmawiając z maluchem, pokaż mu, że to, co odczuwa jest naturalne i w żadnym stopniu nie jest gorszy. Wyjaśnij mu i pokaż na własnym przykładzie, że ma prawo odczuwać złość czy gniew, ponieważ ważne jest jedynie to, w jaki sposób sobie z nimi poradzi. Zawsze może, chociażby porozmawiać i wyrazić swoją frustrację słowami.
Pokaż dziecku, że każde odczuwane uczucie jest ważne i wartościowe – nikt nie lubi odczuwać strachu, stresu lub złości. Mimo to te negatywne emocje również są częścią nas, dlatego warto zastanowić się, dlaczego je odczuwamy. Najczęściej mogą być sygnałem, że coś jest nie tak i warto zastanowić się, w jaki sposób rozwiązać sytuację, która wzbudza w dziecku negatywne uczucia. W ten sposób pokażesz maluchowi, w jaki sposób rozumieć samego siebie i radzić sobie z problemami.
Nie wyręczaj dziecka
Prowadząc rozmowę z maluchem, pozwól mu mówić. Słuchaj uważnie i wyrażaj zrozumienie, ale nie podpowiadaj. Tylko ono wie, co tak naprawdę dzieje się w jego głowie i nawet jeśli ma problemy z wyrażeniem emocji, uczy się je w ten sposób identyfikować. To doskonała lekcja, która może pozytywnie wpłynąć na rozróżnianie różnego rodzaju uczuć.
Nie krytykuj dziecka
Buduj w dziecku poczucie zaufania i przekonanie, że wszelkie odczuwane emocje są po coś. Nie pozwól, aby dorastało w przekonaniu, że jest gorsze z powodu odczuwanej złości. Zaakceptuj jego uczucia i pomóż mu zaakceptować samego siebie.
Nie narzucaj gotowych rozwiązań
Rozmawiając z dzieckiem o emocjach i problemach, jakie mogą z nich wynikać, pozwól mu zastanowić się nad własnym rozwiązaniem. Spróbuj delikatnie nakierować lub pomóc, ale daj swobodę i chwilę do namysłu.
Pozwól na przeżywanie emocji
Niewinnie brzmiące słowa „To nie powód do smutku” mogą zamykać dziecko na wyrażanie swoich emocji. Zamiast tego pozwól mu na płacz, jeśli czuje się smutny i wesprzyj w tym momencie. To niezwykle istotne, jeśli zależy Ci na tym, aby dziecko nie czuło strachu przed opowiadaniem Ci o swoich problemach i uczuciach.
Pamiętaj! Odczuwanie określonych emocji nie wiąże się z destruktywnym wyrażaniem ich – odczuwanie złości nie jest usprawiedliwieniem negatywnych zachowań. To bardzo ważne, aby dziecko wiedziało, że ma prawo odczuwać złość, ale niedopuszczalne są pewne destrukcyjne zachowania. Nie pozwalaj zatem na wszystko. Stawiaj na rozmowę i alternatywne sposoby radzenia sobie z trudnymi emocjami.
Rola zabawy w rozwoju emocjonalnym
Doskonałym sposobem na naukę i rozmowę o emocjach jest codzienna zabawa. Warto zatem wybierać gry i bajki edukacyjne, które będą w odpowiedni sposób wprowadzać Twojego malucha w świat coraz to bardziej skomplikowanych emocji. W bajkach dziecko może odnaleźć multum informacji o bohaterach, ich emocjach i sposobach na radzenie sobie z nimi, a podczas gier i zabaw ćwiczyć na własnym przykładzie. Poświęć zatem trochę czasu swojemu dziecku i spraw, aby miało okazję uczyć się pod Twoim okiem w przyjaznej atmosferze.
W naszej ofercie znajdziesz plakat z emocjami, który doskonale dopełni pokój dziecka i pomoże mu w nauce. KLIKNIJ TUTAJ i dowiedz się więcej.
Rozwój emocjonalny to niezwykle ważny aspekt życia każdego dziecka. Od niego zależy, czy dziecko w przyszłości będzie się rozwijało odpowiednio intelektualnie i czy poradzi sobie podczas wrastania w społeczeństwo. Nie zaniedbuj tego aspektu i zadbaj, aby maluch dorastał w atmosferze akceptacji i zrozumienia.
To również może Cię zainteresować!
Jak wspomóc dziecko w rozwoju i przyswajaniu wiedzy?
Zalety nauki poprzez zabawę i angażowania dziecka w gry edukacyjne