Kreatywność to cecha, która wydaje się, być bardzo niedoceniana przez dzieci, młodzież i rodziców. Często kojarzy się jedynie z pracami plastycznymi, które niekoniecznie muszą być konikiem każdego z nas. Dzisiaj spojrzymy na nią trochę szerzej i postaram się przekonać Cię, że warto zadbać o rozwój kreatywności u Twojego dziecka.
Koniecznie zostań i sprawdź, w jaki sposób wspomóc malucha w odkrywaniu świata i stymulować kształtowanie, ważnych z punktu widzenia jego przyszłości, cech!
Czym jest kreatywność?
To pytanie otwiera drzwi do fascynującego świata rozwoju, myślenia i uczenia się. Kreatywność bowiem to cecha niezwykle fascynująca i skrywająca mnóstwo tajemnic. Za niepozornym pojęciem, przynoszącym na myśl przede wszystkim wszelkie zdolności plastyczne, kryje się bowiem złożona i dotykająca różnych obszarów definicja. Kreatywność to nie tylko umiejętność rysowania czy malowania. To kompleksowy proces myślowy, który obejmuje zdolność do myślenia „poza schematem” i znajdowania innowacyjnych rozwiązań. Dla dzieci jest to naturalny sposób wyrażania siebie, eksplorowania świata oraz rozwijania umiejętności problem-solving, które nie są jeszcze zablokowane przez potrzebę dostosowania się do społeczeństwa, wejścia w określone schematy i nawyki.
Kreatywność nie ma jednoznacznej definicji, ponieważ przejawia się w różnorodny sposób u każdego dziecka. To nie tylko tworzenie dzieł sztuki, ale także umiejętność łączenia różnych idei, rozwiązywania problemów oraz eksperymentowania z nowymi pomysłami. Rozumienie istoty kreatywności u dzieci jest kluczowe dla wsparcia ich rozwoju, ponieważ pozwala to rodzicom lepiej dostosować metody stymulowania wyobraźni i rozwijania umiejętności twórczego myślenia.
Literatura psychologiczna przywołuje aż 60 różnych definicji kreatywności, z czego ciężko przywołać jedną słuszną. Mimo wszystko na potrzeby dnia codziennego warto zapamiętać, że kreatywność, to umiejętność tworzenia nowych rzeczy. Takie rozumienie tej cechy może wspierać potrzebę jej kreowania u swoich maluchów.
Dlaczego kreatywność jest tak ważna?
O co w ogóle tyle zachodu z tą kreatywnością? Jeśli Cię to zastanawia, to musisz wiedzieć, że cecha ta jest uznawana za najważniejszą cechę przyszłości. I ma to odzwierciedlenie w praktyce, ponieważ kreatywne myślenie to umiejętność nieszablonowego podejścia do problemu z jakiejkolwiek dziedziny. Pomaga w tworzeniu nowych idei, szukaniu rozwiązań i ogólnym funkcjonowaniu w społeczeństwie.
Dziecko na różnych etapach kształcenia zdobywa wiedzę. Dzięki swojej inteligencji potrafi wykorzystać tę wiedzę w praktyce, a kreatywność pomaga w nieszablonowym patrzeniu na świat i rozwijaniu obu pozostałych cech. Dzięki kreatywnemu myśleniu maluch, stając przed określonym wyzwaniem, może znaleźć rozwiązanie, które w prosty i ciekawy sposób przybliży go do celu. W nauce kreatywność to chociażby wykorzystanie różnych metod uczenia się, zapamiętywania, utrwalania i wydobywania informacji. Pomagają w tym mnemotechniki, które są doskonałym przykładem kreatywnego podejścia do problemu uczenia się. Taki sposób nauki to właśnie nieszablonowe podejście do procesu uczenia się.
Właśnie dlatego kreatywność, to tak istotna cecha i warto ją rozwijać u swoich dzieci. W ten sposób dbacie o ich przyszłość i rozwój ich inteligencji. Nie zaniedbujcie tej sfery ze względu na przekonanie, że kreatywność to jedynie cecha artystycznych dusz! To również ważna cecha dla każdego ścisłego umysłu, ponieważ każde doświadczenie wymaga postawienia hipotezy, a ona wynika bardzo często z kreatywnego podejścia do świata.
Jak rozwijać kreatywność u dzieci?
Jeśli przekonałam Cię, że kreatywność to istotna cecha, którą warto rozwijać już od najmłodszych lat, to koniecznie przyjrzyj się tym kilku sposobom! Spróbuj wprowadzić je do życia swojego dziecka, aby móc z dumą obserwować, jak rozwija się na wielu płaszczyznach.
Stwórz kącik do zabawy
Dzieci mają niewyobrażalne pokłady kreatywności w sobie. Potrafią w okamgnieniu wymyślić dla siebie zajmującą zabawę, która będzie niezwykle angażująca. Dorośli jednak bardzo często tłumią tę cechę poprzez zasady i normy, do których przywykli. Właśnie dlatego warto zorganizować dziecku kącik, w którym będzie mogło oddać się swoim pasjom na całego.
Chodzi przede wszystkim o to, aby dziecko nie musiało się martwić, że coś pobrudzi lub zniszczy. Zostaw zatem w jego pokoju różne materiały plastyczne i pozwól, aby w swój własny sposób odgrywało farby, plastelinę czy kredki. To obudzi w nim kreatywność i jeśli nie będzie hamowana przez normy, do których przywykli dorośli, będzie mogła w maluchu rosnąć i przekształcać się w myślenie kreatywne.
Oczywiste jest, że ten punkt jest trudny do zorganizowania. Nie w każdym domu jest możliwość stworzenia przestrzeni, w której dziecko będzie miało okazję bawić się zupełnie swobodnie. Mimo wszystko nie jest to niewykonalne. Można rozkładać i składać matę, która uchroni dywan i podłogę lub zamontować przesuwane półeczki. Wystarczy chwilę się zastanowić i pobudzić w również w sobie kreatywność.
Zabawy sensoryczne
Zabawy i zabawki sensoryczne mają na celu umożliwienie dziecku rozwijania różnych zmysłów. Właśnie dlatego będą to zazwyczaj kolorowe materiały o różnych fakturach i wykończeniach. Zabawki sensoryczne są również niezwykle proste do zrobienia samodzielnie. Wystarczy pomieszać różne suche składniki ze sobą i pozwolić dziecku maczać w nich rączki i nóżki. Pomalować na różne kolory kukurydzę i umieścić w wodzie. Pomysłów na takie zabawy jest bardzo dużo, a niosą ze sobą mnóstwo pozytywnych skutków dla rozwoju dziecka. W tym również pobudzają kreatywność, więc koniecznie powinieneś zgłębić ten temat szerzej. My zapraszamy Cię serdecznie na naszego Instagrama rodzinkanarzadow, gdzie znajdziesz różne pomysły na zabawy DIY!
Kreatywne zabawy
Jeśli chcesz zająć się domem, a jednocześnie poświęcić czas swojemu dziecku, to możesz zaangażować malucha, chociażby w opowiadania różnorodnych historii. Zachęć szkraba, żeby opowiedział, co widzi dookoła siebie. Możecie zamknąć się jedynie na temat domu lub wyglądać za okno. Szybko się przekonasz, jak wspaniała może być wyobraźnia Twojego dziecka, kiedy zacznie opowiadać bajki o wymyślonych przez siebie postaciach.
Świetnym pomysłem na kreatywne opowiadanie bajek jest również spacer. Możecie wybierać rzeczy, które mijacie i wplatać je w opowieść, aby bajka stawała się coraz ciekawsza, a jednocześnie tak bliska Wam. Takie snucie różnych historii niezwykle pozytywnie wpływa na rozwijanie kreatywności u Twojego dziecka, a jednocześnie buduje między Wami niezwykłą więź opartą na zaufaniu.
Angażuj dziecko w życie rodziny
Angażowanie dziecka w życie rodziny to kluczowy czynnik w stymulowaniu i rozwijaniu jego kreatywności. Dzieci uczą się poprzez obserwację i doświadczenie, a aktywne uczestnictwo w codziennych działaniach rodzinnych stwarza im doskonałe pole do rozwijania wyobraźni. Gotowanie razem, wspólne czytanie książek, tworzenie domowych projektów czy nawet wspólna zabawa w ogrodzie to momenty, podczas których dzieci mogą wyrazić swoje pomysły, eksperymentować i rozwijać swoje zdolności twórcze. Rodzice mogą również zachęcać dzieci do dzielenia się swoimi pomysłami, słuchania ich opinii oraz angażowania ich w podejmowanie decyzji dotyczących życia rodzinnego. To nie tylko buduje silne więzi rodzinne, ale także kształtuje kreatywność poprzez otwartą i wspierającą atmosferę, w której dzieci czują się swobodnie, mogą wyrażać swoje pomysły i eksperymentować z nowymi ideami. Angażowanie dziecka w życie rodziny to nie tylko zadanie, ale również szansa na rozwijanie potencjału twórczego, który będzie kształtował je przez całe życie.
Zachęcaj do swobodnej zabawy bez określony odgórnie zasad
Dzieci często odnajdują swoją kreatywność, poprzez nieustraszone eksperymentowanie. Zachęcaj dziecko do swobodnej zabawy, podczas której nie ma ściśle określonych reguł. Dzięki temu maluch może rozwijać swoją wyobraźnię, tworzyć nowe światy i łączyć różne elementy w oryginalne sposoby. To buduje w nim również umiejętność nieszablonowego podejścia do określonych kwestii, szczególnie jeśli będziecie praktykować wymyślanie własnych, zupełnie nowych zasad do znanych i lubianych gier. Dzięki temu zyskujecie nie tylko nowe sposoby na spędzanie wolnego czasu, ale również rozwijacie kreatywność.
Zachęcaj dziecko do odkrywania świata
Wprowadzaj dziecko w różnorodne dziedziny wiedzy, organizując wycieczki do muzeów, ogrodów botanicznych czy teatrów. Odkrywanie nowych miejsc i doświadczeń pozwoli maluchowi poszerzać horyzonty i zainspiruje go do tworzenia własnych pomysłów. Możesz skorzystać również z zabaw i gier edukacyjnych, które wprowadzą malucha w świat nowych idei i dziedzin naukowych w przyjemny sposób. To doskonała okazja do rozwijania u dziecka ciekawych zainteresowań, które mogą towarzyszyć mu później przez całe życie.
Mam nadzieję, że udało mi się przekonać Cię, że kreatywność, to nie tylko artyzm. To przede wszystkim cecha, której znaczenie z każdym rokiem coraz bardziej wzrasta. Szczególnie w czasach, kiedy dzieci nie rozwijają jej tak naturalnie, jak dawniej, gdy nie miały dostępu do zabawek i same musiały wymyślać kreatywne sposoby na spędzenie wolnego czasu.
Kreatywność to cecha, którą bardzo mocno się ceni, więc koniecznie zadbaj o to, aby Twój maluch mógł swobodnie ją rozwijać każdego dnia.
To również może Cię zainteresować!
Zalety kolorowanek edukacyjnych i ich wpływ na rozwój dziecka