Komu nie marzy się szybkie zapamiętywanie ważnego materiału, który obowiązuje na kartkówkach, sprawdzianach czy maturze? Nauka jest żmudna, męcząca i nawet w sytuacji, gdy przyswajamy informacje, które szczerze nas interesują, mózg szybko się nudzi, męczy i zaczyna odlatywać w inne myśli. Właśnie dlatego warto zacząć stosować ciekawe metody i techniki zapamiętywania, które nie tylko pomogą Ci w szybszy sposób zapamiętać istotne informacje, ale jednocześnie zaskoczą Twój mózg i sprawią, że nie będzie taki oporny!
Szykuj się na dawkę magicznej wiedzy, która pomoże Ci w nauce!
O pamięci krótkotrwałej i długotrwałej
Jeśli wyobrazisz sobie, że nasza pamięć to magazyn, w którym przechowywane są określone informacje, to można przyjąć, że składa się on z dwóch pomieszczeń. Są ze sobą ściśle związane i nazywa się je pamięcią krótkotrwałą i długotrwałą.
Pamięć krótkotrwała to miejsce, w którym przechowywana jest bardzo mała ilość informacji i przez bardzo krótki czas. Szacuje się, że jest to 5 – 9 jednostek informacji, które pozostają tam przez co najwyżej kilkadziesiąt sekund. Trafiają do niej świeżo poznane informacje, które nie przeszły jeszcze do drugiego pomieszczenia – pamięci długotrwałej.
Biorąc pod uwagę małą pojemność tego rodzaju pamięci i ogromną ilość bombardujących nas na co dzień informacji, bardzo szybko tracimy wiadomości, które znajdują się w tym pomieszczeniu. Można jednak przenieść je do pamięci długotrwałej, co wymaga wielokrotnego powtórzenia określonej informacji. Jak już jednak wiesz, nie zawsze jest to skuteczne, ponieważ nadwyżka informacji jest stamtąd szybko usuwana lub uogólniana. Dodając do tego mózg, który bardzo szybko się nudzi i zaczyna koncentrować się na innych wiadomościach, trudno nam przychodzi zapamiętywanie.
Pamięć długotrwała to pomieszczenie, w którym może znajdować się ogromna ilość informacji jednocześnie i nie są one z niej usuwane. Problem jednak leży w tym, że są one trudniej dostępne niż te, znajdujące się w pamięci krótkotrwałej. Z pewnością znasz to uczucie, gdy masz jakieś słowo na końcu języka, ale musisz się chwilę zastanowić, aby sobie przypomnieć. Twój mózg przeszukuje wtedy pamięć długotrwałą, aż odnajduje w niej odpowiednie słowo.
Zapamiętywanie to proces odpowiedzialny za kodowanie, magazynowanie i odtwarzanie docierających do nas informacji. Twoim celem zatem jest zarejestrowanie określonej informacji, która trafia do pamięci krótkotrwałej, przeniesienie jej do pamięci długotrwałej i w odpowiednim momencie jej odnalezienie i odtworzenie. W tym chciałabym Ci dzisiaj pomóc.
Jak przyśpieszyć proces zapamiętywania?
Uczniowie najczęściej stosują metodę ciągłego powtarzania określonej informacji, aby przenieść ją z pamięci krótkotrwałej do pamięci długotrwałej. Zbyt często jednak okazuje się to nieskuteczny sposób, dlatego warto sięgnąć po techniki szybkiego zapamiętywania i ułatwić sobie ten proces. O to kilka sposobów:
Zrozum
Rozumienie przyswajanego materiału to podstawa. Szczególnie w naukach ścisłych, jeśli nie zrozumiesz, czego się uczysz, będzie Ci ciężko wydobyć określone informacji w pamięci.
Rozumienie jest tak skuteczne, ponieważ polega na wiązaniu nowych informacji z tymi, które już są w naszej pamięci. To zdecydowanie przyśpiesza proces zapamiętywania, ale również usprawnia późniejsze wydobywanie wiadomości.
Jeśli rozumiesz, co próbujesz zapamiętać, to niepotrzebne Ci będzie tradycyjne „wkuwanie”, które i tak zbyt mocno nudzi mózg, aby było skuteczne.
Angażuj swoje zmysły i emocje
Gdybyś miał się zastanowić, jakie wspomnienia najmocniej pozostały Ci w pamięci z dzieciństwa, to byłyby to prawdopodobnie te, w których dużą rolę odgrywały emocje.
Zarówno emocje, jak i zmysły mogą pomóc Ci w procesie zapamiętywania, więc im więcej ich zaangażujesz, tym łatwiej przyjdzie Ci wydobywanie określonych informacji z pamięci podczas sprawdzianów. Działa to na podobnej zasadzie jak skojarzenia. To, co zabawne, zaskakujące czy niezwykłe dużo łatwiej pozostaje nam w pamięci.
Postaraj się również zaangażować dodatkowe zmysły w nauce. Czytaj na głos, aby słyszeć i oglądaj obrazki, aby widzieć. Jeśli masz możliwość, to poznawaj nowe informacje za pomocą określonych pomocy naukowych, które dodatkowo będziesz mógł dotykać.
Rymowanki
Rymowanki, to jedna z mnemotechnik, która od lat pomaga uczniom w zapamiętywaniu trudnych i skomplikowanych informacji. Dzięki swojej prostocie i pewnej dozie intuicyjności sprawiają, że poznane wiadomości nie tylko szybko trafiają do pamięci długotrwałej, ale również dużo prościej je z niej wydobyć.
Przykłady:
Jabłko jest czerwone, jabłko trzeba zjeść, siedem razy osiem jest pięćdziesiąt sześć
Pamiętaj chemiku młody, zawsze wlewaj kwas do wody
Akronimy
Kolejna mnemotechnika, która polega jednak na wymyślaniu wyrażeń lub słów z pierwszych liter lub głosek wyrazów, które chcemy zapamiętać. Szczególnie pomocna jest, jeśli obowiązuje nas określona kolejność.
Przykłady:
ADEK – witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (witamina A, witamina D, witamina E, witamina K)
System pierwszych liter
To technika, polegająca na ułożeniu zdania, którego pierwsze litery to również pierwsze litery grupy wyrazów do zapamiętania.
Przykład:
Mały Domek Cały Biały Nad Morzem Wspaniałym – odpowiednia kolejność przypadków (Mianownik, Dopełniacz, Celownik, Biernik, Narzędnik, Miejscownik, Wołacz)
Fiszki
To świetna metoda uczenia się słówek, dat lub pojęć. Wystarczy, że przygotujesz sobie niewielkie karteczki i zapiszesz na jednej stronie pojęcie, a na drugiej jego definicję. Takie fiszki możesz nosić ze sobą wszędzie i w każdej chwili po nie sięgać, aby powtórzyć ważny materiał.
Połącz je z określonym systemem powtórek, który opiera się na odpowiednich odstępach czasu. Możesz wykorzystać w tym celu krzywą zapominania Ebbinghausa. Według niej pierwszą powtórkę materiału należy zrobić 10-15 min po zakończeniu nauki. Prawdopodobnie nie będziesz wtedy jeszcze wszystkiego umiał, ale to okazja do uzupełnienia luk w pamięci. Kolejne powtórki, według Ebbinghausa, powinny odbyć się kolejno na drugi dzień, po tygodniu i po miesiącu.
Koniecznie sprawdź, czy w Twojej nauce sprawdzi się któraś z podanych wyżej metod. Być może uda Ci się zaskoczyć swój mozg i wprowadzić je wszystkie! Pamiętaj jednak, że w procesie zapamiętywania ważną rolę odgrywa różnorodność. Nie skupiaj się tylko na jednej technice, ale postaw na różnorodność, aby nie zanudzić swojego mózgu! A jeśli chcesz więcej informacji na temat uczenia się, to koniecznie zajrzyj do naszego poradnika – „Ucz się efektywnie, szybko i skutecznie„. Powodzenia!