Każdy rodzic w pewnym momencie rodzicielstwa staje przed wyzwaniem, które wielu przerasta. Edukacja. Maluchy z natury niechętnie sięgają po książki, często się buntują przed wykonywaniem prac domowych lub jakąkolwiek nauką. Wszyscy jednak dobrze wiemy, że edukacja jest swego rodzaju fundamentem w dzisiejszym świecie, dlatego każdemu rodzicowi zależy, aby jego maluch w miarę swoich możliwości zdobył dobre wykształcenie. Właśnie dlatego chciałabym Ci przedstawić kilka zasad, o których musisz pamiętać, gdy Twoje dziecko zaczyna swoją przygodę z nauką.
Chodź, przyjrzyjmy się kilku z nim!
Pytaj i pozwól dziecku mówić
Pierwsze dni w szkole to dla malucha ogromne wydarzenie. Nowi znajomi, nowe przyjaźnie i nowi nauczyciele. A czy wiesz, że pierwszy nauczyciele to dla dziecka często wyjątkowe postacie i rzadko się o nich zapomina?
Pytaj dziecko o to, co działo się w szkole i czego nowego się nauczyło. Nie pozwól jednak, aby Twoje zainteresowanie było powierzchowne i wyrażone z widoczną niechęcią. Nie pozwól na krótką odpowiedź dobrze. Zamiast tego dociekaj i pozwól dziecku mówić. Jestem pewna, że na wczesnych etapach rozwoju maluchom nie będzie się zamykała buzia. Pytaj o szczegóły i wyrażaj szczere zainteresowanie, aby dziecko czuło, że to, co mówi, jest ważne. To sprawi, że każdego dnia będzie chciało dowiadywać się nowych rzeczy, aby móc o nich opowiedzieć Tobie.
Taka rozmowa to również doskonała powtórka wiadomości dla Twojego dziecka. Jeśli czegoś nie pamięta albo zapytasz o coś, czego nie było na lekcji, zaproponuj, że wspólnie znajdziecie odpowiedź. Budujesz w ten sposób ciekawość świata i głód wiedzy, który będzie się tylko powiększał. Nauczysz malucha również bardzo ważnej umiejętności – szukania informacji. W dzisiejszych czasach, kiedy o wszystko można zapytać wyszukiwarkę internetową, to wcale nie jest oczywista umiejętność. Właśnie dlatego warto wykorzystywać atlasy, książki i słowniki.
Bądź cierpliwy i pozytywnie nastawiony
Ja wiem, że rodzice mają mnóstwo na głowie. Szczególnie w rodzinach, w których oboje pracują. Nie można jednak zaprzeczyć, że te pierwsze lata rozwoju dziecka mają ogromny wpływ na jego przyszłe nawyki i umiejętności. Jeśli nie czytałeś jeszcze artykułu o wewnętrznym dziecko, to gorąco Cię do tego zachęcam. Link znajdziesz pod koniec artykułu.
Siadając z dzieckiem do nauki, musisz wykazać się ogromną dawką cierpliwości. Jeśli coś nie będzie mu wychodziło lub z czymś nie będzie sobie radził, to musisz zachować czysty umysł i spokój. Nie myśl o tym, że czeka Cię jeszcze gotowanie i sprzątanie. Zastanów się, czy dziecko nie jest od tego ważniejsze. Ono natomiast szybko wyczuje Twoje zniecierpliwienie i zacznie narastać w nim stres.
Cierpliwość wyraża się również w tym, że pozwalasz dziecku wykonać zadanie w pełni samodzielnie. Ileż jest rodziców, którzy w chwili słabości podpowiadają maluchowi prawidłowe odpowiedzi tylko po to, aby przyśpieszyć cały proces? Rozumiem to, jednak warto pomyśleć o konsekwencjach.
Twoje pozytywne nastawienie również ma ogromne znaczenie. Jeśli będziesz jedynie wypominać błędy, to maluch szybko się zniechęci, rzuci książką i okaże postawę buntowniczą. Zamiast tego spróbuj chwalić go za poprawne odpowiedzi i w prosty sposób tłumaczyć błędy. Zamiast krótkiego i stanowczego źle, spróbuj zachęcić go, aby w inny sposób sprawdził swoje rozwiązanie.
Wykorzystuj różne metody nauki
Żyjemy w świecie, w którym można znaleźć naprawdę mnóstwo niezwykłych metod uczenia. Wystarczy trochę poszperać. Zajrzyj do Internetu, skorzystaj z multimedialnych gier, które bawią i uczą lub sam przygotuj ciekawe zadania. Pamiętaj jednak, aby wszystko było wywarzone, ponieważ może skończyć się tak, że dziecko całymi dniami będzie spędzało czas przed monitorem, co z pewnością nie jest dla niego pozytywne.
Uczyć można się zarówno w domu przy biurku, jak i na świeżym powietrzu podczas pikniku. Niektóre zabawy edukacyjne pozwalają na przemycenie nowych informacji podczas spaceru, a jeszcze inne sprawią, że maluch będzie się doskonale bawił, chłonąc jednocześnie wiedzę. Wystarczy obudzić w sobie trochę kreatywności. Z czasem takie podejście może sprawić, że maluch coraz chętniej będzie sięgał po książki, niezależnie od obowiązków narzuconych przez szkołę.
Wykorzystuj w nauce pasje dziecka
Wszystko może stać się przyjemniejsze, kiedy połączyć to z czymś, co szczerze nas interesuje. Właśnie w taki sposób możesz zachęcić malucha do zdobywania wiedzy. W nauce matematyki nie ma przecież znaczenia, czy będziecie liczyć jabłka, które kupiła i rozdzieliła mama, czy dinozaury, które zrobiły sobie piknik w lesie. Pamiętaj, że zainteresowania Twojego dziecka to przepustka w wielu istotnych kwestiach. Jeśli dodasz do tego dozę bajkowości i humoru, to maluch nawet nie zauważy, że się uczy. Może okazać się, że wręcz sam zechce się uczyć, aby móc odpowiedzieć, ile zostało ciasteczek po tym, jak pięć dinozaurów podczas pikniku zjadło po dwa.
Zacznij odkrywać zainteresowania swojego dziecka poprzez dokładne jego obserwowanie oraz słuchanie. Jako rodzic z pewnością wiesz, jak chętnie maluchy opowiadają o rzeczach, których się dowiedziały. Wspieraj je w tym i pokazuj, że jesteś zainteresowany wszystkim, co ich dotyczy. Często to będą banalne informacje, o których już wiesz, ale samo wysłuchanie i okazanie zainteresowania, to dla malucha ogromna radość.
Bądź przykładem
Jeśli śledzisz tego bloga regularnie, to z pewnością wiesz, że dzieci uczą się przez naśladownictwo. Właśnie dlatego musisz pokazywać im, że Ty również zdobywasz wiedzę, rozwijasz swoje pasje i uczysz się nowych rzeczy. Czytaj książki, gotuj lub uprawiaj sport. Pokaż dziecku, że sprawia Ci to radość, angażuj go, jeśli zapyta, co robisz i wyjaśniaj, że się uczysz. Maluchy są zapatrzone w swoich rodziców i od małego dążą do tego, aby być tacy, jak oni. Nawet z czasem, gdy pojawia się nastoletni bunt, nieświadomie będą kopiować zachowania dorosłych.
Nauka przez naśladownictwo oraz nieświadome upodabnianie się do rodziców to niezwykle złożony temat, któremu z pewnością poświęcę więcej czasu w innym artykule. Jeśli zainteresował Cię ten temat, to koniecznie śledź naszego bloga!
Wykorzystujcie wiedzę w praktyce
Nie ma nic lepszego niż nauka w praktyce. Właśnie dlatego nie pozwól, aby Twoje dziecko uczyło się jedynie z książek. Zabieraj go na spacery lub wycieczki i pokazuj to, czego się uczy, na żywo. To nie tylko sprawi, że wzrośnie jego motywacja do nauki, ale również pomoże w zapamiętywaniu nowych informacji.
Jeśli uczycie się matematyki, to zacznij dawać maluchowi skromne kieszonkowe, za które będzie mógł kupić sobie coś w sklepie, płacąc samodzielnie przy kasie. Pomóż również w oszczędzaniu na wymarzone zabawki. To nie tylko wspomoże go w nauce matematyki, ale również nauczy oszczędzania i szacunku do pieniądza.
Wspieramy dzieci w zdobywaniu wiedzy w pozytywny i przemyślany sposób. Zastanówmy się, ile z nas ma jakąś traumę z dzieciństwa, kiedy rodzice zmuszali nas do odrabiania lekcji, gdy chcieliśmy się jeszcze chwilę pobawić. Strach przed złą oceną, rozwiązywaniem zadań lub niechęć do jakiegokolwiek zdobywania wiedzy, kształtuje się bardzo często na wczesnych etapach rozwoju, kiedy nauka jest dla nas naturalna i niezwykle ciekawa. Właśnie dlatego warto wspierać to zainteresowanie w kreatywny sposób, zamiast tworzyć w maluchach niechęć.
To również może Cię zainteresować!
Jak zadbać o swoje wewnętrzne dziecko?