W ostatnim artkule starałam się podpowiedzieć Ci, jak obudzić w Twoim dziecku pasję do nauki. Dzisiaj natomiast skupimy się na kilku podstawowych zasadach, o których warto pamiętać, aby nie zniechęcić malucha do nauki. Rodzice często popełniają drobne błędy, które negatywnie wpływają na dziecko, nie mając o tym pojęcia. Właśnie dlatego dzisiaj postaram się wyjaśnić Ci, jakie zachowania mogą pomóc Ci z małym buntownikiem, który niechętnie sięga po książkę.
Wyruszmy w krótką podróż po wychowaniu, aby ułatwić Ci życie drogi Rodzicu!
Pozwól dziecku na odpoczynek po szkole
Odpoczynek jest niezwykle ważny na każdy etapie rozwoju. Zarówno maluchy, jak i nastolatkowie czy dorośli ludzie muszą pamiętać, że odpoczynek podczas nauki jest kluczowym elementem całego procesu zdobywania wiedzy. Przeciążony mózg zaczyna się buntować i coraz trudniej zapamiętuje informacje, dlatego uszanuj czas swojego dziecka i daj mu możliwość odpoczęcia, pobawienia się i odstresowania po długim dniu w szkole.
Ważne mogą okazać się również przerwy pomiędzy sesjami nauki. Zadbaj jednak o to, aby były odpowiednio krótkie i niekoniecznie polegały na przesiadywaniu przed ekranem. Zachęć dziecko do zrobienia kilku pajacyków lub przysiadów. Napicia się wody lub zjedzenia przekąski. Koniecznie zaangażuj się w tą przerwę również Ty, aby dziecko nie czuło się wyalienowane.
Naucz dziecko systematyczności
Na temat budowania systematyczności u dziecka pisała w innym artykule. Link do niego znajdziesz na końcu artykułu. Tutaj jednak chciałabym ponownie podkreślić, jak ważne jest budowanie nawyku systematyczności u malucha. Pamiętaj, że jest to nauka na całe życie i może się okazać, że zbudowana w dzieciństwie umiejętność ułatwi dziecku życie i funkcjonowanie w dorosłości.
Ustalcie z dzieckiem stały harmonogram dnia, dzięki któremu będzie mu się łatwiej odnaleźć w nowej, szkolnej rzeczywistości. Mogą go wyznaczać określone czynności, takie, chociażby jak obiad. Maluch nauczy się, że po szkole ma czas dla siebie, a po obiedzie zaczyna się czas nauki. To dla młodszych dzieci może być dużo łatwiejsze niż skupianie się na godzinie i upływie czasu.
Zadbaj o odpowiednie środowisko nauki
Zanim zaczniecie naukę, upewnij się, że będziecie spędzać czas w miejscu, które jest odpowiednio przygotowane do tego. Maluch powinien siedzieć przy biurku, aby wyrobić sobie zdrowy nawyk. Nie pozwól, aby ktoś Wam przeszkadzał, ponieważ to szybko dekoncentruje lub wywołuje złość na to, że musi się uczyć, gdy inni się bawią. Odłóż swój telefon na bok i skup się jedynie na dziecku. Zadbaj także o to, aby telewizor, komputer lub cokolwiek innego działało negatywnie na koncentrację Twojego dziecka. Uszanuj to, że się stara i bardzo łatwo mu odejść myślami od wykonywanych zadań. To normalne dla dzieci, więc jako rodzic powinieneś zadbać o to, aby go wspierać w nauce.
Na biurku powinny znajdować się wszystkie najistotniejsze przybory, które mogą się przydać podczas nauki. Powinno być ono również posprzątane i wygodne. Zadbaj o odpowiednie światło i wygodne krzesło dla dziecka. To istotne elementy na każdym etapie edukacji, więc im wcześniej zaczniecie o nie dbać, tym lepiej.
Pozwól dziecku skupić się na aktualnie wykonywanym zadaniu
Kiedy już zaczniecie rozwiązywać określone zadanie z konkretnego przedmiotu, to liczy się tylko ono. Nie zadawaj dziecku miliona innych pytań o to, gdzie ma zeszyt z polskiego, ile zadań ma do zrobienia z matematyki lub jak poszedł mu sprawdzian z angielskiego. To wszystko sprawia, że maluch się dekoncentruje, a w konsekwencji złości i demotywuje. Tak samo, jak on, tak samo Ty musisz się skupić na aktualnie wykonywanym obowiązku.
Tak, jak już wspomniałam, warto unikać zachowań, które dekoncertują dziecko. Staraj się w marę możliwości nie wychodzić z pokoju w trakcie odrabiania lekcji, nie używać i nie okazywać znudzenia. Możesz uczyć się razem z maluchem, pokazując mu, że czegoś nie widziałeś, więc się uczycie wspólnie.
Rozmawiaj z dzieckiem na temat edukacji
Nie ma nic gorszego niż odpowiedź: bo tak. Wydaje Ci się, że dziecko czegoś nie zrozumie? Być może jest na takim etapie rozwoju, który narzuca pewne ograniczenia, jednak to nie znaczy, że nie warto próbować. Jeśli maluch pyta Cię, dlaczego musi chodzić do szkoły, to usiądź z nim i porozmawiaj na ten temat. Wyjaśnij, że obowiązek szkolny nakazuje dzieciom do 18 roku życia uczyć się, ale również, że edukacja daje mnóstwo możliwości. Możesz pokazać mu słynnych naukowców lub osobistości z różnych dziedzin. Wyjaśnij, co może osiągnąć lub jak ważne jest posiadanie podstawowej wiedzy z różnych dziedzin.
Doskonałym ćwiczeniem będzie tutaj wykorzystywanie wiedzy w praktyce. Pozwól dziecku zapłacić w sklepie za swoje zakupy lub wręczaj drobne kieszonkowe, które może rozdysponować w taki sposób, jak chce. Stwórzcie razem domek na drzewie lub zwykłą bazę z krzeseł i koca w domu. Jeśli coś się wywróci, to wyjaśnij, że tak działają prawa fizyki. Możesz w bardzo prosty sposób udowodnić dziecku, że wiedza się opłaca i może ułatwić codzienne życie lub szeroko rozumiany rozwój.
Nie unikaj trudnych pytań. Wręcz przeciwnie – pokazuj dziecku, że jeśli czegoś nie wiesz, to wspólnie możecie się dowiedzieć, szukając odpowiedzi w odpowiednich miejscach.
Nie narzucaj dziecku własnych ambicji
Czasami jest tak, że coś nam w życiu się nie uda, coś nie wyjdzie lub drobny wypadek zaprzepaści nasze marzenia. Wtedy niektórzy rodzice marzą, że ich dzieci spełnią te marzenia. Nie warto.
Narzucanie dziecku określonych obowiązków, planów, zainteresowań lub zadań rzadko się opłaca. Najczęściej spotka się to z automatycznym buntem i sprzeciwem, którzy może prowadzić do poważnych konsekwencji. W innym wypadku może sprawić, że dziecko będzie robiło w życiu coś, co nie sprawia mu satysfakcji, przez co nigdy nie zazna szczęścia. Wiem, że rodzicom czasami wydaje się, że lepiej wiedzą, co będzie dobre dla ich dziecka, jednak najlepsze jest słuchanie i obserwowanie.
Poznaj swoje dziecko, zobacz, co je interesuje, co lubi i dzięki czemu się uśmiecha. Pozwól i pomóż mu w rozwijaniu tych zainteresowań. Pokaż różnorodne drogi i zaproponuj alternatywy. Rzeczą oczywistą jest to, że jako dorosły masz większą wiedzę na temat świata, jednak musisz pozwolić również dziecku na popełnianie błędów. Nawet jeśli jego pasja ma nie przynieść mu konkretnych korzyści lub ma się nią znudzić – pozwól mu tego doświadczyć. W ten sposób zacznie uczyć się na błędach, zamiast budować w sobie perfekcjonizm, który może mocno uprzykrzać życie w dorosłości.
Nie pozwól, aby Twoje dziecko robiło to, co Ty chcesz. Zamiast tego pozwól mu eksplorować i poznawać siebie. Wyciągać wnioski z błędnych decyzji i odszukiwać nowe drogi lub rozwiązania w sytuacjach, które wydają się końcem świata.
Mam nadzieję, że teraz łatwiej Ci będzie pracować z Twoim dzieckiem w strefie edukacji. Wiem, że to niezwykle trudne, bo maluchy szybko przechodzą z fazy zafascynowania wszystkim dookoła do fazy buntu i niechęci do szkoły. Pamiętaj jednak, że masz na to ogromny wpływ i Twoje podejście może sprawić, że dziecko całe życie będzie głodne wiedzy i odkrywania świata. Jeśli na tym Ci zależy, to koniecznie spróbuj zastosować te kilka wskazówek.
To również Cię zainteresuje!
Wprowadź w życie dziecka systematyczność!