Informacje bombardują nas każdego dnia. Ich ilość potrafi przytłoczyć, a wykluczające się fakty zdezorientować. Wypracowanie odpowiedniej odporności i umiejętności selekcji to coraz bardziej pożądane cechy. Dotyczy to również uczniów, którzy codziennie przyswajają świeże informacje i poznają nowe fakty.
Z pewnością wielokrotnie słyszałeś, że kluczem do efektywnej nauki jest odpowiednia selekcja przyswajanych informacji. Jestem jednak świadoma, że dla wielu uczniów to ogromny problem, gdy wszystko wydaje się istotne i równie ważne. Dlatego zdolność do krytycznego myślenia jest tak cenna. Dzisiaj postaram się przedstawić Ci, dlaczego warto ją rozwijać i w jaki sposób to robić.
Czym jest krytyczne myślenie?
Mimo dość enigmatycznie brzmiącego pojęcia, krytyczne myślenie jest bardzo łatwe do zdefiniowania. Oznacza umiejętność analizowania faktów w celu wysuwania trafnych i rzetelnych wniosków. Inaczej mówiąc, stosując krytyczne myślenie na co dzień, zastanawiasz się, czy to, co słyszysz, ma sens. Szukasz informacji potwierdzających określone tezy lub argumentów za brakiem jej słuszności. Wyrabiasz sobie swoje własne zdanie na bazie zdobytych informacji. Nie bierzesz za pewnik wszystkiego, czego się dowiadujesz, ponieważ zadajesz pytania odnośnie do poznanych wiadomości.
Krytyczne myślenie jest początkiem rozwoju wielu dziedzin. To dzięki pytaniom „czy na pewno?”, „w jaki sposób?” itp. możliwy jest postęp.
Dlaczego warto rozwijać umiejętność krytycznego myślenia?
Krytyczne myślenie jest niezwykle pożądaną cechą u młodych ludzi. Wraz z jej rozwojem pogłębia się ciekawość świata, chęć poznawania skutków, przyczyn i dróg osiągnięcia określonych stanów. To również cecha, która może niezwykle przysłużyć się Twojej edukacji.
Dzięki aktywnemu praktykowaniu tej umiejętności lepiej zrozumiesz przyswajany materiał. To szczególnie ważne dla wszystkich ścisłowców, którzy nie mogą sobie pozwolić jedynie na nauczenie się określonych informacji na pamięć. Zadawanie pytań prowadzi do lepszego poznania, a co za tym idzie – zrozumienia procesów, pojęć, stanów itp.
Krytyczne myślenie to również lepsza umiejętność argumentacji swojego stanowiska. Zdziwisz się, jak może się zmienić Twoje uczestnictwo w lekcjach, jeśli zaczniesz ćwiczyć i rozwijać się w omawianym zakresie.
Mówiąc o tej umiejętności, nie można również zapomnieć o radzeniu sobie w sytuacjach kryzysowych. Dzięki tej umiejętności z większą łatwością przyjdzie Ci rozwiązywanie złożonych problemów i adaptacją do nowych warunków.
W jaki sposób się rozwijać w tym zakresie?
Umiejętność krytycznego myślenia to również posiadanie własnego zdania i nieuleganie wpływom. W dzisiejszym społeczeństwie to niezwykle ważne cechy dlatego postaram się przedstawić Ci kilka prostych metod na trenowanie krytycznego myślenia.
Zadawaj pytania
Wątpienie to nic złego. Nie musisz wierzyć we wszystko, co mówią Ci inni. Również w sytuacjach, gdy rozmawiasz z osobą będącą dla Ciebie autorytetem. Zadawanie pytań zmusza drugą osobę do przedstawienia większej ilości argumentów lub wytłumaczenia określonego tematu w inny sposób. To sprawia, że masz okazję lepiej zrozumieć oraz wyrobić sobie własny obraz. To również doskonała droga do lepszego zapamiętywania i zwiększenia swojej efektywności w nauce.
Pamiętaj jednak, że podważanie otrzymanych informacji zawsze powinno odbywać się w sposób konstruktywny. Wykaż ciekawość, a niekoniecznie arogancję.
Dlaczego tę teorię uważa się za prawdziwą?
Jakie są dowody na prawdziwość tej teorii?
Czy istnieją kontrargumenty?
Szukaj różnych źródeł informacji
Krytyczne myślenie polega na kwestionowaniu informacji, które się otrzymuje. To wiąże się z szukaniem większej ilości informacji, aby móc potwierdzić lub zaprzeczyć określonej tezie. Dlatego słuszne wydaje się szukanie komentarzy w różnych źródłach.
Takie postępowanie prowadzi do poszerzania swojej wiedzy w danym zakresie, postrzegania z różnych poziomów i lepszego zrozumienia. Właśnie dlatego nie warto ograniczać się jedynie do informacji z podręczników szkolnych. Sięganie po wiedzę w Internecie, encyklopedie, repetytoria lub różnego rodzaju opracowania pomogą Ci w rozwijaniu krytycznego myślenia.
Bierz aktywny udział w dyskusjach
Wszelkiego rodzaje dyskusje pomiędzy rówieśnikami, uczniami a nauczycielami lub miłośnikami tych samych tematów to świetne sposobności do rozwijania analitycznego myślenia. Analizowanie argumentów drugiej strony, przedstawianie swoich racji i porównywanie różnych punktów widzenia to zawsze rozwojowy kierunek w pracy nad sobą.
W dyskusjach równie ważne jest także aktywne słuchanie. To umiejętność, którą samą w sobie warto szlifować, ponieważ wbrew oczekiwaniom nie jest łatwą zdolnością. Nie zawsze łatwo jest słuchać argumentów podważających nasze zdanie, dlatego uczestnictwo w różnego rodzaju debatach jest świetnym ćwiczeniem.
Ucz się na błędach
Porażki towarzyszą każdemu. Zarówno w szkole, jak i w życiu zawodowym i prywatnym będą pojawiały się sytuacje, w których coś nie pójdzie po Twojej myśli. Nie oznacza to jednak pełnej porażki. Wyciągnięcie odpowiednich wniosków i konkretnej nauki z takich sytuacji może przynieść dużo więcej pożytku niż bycie nieomylnym.
Uczenie się na błędach jest niezwykle trudne. Szczególnie perfekcjoniści mają problem z zaakceptowaniem swoich porażek. Nie należy jednak zapominać, że są one świetnymi lekcjami i koniecznością w dążeniu do samorozwoju. Nauka, jaka płynie z klęski to coś, co ludzie sukcesu nazywają błogosławieństwem.
Aktywnie rozwiązuj problemy
Unikanie problemów można porównać do unikania błędów – niczego Cię nie nauczą. Nie bój się zatem sytuacji, w których coś stanie Ci na przeszkodzie w osiągnięciu Twojego celu. Zatrzymaj się wtedy i przemyśl, jak postąpić, ale móc wrócić na właściwą ścieżkę. Takie sytuacje będą pojawiały się zawsze, dlatego im wcześniej zaczniesz rozumieć, jak postępować, tym lepiej.
Rozwiązywanie różnego rodzaju problemów towarzyszy Ci również w szkole. To wszelkiego rodzaju zadania, które wymagają wyjaśnienia. Zarówno te matematyczne, biologiczne i chemiczne, ale również historyczne czy polonistyczne.
Pozwól sobie na chwilę refleksji w sytuacji kryzysu. Pomyśl, w jaki sposób zbudować rozwiązanie. Ile istnieje możliwości i jakie one są. Skup się również na skutkach każdego z nich, a następnie wybierz to najlepsze.
Analizuj zadania matematyczne i logiczne
Łamigłówki i zagadki to nie tylko dobra zabawa, ale również ćwiczenie swojego mózgu, logicznego i krytycznego myślenia. Mogą zapełnić Ci czas wolny, a przy okazji pozytywnie wpłynąć na rozwój.
Matematyka, chociaż bardzo niedoceniana przez uczniów, wymaga logicznego myślenia i rozwiązywania problemów. To sprawia, że staje się genialną przestrzenią do ćwiczenia krytycznego myślenia. Zanim zatem opuścisz kolejne zajęcia lub powiesz, że i tak Ci się nie przyda, przemyśl, czy krytyczne myślenie nie przyda Ci się w spełnianiu Twoich marzeń i w dążeniu do celów.
Rozwijanie umiejętności analizy to proces, który wymaga czas i cierpliwości. Mimo to gra jest warta świeczki, ponieważ jest to umiejętność niezwykle ceniona i istotna w dzisiejszym świecie. Jeśli zależy Ci na własnym rozwoju, to koniecznie zacznij dbać o te kilka punktów, które tutaj zapisałam. Nie wymagają od Ciebie poświecenia dużej ilości czasu, ponieważ tę umiejętność możesz ćwiczyć każdego dnia w codziennych sytuacjach. Ja trzymam za Ciebie kciuki!
To również Cię zainteresuje!
Zdrowie psychiczne? Te nawyki to musi-have!