Do matury coraz mniej czasu. Zegar tyka, a kalendarze wskazują, że pozostało już mniej niż 100 dni. To oznacza, że większość maturzystów zaczyna czuć presję i coraz więcej rozmyślać. Niektórzy dopiero zaczynają powtórki, inni prawdopodobnie próbują przyśpieszyć. O jednym jednak musisz pamiętać. Spokój i opanowanie! To one mogę pomóc Ci w osiągnięciu sukcesu! Oprócz tego powinieneś zadbać również o… ARKUSZE MATURALNE.
Chodź, porozmawiajmy na temat przygotowywania się do matury z arkuszami maturalnymi!
Czy wykonywanie arkuszy maturalnych przybliży Cię do wymarzonego wyniku z matury?
Na postawione wyżej pytanie jest tylko jedna słuszna odpowiedź. Oczywiście, że tak! Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że rozwiązywanie arkuszy maturalnych to jeden z najlepszych sposobów na przygotowanie się do matury. Szczególnie jeśli zależy Ci na wysokim wyniku z określonego przedmiotu. Powinieneś się zaprzyjaźnić z tą formą nauki.
Dlaczego rozwiązywanie arkuszy jest tak skuteczne?
Badania wskazują, że najlepszym sposobem na przygotowanie się do ważnego egzaminu, jest stworzenie podobnych warunków. Zastanów się tylko. Jeśli czeka Cię jakakolwiek forma odpowiedzi ustnej – czy nie ćwiczysz jej przed lustrem, rodziną lub znajomymi? Prawdopodobnie tak. Podobnie jest z maturą. Przyzwyczajanie się do atmosfery, która będzie panowała w sali, w której przyjdzie Ci napisać najważniejszy egzamin w życiu, pomoże Ci w opanowaniu stresu i drżenia rąk. Przyzwyczaisz się w ten sposób do presji czasu, ciszy i spokoju, jaki w tym momencie zapanuje. Dla wielu osób może to być paraliżujące, dlatego tak ważne jest, aby wcześniej się przyzwyczaić.
Rozwiązywanie arkuszy egzaminacyjnych to również sposób na naukę formułowania prawidłowych odpowiedzi. Z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę, że przygotowywanie się do matury związane jest z nauką tworzenia odpowiedzi, które będą zgodne z kluczem. Poznając zasady oceniania, zrozumiesz, w jaki sposób formułować swoje myśli i na co zwracać szczególną uwagę. W tym celu możemy Ci polecić naszą publikację „Jak nie stracić punktów na maturze z biologii”, w której nasi eksperci przedstawili zadania maturalne uznane za trudne i opisali najczęściej popełniane przez uczniów błędy. Dzięki temu zrozumiesz, jak formułować poprawne odpowiedzi i jakich błędów unikać, aby nie stracić cennych punktów.
Bardzo ważną kwestią w naukach ścisłych jest również umiejętność wiązania teorii z praktyką oraz odnajdywania zależności pomiędzy faktami, które przyswajasz podczas lekcji zupełnie osobno. To cenna umiejętność kreatywnego myślenia, która z pewnością będzie sprawdzana. Rozwiązanie odpowiedniej ilości zadań maturalnych pomoże Ci w przyzwyczajeniu się do tego typu zadań.
Kiedy zacząć rozwiązywanie arkuszy maturalnych?
Zadania maturalne powinny towarzyszyć Ci przez cały okres przygotowywania się do matury. Arkusze maturalne to jednak trochę odrębna kwestia. Biorąc pod uwagę fakt, że zadania w nich zawarte, dotyczą całości materiału obowiązującego na maturze, warto zacząć ich rozwiązywanie w momencie, w którym uda Ci się przerobić wszystkie najważniejsze tematy i zagadnienia.
Jeśli rozpoczniesz rozwiązywanie arkuszy w pierwszej czy drugiej klasie szkoły średniej, możesz bardzo szybko się zniechęcić. Wiele pojęć będzie dla Ciebie niezrozumiałych, co wywoła frustrację i wręcz może negatywnie wpłynąć na Twoją pewność siebie. Nawet zadania z pozoru proste mogą sprawiać Ci trudność, ze względu na konieczność powiązania ich z zupełnie nowymi dla Ciebie zagadnieniami.
Właśnie dlatego arkusze maturalne warto zacząć rozwiązywać w momencie, gdy do matury pozostaje już niewiele czasu, a Ty masz przerobiony cały materiał. Wtedy sięgnij po arkusze maturalne z poprzednich lat oraz po zupełnie nowe publikacje, w których znajdziesz wcześniej niepublikowane zadania. W naszej ofercie znajdziesz, chociażby arkusze maturalne z biologii, które zostały opracowane przez Egzaminatorów maturalnych. Koniecznie KLIKNIJ TUTAJ, aby dowiedzieć się więcej.
W jaki sposób rozwiązywać arkusze maturalne?
W rozwiązywaniu arkuszy maturalnych nie chodzi o to, aby wybierać określone zadania i je rozwiązywać. Aby Twoja nauka była maksymalnie skuteczna, powinieneś stworzyć sobie warunki, przypominające te panujące na egzaminie maturalnym. Zadbaj o ciszę, spokój, czas i narzędzia, które możesz mieć przy sobie na egzaminie z określonego przedmiotu. Nastaw stoper i zacznij rozwiązywanie arkusza. Poproś rodzinę, aby Ci nie przeszkadzali i poczuj się jak na maturze.
Ważną kwestią rozwiązywania arkuszy maturalnych jest odpowiednie wyłapywanie swoich błędów. Niech sprawdzanie odpowiedzi nie skupia się jedynie na wyniku, jaki osiągniesz. Sprawdzaj, dlaczego określona odpowiedź jest niepoprawna i jak powinno brzmieć prawidłowe rozwiązanie. Zapisuj sobie określone niuanse i spostrzeżenia, aby nie popełniać podobnych błędów na egzaminie.
Arkusze maturalne to również doskonały sposób na przetestowanie swojej wiedzy. Masz okazję sprawdzić, jakie działy lub zagadnienia są dla Ciebie nadal trudne. Zapisuj sobie je i powracaj, aby powtórzyć wiadomości. Dzięki temu Twoje powtórki będą zdecydowanie bardziej skuteczne.
Arkusze maturalne a zbiory zadań
Zastanawiasz się, jaka jest różnica w rozwiązywaniu arkuszy maturalnych i zadań typu maturalnego ze zbiorów zadań? Te drugie powinny Ci towarzyszyć przez cały okres przygotowywania się do egzaminu. Dzięki zadaniom podzielonym na określone działy możesz rozwiązywać zadania ściśle związane z działem, który przyswajasz. Ćwiczysz w ten sposób umiejętność rozwiązywania zadań, wiązania teorii z praktyką, utrwalasz swoją wiedzę i masz okazję sprawdzić, czy wszystko dobrze zrozumiałeś.
Zbiory zadań to niezbędne narzędzie, jednak w momencie, w którym kończysz przerabiać cały materiał, warto sięgnąć po arkusze, w których różne tematy i działy są ze sobą pomieszane. Nie wykonujesz już zadań, które dotyczą jednego, wąskiego zagadnienia. Jesteś zmuszony do spojrzenia na całą dziedzinę szerzej, co doskonale przygotowuje do matury. Arkusze są doskonałym narzędziem do wykorzystania na ostatniej prostej przed maturą.
Arkusze maturalne i zbiory zadań zatem doskonale się uzupełniają. Warto zdawać sobie z tego sprawę, aby odpowiednio zaplanować swoją naukę. Wprowadzenie tych pierwszych za wcześnie może powodować frustrację, a tych drugich za późno sprawić, że nie przyzwyczaisz się do formuły arkusza maturalnego. Wykorzystane w nauce odpowiednio, mogą za to zapewnić Ci wyśmienity wynik z matury.
Matura zbliża się dużymi krokami. Jeśli zaczynasz się stresować, to odetchnij głęboko i zacznij tworzyć plan działania. Dzięki niemu z pewnością poczujesz się lepiej. Weźmiesz swój los we własne ręce i poczujesz kontrolę nad swoją sytuacją. Ja polecam Ci sięgnięcie po arkusze maturalne. Zapewniam Cię, że przeniosą Twoją naukę na wyższy poziom, a Twój wymarzony wynik stanie się osiągalny. Powodzenia!
To również może Cię zainteresować!
Zapamiętuj szybciej, stosując te metody!
Te 10 rad sprawi, że nauka do matury przestanie Cię przerażać!