Zabawa to element nierozerwalnie połączony z dzieciństwem. Czas spędzony w miły i przyjemny sposób dostarcza ogromnej ilości emocji. Zarówno tych pozytywnych, jak i niekiedy negatywnych. Maluchy są również niezwykle kreatywne, przez co rozrywka może się zmieniać kilkanaście razy dziennie. Czy wiesz jednak, czym jest to niepozorne spędzanie czasu?
Jeśli przyjrzysz się swojemu dziecku, zaczniesz je dokładniej obserwować i koncentrować się na tym, co robi podczas zabawy, zrozumiesz jej sens. To nie tylko wymysł młodego umysłu, który dopiero uczy się rozumieć otaczający świat. To zdecydowanie coś więcej i ten artykuł Ci to udowodni. Okazuje się bowiem, że zabawa, to nieodłączny element dzieciństwa, ponieważ odgrywa w nim niezwykle istotną rolę.
Definicja zabawy
Zrozumienie celowości zabawy w życiu dziecka należy rozpocząć od wyjaśnienia samego pojęcia. Najprościej mówiąc, jest to spontaniczna forma aktywności, która angażuje malucha na poziomie emocjonalnym, fizycznym i intelektualnym. Ma na celu wywołanie pozytywnych emocji, ale pełni również istotną rolę w poznawaniu świata i otaczającej rzeczywistości.
Co ważne – zabawa jest nie tylko przyjemnością, ale również fundamentem wszechstronnego rozwoju człowieka. Wpływa na jego wiedzę i umiejętności. W jaki sposób? Dokładnie dowiesz się, czytając artykuł do końca.
Zabawa to naturalny sposób nauki
Edukację najprościej dostrzec w zabawach, które naśladują zachowania dorosłych. Dom, sklep, mechanik samochodowy – wszystkie te aktywności wywodzą się ze skrupulatnego obserwowania rodziców i innych członków społeczności przez dzieci. Później przenoszą je na zabawę, która ma im nie tylko sprawić przyjemność, ale również utrwalić pewne zachowania, wzmocnić pożądane (lub nie) nawyki i pomóc rozwinąć określone umiejętności.
Warto jednak wiedzieć, że każda forma zabawy ma wpływ na rozwój dziecka. Malowanie, śpiewanie, układanie klocków, czy gra w chowanego. Wszystkie te czynności wpływają w jakiś sposób na kreatywność, myślenie abstrakcyjne, motorykę dużą i małą, dokładność i wiele innych. Wszystkie te cechy i umiejętności nie biorą się znikąd. Nawet jeśli nie widać tego na pierwszy rzut oka, to maluchy zdobywają je poprzez zabawę.
Nie można również nie wspomnieć w tym miejscu o wszelkiego rodzaju grach i zabawach edukacyjnych, które wspierają rozwój dziecka w konkretnych dziedzinach. Właśnie dlatego warto rozważyć odpowiedni wybór gier i zabawek, które prezentuje się maluchowi. Niektóre z nich mogą ukierunkować zainteresowania lub wspierać te obszary rozwoju, na których szczególnie powinno się skupić dziecko.
Zabawa wspiera rozwój emocjonalny i społeczny
Zabawa o charakterze grupowym, w której bierze udział większa liczba dzieci, to doskonały sposób na wspieranie rozwoju w sferze emocjonalnej i społecznej. Z tego powodu rodzice powinni zadbać o to, aby maluch miał swobodny kontakt z rówieśnikami.
Bawiąc się z innymi, dziecko uczy się empatii, rozumienia własnych emocji, rozpoznawania stanów emocjonalnych innych, zasad fair play, wszelkich norm społecznych rządzących określoną społecznością. To również sposób na naukę nawiązywania relacji z innymi. Wszelkiego rodzaju zabawy w gronie rówieśników to także przestrzeń do nauki negocjacji, rozwiązywania konfliktów, pracy w grupie i szacunku do drugiej osoby.
Zabawa pomaga w rozwoju fizycznym
Rozrywka, która ma charakter typowo fizyczny, to sposób na wspieranie aktywności fizycznej swojego dziecka. Bieganie, skakanie, pokonywanie toru przeszkód, różnego rodzaju wyścigi – to zabawy, od których często zależy prawidłowy rozwój układu ruchu. Nie można również zapominać o koordynacji, motoryce dużej i małej.
Szczególnie aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu to must-have dla młodego umysłu, który potrzebuje rozładowania napięcia i negatywnych emocji. Pamiętaj, że nauka radzenia sobie z emocjami, to między innymi aktywność fizyczna, dzięki której dużo łatwiej pozbyć się trudnych uczuć.
Zabawa rozwoju kreatywność
Kreatywność to cecha niezwykle pożądana w dzisiejszych czasach u osób dorosłych. Właśnie dlatego warto skupić się na tym punkcie, aby nie tłumić jej rozwoju u malucha. Dzieci są z natury niezwykle pomysłowe – wymyślają własne historie i opowieści, tworzą zabawy z aktualnie posiadanych zasobów, tworzą coś z niczego. To niesamowita cecha, która z czasem przekłada się na umiejętność nieszablonowego myślenia, rozwiązywania sposobów w kreatywny sposób i odnajdywania zupełnie nowych rozwiązań.
Kreatywność to domena dzieci i pełni niezwykłą funkcję w ich rozwoju. Pomaga im w adaptacji do wciąż zmieniających się warunków oraz w elastycznym myśleniu. Pozytywnie wpływa także na rozwój wyobraźni, która także niezaprzeczalnie jest ważną cechą na każdym etapie życia.
Zabawa to budowanie samodzielności i poczucia sprawczości
To nie jest tak, że jedynie zabawa w grupie przynosi pozytywne efekty w rozwoju dziecka. Również ta o charakterze indywidualnym pełni istotną funkcję. To dzięki niej maluch uczy się, że ma kontrolę nad otaczającą go rzeczywistości, zaczyna przejmować kontrolę i podejmować własne decyzje. Nie czeka, aż ktoś nim pokieruje. Buduje własne poczucie odpowiedzialności i sprawczości.
Każda udana zabawa i podjęta pomyślnie decyzja buduje w dziecku poczucie własnej wartości i wspiera wiarę we własne możliwości. To niezwykle cenna lekcja w budowaniu silnej i pewnej siebie jednostki.
Jaką rolę w tym wszystkim pełnią rodzice?
Zabawa indywidualna i ta z rówieśnikami są ważne, ale nie mniej niż aktywność, w którą zaangażowani są rodzice. To pomaga budować więź emocjonalną, tworzy i wzmacnia zaufanie dziecka, tworzy wizję dorosłego ciepłego, kochającego, otwartego i dostępnego. To bardzo ważne, aby w przyszłości móc liczyć na szczere rozmowy i otwartość ze strony dziecka.
Rodzic może też pełnić funkcję przewodnika w zabawie. Podpowiadać, pokazywać i wyjaśniać. Przedstawiać świat, którego maluch nie zna. Nie musi to mieć charakteru dosłownego opowiadania, ale przede wszystkim kierowania uwagą dziecka w taki sposób, aby mógł doświadczyć pewnych rzeczy samodzielnie.
Teraz już inaczej spojrzysz na zabawę swojego malucha, prawda? Sposób, w jaki maluch spędza czas, to bardzo ważny wyznacznik tego, w jakiej fazie rozwoju jest lub jakie emocje nim targają. Dzięki skrupulatnej obserwacji można też wywnioskować, co maluch przeżył, co go martwi i niepokoi. To ważny element diagnostyczny, który specjaliści wykorzystują w terapii. Ty, jako rodzic, powinieneś zwracać dużą uwagę na to, jak Twoje dziecko spędza czas, co sprawia mu przyjemność i jakie zachowania innych naśladuje. Jeszcze w teraz można je modyfikować w taki sposób, aby nie dopuścić do rozwinięcia negatywnych nawyków lub niechcianych zachowań.
To również Cię zainteresuje!
Jak dbać o zdrowie psychiczne dzieci?