Stres rodzicielski ciężko porównać do czegokolwiek innego. Jego podstawą jest lęk o zdrowie, bezpieczeństwo, a nawet życie własnego dziecka. To bardzo często najważniejsza osoba w życiu każdego rodzica. Kiedy jednak oddziałuje na człowieka długotrwale, to nawet jego najmniejsze oznaki mogą przybrać formę ciężkich problemów zdrowotnych. Mimo że stres w rodzicielstwie jest czymś naturalnym i zawsze będzie towarzyszył rodzicowi, to można go opanować.
Dzisiaj chciałabym Ci podpowiedzieć, w jaki sposób zadbać o siebie i zmniejszyć odczuwanie negatywnych emocji. To może być bardzo cenna lekcja, jeśli nigdy nie próbowałeś walczyć z nadmiernym stresem. Szczególnie że niektóre metody są niezwykle proste i szybkie. Sprawdzą się nawet u zapracowanego rodzica.
Harmonogramy dnia
Rodzice bardzo często mówią o ciągłym braku czasu na wszystko. Wcale się nie dziwię, bo praca zawodowa, dom, dzieci i mnóstwo innych obowiązków może przytłoczyć nawet najbardziej zorganizowaną osobę. Jeśli jednak nigdy nie próbowałeś pracować z harmonogramem dnia, to koniecznie spróbuj. Gwarantuję, że wyciągniesz z tego ciekawą lekcję.
Zarządzanie własnym czasem to coś, co propaguję bardzo mocno wśród młodzieży. Warto jednak pamiętać, że odpowiednie nawyki potrafią wspomóc nas w bardzo różnych sytuacjach i skutecznie zmniejszyć stres rodzicielski. Z harmonogramem dnia nie tylko trudniej zapomnieć o ważnych rzeczach, ale także nie tracisz czasu na zastanawianie się, co zrobić w jakim czasie. Stworzenie planu dnia może Ci zająć kilka minut, a maksymalnie pół godziny. Dzięki temu jest szansa, że zaoszczędzisz nawet dwie godziny kolejnego dnia.
Priorytety
Priorytety to najlepszy przyjaciel każdego zorganizowanego rodzica. Na początku nie jest łatwo się do nich przekonać i zacząć wdrażać w życie. Wszystko przecież jest ważne. Wbrew pozorom warto priorytetowość określone czynności, żeby maksymalnie oszczędzać czas w ciągu dnia.
Zastanów się, co danego dnia koniecznie musisz zrobić, a co możesz przełożyć na kolejny. Zacznij od tych niecierpiących zwłoki czynności i jeśli zostanie Ci czas, wykonaj resztę. Dzięki temu nie musisz się martwić, że nie zdążysz z czymś przed ustalonym wcześniej deadlinem.
Wsparcie
Żyjemy w społeczeństwie, które nadal nas wychowuje na samowystarczalnych dorosłych, którzy nie chcą nikogo prosić o pomoc. Szczególnie kobiety często mają z tyłu głowy fakt, że proszenie o pomoc to poniesienie porażki w roli rodzica. Jeśli gdzieś głęboko, nawet podświadomie nadal tak uważasz, to warto zacząć nad tym pracować.
Rozdziel obowiązki na siebie i swojego partnera/partnerkę. Żadne z Was nie jest samo, bo macie siebie wzajemnie i wzajemnie możecie od siebie wymagać. Dodatkowo możesz nakładać określone obowiązki na swojego malucha. Oczywiście powinny być one zgodne z jego możliwościami, jednak posprzątanie pokoju lub nakrycie do stołu przed kolacją to coś, co może zrobić już kilkulatek.
Dziadkowie to również bardzo często ta najbliższa rodzina, która chętnie zajmie się wnukami raz na jakiś czas. Ty możesz wtedy załatwić bieżące sprawy lub wreszcie zadbać o siebie.
Czas dla siebie
Bardzo często zwraca się uwagę na to, jak ważne są randki i nie warto ich zaniedbywać w małżeństwie czy długoletnim związki. Nawet gdy pojawiają się dzieci. Czy jednak wiesz, że randkę możesz mieć również z samym sobą? To może być godzina spędzona z książką w ciszy. To może być również wyjście do salonu na zrobienie sobie paznokci lub dla mężczyzn samotny wyjazd do pracy.
Wiele osób relaksuje prowadzenie samochodu.
Takie spędzenie czasu sam na sam ze sobą to żaden wstyd. Nie można też w żaden sposób nazwać tego zaniedbywaniem rodziny, ponieważ nie możesz odpowiednio zaopiekować się bliskimi, jeśli sam o siebie nie potrafisz zadbać. Tajemnicą nie jest również fakt, że Twoje słabe zdrowie psychiczne może odbić się na Twoich bliskich.
Techniki relaksacyjne
Wiesz, że wystarczy 5 minut, aby wykonać proste ćwiczenie oddechowe, które Cię uspokoi i zrelaksuje? Dodatkowo nie musisz nigdzie specjalnie wchodzić. Wystarczy, że się położysz lub po prostu usiądziesz. Wszystko zależy od tego, jakie aktualnie masz możliwości.
Świetnymi technikami relaksacyjnymi są również medytacja i joga. Pozwalają się wyciszyć i zanurzyć w głąb własnego umysłu. Bardziej zaawansowaniu potrafią nawet w pełni wyłączyć myślenie i gonitwę myśli. Wystarczy praktykować to regularnie i nie poddawać się na starcie.
Edukacja i rozwój osobisty
Ciągłe poszerzanie swojej wiedzy w różnych zakresach daje poczucie kontroli. Pozwala szerzej patrzeć na różne kwestie i odkrywać zupełnie nowe perspektywy. To również nauka odnajdywania się w zupełnie nowych sytuacjach.
Zarówno poszerzanie swojej wiedzy w zakresie wychowania dzieci, ich rozwoju i umiejętności współdziałania z nimi, jak i rozwój w dziedzinie, która Cię interesuje zawodowo lub hobbistycznie może pozytywnie wpłynąć na Twoją głowę. Dzięki temu zdobywasz większą pewność siebie i masz poczucie, że robisz coś dobrze. Wszelkiego rodzaju zainteresowania to natomiast świetny sposób na relaks. Pozwala Ci na chwilę odciąć się od kłębiących się w głowie myśli i odpocząć. Nie bój się poświęcać czasu na czynności, które sprawiają Ci radość, zwiększają pewność siebie i tłumaczą, w jaki sposób pełnić rolę rodzica.
Realistyczne oczekiwania
Tutaj warto odnieść się do ostatniego artykułu, w którym opisałam, co wywołuje stres w rodzicach. To tylko kilka przykładów, ale tak wiele z nich wiąże się z nierealistycznymi oczekiwaniami. Chcesz być zorganizowanym rodzicem, który zawsze dobrze wygląda i wszystko robi dobrze. Tak się jednak nie da.
Każdy z nas popełnia błędy. Ty również. Od tego nie da się uciec, dlatego lepiej porzucić wyimaginowane wizje przyszłości i zastanowić się, czego realnie możemy oczekiwać. Bardzo ważnym punktem jest, chociażby nieprzejmowanie się opinią innych i wykonywanie swoich obowiązków w zgodzie z samym sobą. To również danie sobie przyzwolenia na błędy, pomyłki i gorsze dni.
To Ty zawsze będziesz swoim najważniejszym krytykiem, więc skup się na tym, aby robić wszystko tak, aby móc być dumnym przed samym sobą.
Powtórzę się, ale to jedynie kilka sposobów na zadbanie o swoje zdrowie psychiczne będąc rodzicem. Stres rodzicielski może sprawić, że nie będziesz w stanie dać swoim bliskim tego, czego byś chciał. Mam jednak nadzieję, że przekonałam Cię, że masz prawo do odpoczynku, a Twoje samopoczucie jest bardzo ważne. To od niego bardzo często będzie zależała atmosfera w rodzinie. Nie bój się także sięgnąć po pomoc specjalisty, jeśli takowa będzie potrzebna. Psycholodzy, psychiatrzy czy psychoterapeuci to specjaliści, którzy chętnie Ci pomogą. Musisz tylko wyjść do nich z propozycją współpracy.
To również Cię zainteresuje!
Stres rodzicielski – te czynniki mogą go wywoływać!