Każdy rodzic marzy, aby jego pociecha dobrze się uczyła, prawidłowo rozwijała i dodatkowo brała udział w zajęciach dodatkowych, które pomagałyby we wszechstronnej edukacji. Należy jednak w tym wszystkim zachować umiar, aby nie nałożyć na malucha zbyt dużej presji. To może być trudne, szczególnie dla świeżych rodziców, którzy chcą dla dziecka jak najlepiej, ale boją się, że ich starania pójdą za daleko.
Przygotowałam kilka wskazówek, które być może Cię uspokoją rodzicu i pomogą w odkryciu zainteresowań Twojego malucha.
Dlaczego zainteresowania dziecka są tak istotne?
Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego właściwie zainteresowania Twojego dziecka powinny być dla Ciebie ważne? Z pewnością ciśnie się na usta odpowiedź, że to ze względu na znajomość własnego malucha. Zainteresowanie jego światem, wartościami i tym, co jest dla niego ważne, to jedna z podstawowych potrzeb. Maluch musi czuć się ważny.
Warto jednak spojrzeć na całą sytuację okiem osoby dorosłej. Zainteresowania, pasje i hobby to bardzo często motor napędowy do działania. Właśnie dlatego, że coś nas interesuje, zdobywamy wiedzę na ten temat, ćwiczymy nasze umiejętności, rozwijamy się i wspinamy po szczeblach edukacji, a później kariery. Nasze pasje mogą łączyć się z naszym zawodem i pracą lub nie, ale nadal sprawiają, że chce nam się wstawać rano z łóżka. Dzięki nim posiadamy jakiś cel w życiu, do którego dążymy.
Maluch również potrzebuje zachęty do tego, aby się rozwijać. Szkoła nie musi być jedynie przykrym obowiązkiem, który należy „odbębnić”, ale może stać się niesamowitą przygodą, która zabierze małego poszukiwacza przygód w zupełnie nowy świat. Być może jego zainteresowania z dzieciństwa pozostaną z nim aż do dorosłości i staną się celem i motorem napędowym.
Nie lekceważ tematu zainteresowań swojego malucha. Zamiast tego pomóż mu odkrywać świat, smakować różnych czynności i umiejętności i wreszcie pozwól, aby sam dokonał decyzji, z czym chce się związać na dłużej. Motywuj, ale również wspieraj, gdy okaże się, że to jednak nie ta droga. Pasja powinna być czymś, co upiększa świat dziecka i dorosłego człowieka, dlatego warto czasem się poddać i spróbować czegoś innego.
Jak pomóc dziecku w odkrywaniu i rozwijaniu zainteresowań?
Jak już wspomniałam na wstępie, odkrywanie i rozwijanie zainteresowań malucha może być dla wielu rodziców stresujące. Niełatwo bowiem zachęcić malucha do nowych czynności, jednocześnie mając pewność, że do niczego się go nie zmusza. Pokazać jak najwięcej możliwości, jednocześnie nie przeciążając dziecka, które cały czas się rozwija. We wszystkim jednak warto zachować spokój i podejść do tematu ze zdrowym rozsądkiem. Zbyt dużo stresu również nie wpłynie pozytywnie na całe przedsięwzięcie, więc podrzucam kilka praktycznych rad, które na pewno pomogą!
Obserwuj i słuchaj swojego dziecka
Ot najprostsza rada, jaką można dać każdemu rodzicowi. Jednocześnie może być tak niezwykle kłopotliwa i trudna do wprowadzenia w praktyce. Dziecko przecież mówi i robi tak wiele rzeczy, a zapracowany rodzic nie zawsze ma czas, aby dokładnie wysłuchać wszystkich jego historii.
Nie narzucaj sobie zbyt dużej presji. Podejdź do wszystkiego z odpowiednią dawką dystansu. Wspólne spędzanie czasu, to doskonały moment na wysłuchanie małego odkrywcy i przyjrzenie się temu, co chętnie robi. Każde dziecko potrzebuje, chociaż krótkiej chwili ze swoimi rodzicami w ciągu dnia. Powinien to być moment, kiedy zostawiasz wszystkie swoje pilne sprawy i po prostu bawisz się ze swoimi pociechami. Pozwól wtedy, aby to one przejmowały inicjatywę, proponowały zabawy i różnorodne czynności. Zobacz, co je interesuje i spróbuj delikatnie podsunąć własne pomysły, aby sprawdzić, jak się odnajdą w określonych sytuacjach.
Słuchanie i obserwowanie to niezawodny sposób na poznanie preferencji i możliwości swojego dziecka. Nie zapominaj jednak o zadawaniu pytań i delikatnych sugestiach, które dodatkowo pomogą Ci w odnalezieniu zajęć. Dzięki temu będzie Ci łatwiej dostrzec talenty malucha.
Wspólne doświadczanie
Pozostając jeszcze chwilę w temacie wspólnie spędzonego czasu. Nie ograniczajcie się jedynie do wspólnej zabawy w domu. Wyjdźcie do muzeum, na ściankę wspinaczkową, do kina lub na łyżwy. Pokaż dziecku, co Ciebie interesuje, ale również pozwól doświadczyć innych rozrywek. Sprawdź, jak sobie maluch poradzi i czy będzie czuł się dobrze. W ten sposób możesz mieć okazje odkryć ukryte talenty dziecka, ale również dostrzec, co sprawia mu szczerą radość.
Hobby, pasja i zainteresowanie nie muszą iść w parze z byciem w czymś ekspertem. To mogą być zajęcia, które po prostu pomagają się rozluźnić, odstresować i w pewien sposób odsunąć od problemów. Z pewnością wiesz, że w dorosłości każdy potrzebuje takich czynności, które na chwilę pozwalają uciec od trudnej rzeczywistości. Im szybciej pomożesz swojemu dziecku odkryć to hobby, tym łatwiej może mu przychodzić radzenie sobie z trudnymi emocjami.
Kreatywne zabawy
W dzisiejszym świecie bardzo łatwo przychodzi wielu rodzicom oddanie dziecka na pastwę elektroniki i nowych technologii. Już najmłodsze maluchy siedzą w wózkach, oglądając bajki lub grając w gry. Postaw zamiast tego na kreatywne zabawy, których przygotowanie wcale nie musi zajmować wiele czasu. Mają za to mnóstwo pozytywnych skutków dla dziecka, zaczynając od rozwijania jego kreatywności.
Kreatywne zabawy to również sposób na zainicjowanie u malucha określonych pasji. Teatr, malarstwo, plastyka, garncarstwo… jest tak wiele możliwości. Ja zapraszam Cię serdecznie na nasz profil na Instagramie, na którym publikujemy różnorodne sposoby na zajęcie malucha kreatywną zabawą. Znajdziesz nas pod nazwą @rodzinkanarzadow.
Zajęcia dodatkowe
Jeśli w szkole dziecka są organizowane różnorodne zajęcia dodatkowe, to zachęć malucha, aby spróbowało kilku z nich. Czasami wystarczą jedne zajęcia, aby wiedzieć, czy to coś dla niego, czy niekoniecznie. Możesz również wybrać się tam z nim, aby dodać mu otuchy i sprawdzić, jak się czuje w określonej dziedzinie.
Jeśli nie w szkole, to istnieją również świetlice środowiskowe, ośrodki kultury i inne placówki, w których proponowane są przeróżne formy aktywności dodatkowej. Wystarczy poszukać, co możesz znaleźć w Twojej najbliższej okolicy.
Pamiętaj jednak, aby nie narzucać nic swojemu dziecku. Pozwól mu doświadczać i podejmować własne decyzje. Podsuwaj pomysły, ale słuchaj jednocześnie tego, co maluch do Ciebie mówi. Jeśli nie czuje się w czymś dobry i nie jest szczęśliwy, nie warto zachęcać na siłę. Nie pozwól również, aby jego grafik był przepełniony, ponieważ przesyt sprawia, że nic nie będzie mu sprawiało przyjemności.
Dbaj o rozwój społeczny malucha
Bardzo istotnym elementem prawidłowego rozwoju każdego dziecka jest możliwość spędzania czasu z rówieśnikami. Zazwyczaj maluchy doświadczają tego na etapie szkolnym, kiedy zaczynają naukę. Pamiętaj, że jest to niezwykle istotny element, ponieważ dziecko uczy się nie tylko funkcjonować w społeczeństwie, dostosowywać do norm i zasad oraz adaptować do zmieniających się warunków, ale również poznaje zainteresowania innych.
Zadbaj zatem o inicjowanie spotkań towarzyskich z rówieśnikami, z którymi maluch ma dobry kontakt i których zdanie jest dla niego ważne. Pozwól im na spotkania poza szkołą, stwarzając w ten sposób warunki do tworzenia trwałych i zdrowych relacji.
Podstawowe potrzeby dziecka
Rozwój zainteresować u malucha nie będzie miał prawa bytu, jeśli nie zostaną zaspokojone jego podstawowe potrzeby. Pamiętaj zatem, że dziecko potrzebuje poczucia akceptacji, miłości, docenienia, bezpieczeństwa i autonomii. Jeśli zabraknie mu kontaktu z zapracowanymi rodzicami, to żadna pasja nie przyniesie mu ukojenia ani radości.
Dziecko powinno mieć swój własny kąt, w którym będzie czuło się dobrze i bezpiecznie. Powinno mieć również wsparcie ze strony rodziców, być pewne ich szczerości i miłości. Nie może mu zabraknąć również zdrowej motywacji i wsparcia, które nie będą naciskiem. Powinno rozwijać się w przekonaniu, że błędy się zdarzają i nikt nie jest perfekcyjny.
To jak? Wspieranie rozwoju dzieci musi być aż tak trudne lub stresujące? Myślę, że odpowiednie podejście może sprawić, że Twój maluch wyrośnie na osobę pewną siebie i zdolną do radzenia sobie ze swoimi emocjami. Osobę zmotywowaną i świadomą swoich celów, pasji i zdolności. Te cechy kształtuje się już od najmłodszych lat nawet przez tak prozaiczne czynności, jak wspieranie rozwoju zainteresowań.