Przejdź do treści
Wydawnictwo Biomedica
  • Oferta
    • Dla Najmłodszych
    • Szkoła Podstawowa
    • Szkoła średnia – matura
    • Książki medyczne
  • Diagnoza
  • Darmowe materiały
  • Blog
  • O nas
    • Nasi Autorzy
    • Nasza sieć edukacyjna
    • O firmie
  • Kontakt
  • Sklep

Strona Główna > Aktualności > Jak przygotować się do matury z biologii?

Jak przygotować się do matury z biologii?

Klaudia Knap11 marca 202414 marca 2024BiologiaMatura

Matura z biologii to dla większości przede wszystkich medycyna. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ duża część uczniów przygotowujących się do matury w klasie biologiczno-chemicznej myśli właśnie o takim zawodzie. Może to być kierunek lekarski, ale również pielęgniarstwo, ratownictwo medyczne, fizjoterapia, elektroradiologia i wiele innych. Z pewnością są to studia bardzo wymagające i wiążące się z ogromną ilością nauki, dlatego tak ważne są przygotowania już na etapie szkoły średniej. Wiedza, jaką zdobywasz, ucząc się do matury, z pewnością będzie cennym nabytkiem, gdy pojawisz się na pierwszych zajęciach wymarzonego kierunku studiów.

Jak zatem przygotować się do matury z biologii? Chętnie podrzucę Ci kilka cennych wskazówek.

Jak przygotować się do matury z biologii?

Przedstawię Ci kilka wskazówek, które pomogą Ci w przygotowaniach do matury z biologii. Pamiętaj jednak, że niezastąpionym wsparciem są również Twoi starsi koledzy oraz nauczyciele. Nie bój się pytać ich o pomoc, bo to ich doświadczenie może być dla Ciebie największą skarbnicą wiedzy. Jestem pewna, że chętnie podzielą się z Tobą swoimi doświadczeniami i dobrymi radami.

matura z biologii

Zapoznaj się z wymaganiami egzaminacyjnymi

Twoja nauka zawsze powinna zaczynać się właśnie od zapoznania się z aktualną podstawą programową i wymaganiami egzaminacyjnymi. Dzięki temu uczysz się tych pojęć i faktów, które realnie mogą wpłynąć na Twój świetny wynik z matury. Nie poświęcaj natomiast czasu na te zagadnienia, które nie będą brane pod uwagę, ponieważ na ich rozwijanie przyjdzie prawdopodobnie czas podczas studiów. Skup się przede wszystkim na tym, co będzie Ci potrzebne.

Rozłóż na czynniki pierwsze typy zadań

Bardzo ważnym punktem jest zapoznanie się z obowiązującymi typami zadań na maturze. Dlaczego jest to tak istotne, że aż znalazło się już na drugim miejscu? Pamiętaj, że egzaminatorzy oceniają prace zgodnie z ogólnie dostępnym (opublikowanym w odpowiednim czasie) kluczem. W związku z tym Twoja wypowiedź musi spełniać określone kryteria, aby mogła zostać oceniona na maksymalną liczbę punktów. Wbrew pozorom są one dostępne dla każdego ucznia i nie są żadną tajemnicą!

Dużo zależy od czasownika operacyjnego, jaki został użyty w poleceniu. Każdy z nich zobowiązuje zdającego do udzielenia określonych informacji. Jeśli znasz je wszystkie i wiesz, czego od Ciebie wymagają, to Twoje odpowiedzi będą z pewnością pełne. Przyjrzymy się im.

Polecenia: wybierz, podkreśl, zaznacz.

To zadania typu zamkniętego, czyli jedne z najprostszych. Wymaga się w nich od Ciebie jedynie wybrania prawidłowych odpowiedzi z grona podanych.

Polecenie: wymień.

Twoim zadaniem jest zapisanie poprawnej odpowiedzi w formie nazwy lub nazw, np. procesów, narządów, elementów budowy, które są określone w zadaniu. Nie powinieneś w tym miejscu stosować żadnych opisów, uzasadnień ani wyjaśnień. Odpowiedź powinna być prosta i zwięzła.

Polecenie: podaj, określ.

Wymagana jest od Ciebie krótka i jasna odpowiedź na zawarte w poleceniu pytanie. Może ona dotyczyć istoty danego procesu lub jego przyczyny. Pamiętaj, aby używać stosownej terminologii biologicznej w oparciu o analizę dołączonego materiału źródłowego lub własną wiedzę. Nie wnikaj w szczegóły! Jeśli w poleceniu jest prośba o podanie przyczyny, nie tłumacz istoty określonego zjawiska.

Polecenie: opisz.

Twoim zadaniem jest sformułowanie krótkiej wypowiedzi pisemnej, w której nie będziesz się ograniczał tylko do podania nazw. Rozwiń wypowiedź o dodatkowe, znaczące fakty, np. budowa komórki, narządu lub przebieg danego procesu, zjawiska lub doświadczenia. Co ważne – nie wyjaśniaj przyczyn.

Polecenie: porównaj.

Twoim zadaniem jest sformułowanie wypowiedzi, w której przedstawisz podobieństwa i różnice między podanymi w poleceniu zjawiskami, teoriami, procesami czy obiektami. Co ważne, nie powinieneś wyjaśniać przyczyn tych różnic i podobieństw!

Polecenie: wykaż.

Sformułuj krótką odpowiedź, w której wykażesz, że istnieje zależność lub związek (np. czasowy, przestrzenny, przyczynowo-skutkowy) między określonymi faktami biologicznymi (przyczyna – skutek, budowa – funkcja, budowa – tryb życia, budowa – środowisko itp.). Ponownie, nie wnikaj w przyczyny tych zależności.

Polecenie: uzasadnij.

Zapisz krótką wypowiedź, w której uargumentujesz, czyli podasz fakty biologiczne przemawiające za określoną hipotezą, tezą, stwierdzeniem, poglądem, opinią lub przeciwko niej. Twoje argumenty muszą merytorycznie odnosić się do materiału źródłowego lub Twojej wiedzy biologicznej.

Polecenie: wyjaśnij.

Za pomocą krótkiej odpowiedzi przedstaw zależności lub związki czasowe, przestrzenne, przyczynowo-skutkowe. Musisz w niej zawrzeć przyczynę i skutek oraz drogę, która prowadzi od przyczy do skutku. Te trzy elementy muszą znaleźć się w Twojej wypowiedzi.

Dlaczego zrozumienie czasowników operacyjnych jest tak ważne?

Czasowniki operacyjne określają, co musi znaleźć się w Twojej odpowiedzi, aby została ona oceniona na maksymalną ilość punktów. Pomagają również w zrozumieniu określonych błędów. Co to bowiem dla Ciebie oznacza „odpowiedź niepełna”? Dla wielu może się to wydawać przepaścią, której nie da się przeskoczyć. Wbrew pozorom odpowiedź jest niezwykle prosta.

Doskonałym przykładem jest czasownik operacyjny wyjaśnij. Jeśli w swojej odpowiedzi przedstawisz przyczynę i skutek, to nie zostanie ona pozytywnie oceniona, ponieważ zabraknie drogi prowadzącej od przyczyny do skutku. W takiej sytuacji będzie to odpowiedź niepełna.

Ćwicz na zadania typu maturalnego

Biologia to przedmiot, w którym sprawdzana będzie Twoja umiejętność przekuwania teorii w praktykę. Matura z tego przedmiotu nie bazuje na pamięciowym odtwarzaniu faktów z podręcznika. Musisz je zrozumieć i potrafić wyjaśnić, co bazuje na Twojej umiejętności logicznego myślenia i wnioskowania.

Właśnie z tego powodu bardzo ważnym elementem przygotowań jest wykonywanie dużej ilości zadań. Zbiory zadań powinny towarzyszyć Ci już od samego początku przygotowywania się do egzaminu maturalnego. Zdobytą na lekcjach wiedzę powinieneś utrwalać, rozwiązując zadania z określonego działu. To pozwala Ci się przyzwyczaić do określonych poleceń i czasowników operacyjnych. To również pomoże Ci w szlifowaniu swoich umiejętności logicznego i krytycznego myślenia oraz wiązania ze sobą różnych faktów biologicznych.

Oprócz zbiorów zadań, na końcowym etapie przygotowań, warto zacząć pracę również z arkuszami maturalnymi. Dzięki nim będziesz mieć okazję ćwiczyć rozwiązywanie zadań pod presją czasu, ale również działanie na bardzo różnych tematach i pojęciach. Zbiory zadań charakteryzują się podziałem na określone działy. Na maturze natomiast zadania będą bardzo różne i do tego również musisz się przyzwyczaić.

Ja gorąco Cię zachęcam do zapoznania się z ofertą naszego wydawnictwa Biomedica. Znajdziesz u nas zarówno świetne zbiory zadań, jak i arkusze maturalne z biologii. Autorami są eksperci i egzaminatorzy, nauczyciele i lekarze, którzy doskonale wiedzą, jak przygotować uczniów do matury z biologii. Więcej znajdziesz TUTAJ.

Ucz się na błędach innych

Na maturze z biologii można wyróżnić wiele błędów, które są bardzo często powielane i powtarzane przez uczniów. Wynikają bardzo często z niezrozumienia określonych informacji lub zwykłej pomyłki. Mogą jednak kosztować cenne punkty, dlatego warto zacząć ich unikać już teraz.

My przygotowaliśmy dla zdających maturę z biologii poradnik Jak nie stracić punktów na maturze z biologii. Zawarliśmy w nim najważniejsze porady, najczęściej popełniane przez uczniów błędy i komentarze, z którymi przypomnisz sobie najważniejsze informacje.

Z pomocą tego przewodnika:

  • Poznasz najczęstsze błędy popełniane przez maturzystów, dzięki czemu będziesz mógł ich uniknąć podczas pisania sprawdzianów, testów i samego egzaminu maturalnego.
  • Zapoznasz się z tymi zadaniami, które eksperci uznali za wyjątkowo wymagające lub często występujące, co pomoże Ci skoncentrować swoją uwagę na kluczowych obszarach podczas przygotowań.
  • Poznasz klucz do rozwiązywania zadań maturalnych z biologii, co pozwoli Ci konstruować odpowiedzi w sposób, który zagwarantuje Ci najwyższy wynik.
  • Dzięki wielu dodatkowym wyjaśnieniom i komentarzom zrozumiesz, dlaczego konkretne odpowiedzi są uznawane za poprawne i jakie kluczowe informacje muszą się w nich znaleźć.
  • Poznasz przykłady błędnych odpowiedzi, co pozwoli Ci jeszcze lepiej zrozumieć sprawdzane w zadaniach maturalnych zagadnienia.
  • Poszerzysz swoją wiedzę z zakresu biologii, podnosząc swoje kompetencje.
  • Perfekcyjnie wyćwiczysz technikę wykonywania poleceń zgodnie z wytycznymi CKE.

Szukaj własnych sposobów na naukę

Biologia to przedmiot jak każdy inny. Można go zrozumieć i można uzyskać z matury wysoki wynik. Musisz jednak odnaleźć przede wszystkim swoje własne sposoby na naukę. Pamiętaj, że ona nie zaczyna się od przeglądnięcia książki. Właściwa nauka to również odpowiednie nastawienie, umiejętność radzenia sobie ze stresem i z porażką, zdrowy tryb życia i właściwa organizacja. O tym wszystkim przeczytasz zarówno na naszym blogu, jak i w publikacji Ucz się efektywnie, szybko i skutecznie. Koniecznie tam zajrzyj i zacznij świadomie zdobywać wiedzę!

matura z biologii

Ja przedstawiłam Ci tylko najważniejsze informacje związane z egzaminem maturalnym z biologii. Pamiętaj jednak, że bardzo dużo zależy od Ciebie i Twojego samozaparcia. Szukaj sposobów na naukę, a być może polepszysz swoje wyniki nie tylko z tego jednego przedmiotu! Ja gorąco Cię zachęcam do zgłębiania procesu uczenia się i tego, co może na niego wpłynąć. Powodzenia!

To również może Cię zainteresować!

Zdobądź pewność siebie na ostatniej prostej do matury!

Arkusze maturalne na ostatniej prostej do matury

Zwiększ swoją efektywność na ostatniej prostej do matury!

Udostępnij artykuł:

Powrót do Bloga

Ostatnio dodane:

  • Jak się przygotować, by dobrze wypaść podczas egzaminu ustnego?
  • Jak poprawić koncentrację podczas nauki?
  • 5 zasad, które pomogą Ci zorganizować naukę do matury (i nie zwariować)

Szukaj tematów:

  • Tagi:

  • Anatomia
  • Arkusze maturalne
  • Bajki
  • Biol-Chem
  • Biolchem
  • Biologia
  • Cele
  • Cele noworoczne
  • Chemia
  • Chronotypy
  • Cierpliwość
  • Czas
  • Czas nauki
  • Czas wolny
  • Czynniki stresogenne
  • Czytanie
  • Czytanie dzieciom
  • Dążenie do celu
  • Dzieci
  • Dzieciństwo
  • Dziecko
  • Edukacja
  • Edukacja przez zabawę
  • Efektywna nauka
  • Egzamin
  • Egzamin ustny
  • Emocje
  • Eustres
  • Gry edukacyjne
  • Historia
  • Janusz Korczak
  • Kolorowanki
  • Kompetencje miękkie
  • Kompetencje ucznia
  • Koncentracja
  • Kondycja psychiczna młodzieży
  • Konstruktywna krytyka
  • Kreatywność
  • Krytyczne myślenie
  • Książki
  • Lato
  • Martwienie się nauką
  • Matura
  • Matura ustna
  • Matury próbne
  • Medycyna
  • Metody uczenia się
  • Metody wychowania
  • Metody zapamiętywania
  • Miejsce nauki
  • Młodzież
  • Montessori
  • Motywacja
  • Naśladownictwo
  • Nastawienie
  • Nauka
  • Nauka anatomii
  • Nauka poprzez zabawę
  • Nauka przez zabawę
  • Nawyki
  • Nawyki żywieniowe
  • Notatki
  • Nowa rok
  • Nowy rok
  • Odmawianie dziecku
  • Odpoczynek
  • Odpowiedź ustna
  • Odwołanie od wyniku
  • Olimpiada naukowa
  • Organizacja
  • Organizacja nauki
  • Ostatnia prosta do matury
  • Ostatnia prosta przed maturą
  • Pamięć
  • Pasje
  • Pedagodzy
  • Pedagogika
  • Perfekcjonizm
  • Pewność siebie
  • Planowanie nauki
  • Pochwały
  • Poczucie własnej wartości
  • Podróż
  • Poranne wstawanie
  • Porażka w nauce
  • Postanowienia
  • Postanowienia noworoczne
  • Postawy rodzicielskie
  • Poznawanie własnego organizmu
  • Pozytywne myślenie
  • Pozytywne nastawienie
  • Praca
  • Prawa dziecka
  • Prezent
  • Problemy młodzieży
  • Próbna matura
  • Proces uczenia się
  • Prokrastynacja
  • Propozycje zabaw
  • Przed maturą
  • Przygotowania do matury
  • Przygotowanie do matury
  • Przygotowanie do nauki
  • Radzenie sobie ze stresem
  • Realizacja celów
  • Reguła 5 sekund
  • Rodzic
  • Rodzice
  • Rodzicielstwo
  • Rodzina
  • Rozgrzewki umysłowe
  • Rozwój
  • Rozwój dziecka
  • Rozwój emocjonalny
  • Rozwój osobisty
  • Rozwój społeczny
  • Rutyna
  • Rutyna dziecka
  • Samorozwój
  • Sen
  • Skupienie
  • Stres
  • Stres rodzicielski
  • Studia
  • Style uczenia się
  • Style wychowania
  • Święta
  • Systematyczność
  • Szkoła
  • Szkoła średnia
  • Sztuczna inteligencja
  • Techniki relaksacyjne
  • Techniki zapamiętywania
  • Testy diagnostyczne
  • Uczeń
  • Uczenie się
  • Wakacje
  • Wakacyjna nauka
  • Wakacyjne planery
  • Wewnętrzne dziecko
  • Wsparcie
  • Wspieranie rozwoju
  • Wybór zawodu
  • Wychowanie
  • Wychowanie dziecka
  • Wychowanie emocjonalne
  • Wyniki z matur
  • Wytrwanie w celu
  • Wzmocnienie psychiczne
  • Zabawa
  • Zabawa z dzieckiem
  • Zabawy
  • Zabawy edukacyjne
  • Zabawy kreatywne
  • Zainteresowania
  • Zainteresowania dziecka
  • Zalety kolorowanek
  • Zapamiętywanie
  • Zawód
  • Zdobywanie wiedzy
  • Zdrowa dieta
  • Zdrowe nawyki
  • Zdrowie
  • Zdrowie psychiczne
  • Zmęczenie
  • Zmiany na maturze
  • Znaczenie rutyny

O nas

Wydawnictwo Biomedica
ul. Bazyliowa 1, 35-232 Rzeszów
NIP: 5170375090,
REGON: 364372662

wwww.biomedica.edu.pl
+48 514 135 175
info@biomedica.edu.pl

Nasza sieć edu

  • Oficjalny Sklep
  • Sklep Maturalny
  • Platforma Edukacyjna

Kontakt

  • O nas
  • Kontakt
  • Nasi Autorzy
  • O firmie

Social Media

  • Follow Biomedica on Facebook
  • Follow Biomedica on TikTok
  • Subscribe Biomedica on YouTube
  • Subscribe Biomedica on Instagram

Copyright © 2015 - 2025 BioMedica | All Rights Reserved

  • Polityka Prywatności
  • Cookie Policy