Każdego roku miliony osób dzieli się swoimi postanowieniami noworocznymi z bliskimi. W naszej kulturze przyjęło się już jednak mówić o nich w żartach, ponieważ niezwykle rzadko udaje się w nich wytrwać. Popularnym stwierdzeniem jest również to, mówiące o potrzebie wprowadzania pozytywnych zmian od teraz bez konieczności czekania na pierwszy dzień nowego roku.
Nie można jednak powiedzieć, że w postanowieniach noworocznych jest coś złego. Wręcz przeciwnie, to doskonały czas na rozpoczęcie wprowadzania pozytywnych nawyków do swojego życia. Trzeba się jednak odpowiednio przyłożyć, aby w nich wytrwać. My chcemy Ci dzisiaj podpowiedzieć, co Ci w tym pomoże!
Odpowiednie planowanie
Planowanie to niezwykle ważny aspekt, który może zmienić Twoje życie na lepsze. Nawet osoby, które doskonale sobie radzą bez notesu lub kalendarza oraz te uważające, że mają za mało obowiązków, powinny tego spróbować. Planowanie to nic innego jak zapisywanie swoich zadań na konkretny dzień z uwzględnieniem priorytetów lub kolejności działania. Stworzenie takiej listy wieczorem pozwala zaoszczędzić Ci następnego dnia mnóstwo czasu na zastanawianie się, co dokładnie powinieneś zrobić i od czego zacząć. Dzięki temu masz też większe szanse na wykonanie trudniejszych lub ważniejszych zadań na samym początku, dzięki czemu wraz z utratą energii na Twojej liście będą pozostawały coraz to prostsze lub mniej ważne obowiązki.
Planowanie to doskonały sposób na noworoczne postanowienia, ponieważ to, co zapisane, trudniej zignorować. Jeśli zatem w kalendarzu zapiszesz, że danego dnia chcesz powtórzyć określony rozdział z książki z biologii, bo zbliża się sprawdzian, to trudniej będzie Ci zignorować tę myśl. Oczywiście nie wymaże to kompletnie z Twojej głowy wymówek, prowadzących do prokrastynacji, ale z pewnością pomoże w zmobilizowaniu się do działania. Swoją drogą, koniecznie powinieneś przeczytać nasz artykuł na temat radzenia sobie z prokrastynacją. Znajdziesz go TUTAJ.
Metoda 5 sekund
Metoda 5 sekund to fenomenalny sposób na poradzenie sobie z wszystkimi wymówkami, jakie pojawiają się w Twojej głowie, gdy postanowisz zrobić coś pożytecznego, co będzie wymagało od Ciebie wysiłku. Od pojawienia się błyskotliwej myśli do wypalenia się całego zapału mija zazwyczaj właśnie 5 sekund.
To stworzona przez Mel Robbins reguła, która potrafi zmienić życie każdej osoby, która zacznie skrupulatnie ją wykorzystywać w swoim życiu. Jest niezwykle prosta, dlatego każdy może z sukcesem jej używać. Wystarczy, że w momencie, gdy wpadniesz na pomysł zrobienia czegoś rozwojowego lub istotnego dla Ciebie, odliczysz od 5 w dół. Dosłownie 5. 4. 3. 2. 1. 0 i ruszysz do działania. Wydaje się zbyt proste? To koniecznie sprawdź, jak zadziała na Ciebie.
Reguła bazuje na działaniu ludzkiego mózgu. Stojąc przed koniecznością zrobienia czegoś, co może być nieprzyjemne lub męczące, ale konieczne, w Twojej głowie pojawiają się wymówki, które sabotują to działanie. Stosowanie reguły pomaga przestać myśleć o negatywnych emocjach i zacząć działać.
Podsumowując, jeśli poczujesz, że nie chce Ci się wstać sprzed telewizora i zacząć rozwiązywania zadań, to odlicz od 5 do 0 i wstań. Nie myśl.
Nie zadręczaj się negatywnymi myślami
Bardzo często podchodzimy do postanowień noworocznych zbyt poważnie. Wychodzimy z założenia, że jeśli postanowiliśmy sobie codziennie rozwiązywać 10 zadań z chemii, to odstępstwo od tej normy niszczy nasz skrupulatny plan. Wyłamując się z tej rutyny, jesteśmy na siebie źli i zaprzestajemy działania kompletnie.
Pamiętaj, że nie o to chodzi w postanowieniach noworocznych, aby były twardymi zasadami. Jeśli nie pozwolisz sobie na pewną elastyczność, to bardzo szybko się zniechęcisz i zaprzepaścisz swoją pracę. Właśnie dlatego warto podejść do nowych nawyków w sposób odpowiedzialny i kompromisowy. Jeśli opuścisz jeden czy dwa dni, to nie pozwól sobie na poczucie winy i porzucenie całego planu, a zamiast tego powróć do swojej rutyny po przerwie i zacznij dyscyplinę od początku.
Zbyt mocne zadręczanie się, kiedy coś nie wyjdzie, może Cię jedynie zdemotywować. Podejdź do siebie i swojej sytuacji wyrozumiale i pozwól sobie na drobne odstępstwa od normy, ponieważ najważniejszy jest efekt końcowy. Zdecydowanie lepiej wyjdziesz na wykonywaniu codziennie zadań, opuszczając z różnych przyczyn kilka dni w miesiącu, niż na porzuceniu całej idei już po pierwszej porażce.
Obserwuj swoje postępy
Obserwowanie i zapisywanie swoich postępów potrafi być niezwykle motywujące. Nie możesz się jednak nadmiernie skupić na efektach, ponieważ w wielu przypadkach będą widoczne po dłuższym czasie. Zastanów się zatem, w jaki sposób kontrolować swoje postępy w taki sposób, aby były one realne. Przykładowo, Twoje umiejętności rozwiązywania zadań z biologii nie wzrosną nagle po trzech dniach rozwiązywania zadań, ponieważ wymaga to dłuższego okresu. Masz jednak czarno na białym, że rozwiązałeś 30 zadań, co z pewnością jest świetnym wynikiem.
Zapisuj swoje postępy, ale pamiętaj o zdrowym podejściu. Możesz, chociażby odhaczać w kalendarzu dni, w które udało Ci się utrzymać dobrą passę. To również jest doskonała motywacja. Rzucaj sobie wyzwania, aby bez przerwy wypełniać swoje postanowienie przez tydzień, później przez dwa i trzy. W ten sposób motywujesz samego siebie do działania i to nie efekt staje się tak drogocenny, ale sam proces.
Znajdź w kimś wsparcie
Ludzie to istoty społeczne i zawsze potrzebujemy obok siebie mieć osobę, która będzie nas wspierała. Również w postanowieniach noworocznych łatwiej jest wytrwać we dwoje lub troje, więc porozmawiaj ze swoimi znajomymi i rzućcie sobie wzajemnie wyzwanie, aby wytrwać w swoich postanowieniach. Ty możesz dopingować przyjaciela, a on Ciebie. Możecie ustalić sobie wspólny cel lub zupełnie inne, ale wzajemnie się sprawdzać, jak Wam idzie.
Wsparcie drugiej osoby może okazać się niezwykle ważne i istotne, dlatego nie lekceważ tego punktu. Jestem pewna, że w Twoim najbliższym otoczeniu jest ktoś, kto tak samo, jak Ty potrzebuje czyjegoś wsparcia. Możecie wspierać się razem i chwalić się wzajemnie za kolejne sukcesy, efekty i odhaczone dni.
Nagradzaj się
To niezwykle istotny element, a jednocześnie tak często ignorowany. Nagradzanie się jest bardzo ważne i może przesądzić o sukcesie. Nie zapominaj zatem, aby pochwalić samego siebie za każdy kolejny, mały krok. Bądź z siebie dumny i pochwal się przed znajomymi, że znowu wytrwałeś w postanowieniu. Możesz również ustalić sobie jakieś materialne nagrody, jeśli mają Cię bardziej zmotywować. Wszystko zależy przede wszystkim od Ciebie!
Bardzo często można spotkać się z opinią, że postanowienia noworoczne nie mają sensu. Ja się z tym nie zgadzam. Jeśli ktoś potrzebuje tego zapłonu, którym jest nowy rok, to czemu nie? Najważniejsze, to wytrwać w swoich postanowieniach, a aby to osiągnąć, należy wprowadzić do swojego życia kilka dobrych nawyków. Może któryś z tych, które Ci zaproponowałam, będzie tym, który przechyl szalę zwycięstwa? Oby. A jeśli jesteś nadal głodny ciekawych metod efektywniejszej nauki, to koniecznie sięgnij po nasz poradnik, w którym znajdziesz nie tylko informacje o zdobywaniu wiedzy, ale również o radzeniu sobie ze stresem, zarządzaniu własnym czasem czy sposobach na wypoczynek. KLIKNIJ TUTAJ i zobacz, co Cię czeka po lekturze naszego poradnika!
To również może Cię zainteresować!
Jak sformułować cele noworoczne, aby się ich trzymać?