Przejdź do treści
Wydawnictwo Biomedica
  • Oferta
    • Dla Najmłodszych
    • Szkoła Podstawowa
    • Szkoła średnia – matura
    • Książki medyczne
  • Diagnoza
  • Darmowe materiały
  • Blog
  • O nas
    • Nasi Autorzy
    • Nasza sieć edukacyjna
    • O firmie
  • Kontakt
  • Sklep

Strona Główna > Aktualności > Jak zadbać o swoje wewnętrzne dziecko?

Jak zadbać o swoje wewnętrzne dziecko?

Klaudia Knap25 kwietnia 202429 kwietnia 2024RodziceRodzicielstwoWewnętrzne dziecko

W poprzednim artykule wyjaśniłam Ci, czym właściwie jest wewnętrzne dziecko i skąd bierze się wzmożona potrzeba zadbania o tę sferę naszej psychiki. Mimo że jest zupełnie nieuświadomiona, to cały czas wpływa na nasze dorosłe życie – decyzje, wybory i przekonania. Dzisiaj skupmy się na tym, dlaczego warto pielęgnować swoje wewnętrzne dziecko i w jaki sposób to robić. To bardzo ważny temat, więc koniecznie zostań do końca i zacznij praktykować te proste zasady, aby dostrzec pozytywne efekty w sobie i w otoczeniu.

Zadbajmy wspólnie o Twoje wewnętrzne dziecko!

Dlaczego warto wspierać wewnętrzne dziecko?

Jeśli wrócisz do poprzedniego artykułu, który poświęciłam wewnętrznemu dziecku, to znajdziesz w nim kilka aspektów, na które może ono oddziaływać. Pozytywne aspekty pielęgnowania swojego wewnętrznego dziecka są z nimi nierozerwalnie związane. Jeśli Twoje wewnętrzne dziecko jest zaniedbane, to zaopiekowanie się nim, niczym największym skarbem, może pozytywnie wpłynąć nie tylko na Ciebie, ale również na Twoje relacje z bliskimi, a w tym z Twoimi dziećmi. To musi tutaj wybrzmieć – Twoje dzieci będą szczęśliwe tylko wtedy, kiedy Ty będziesz szczęśliwy, drogi Rodzicu.

jak zadbać o swoje wewnętrze dziecko?

Zwiększenie radości życia

Twoje wewnętrzne dziecko to niewinna istota, która pragnie miłości i akceptacji. To również mały człowiek, który ma swoje pragnienia, marzenia, pasje i zainteresowania. Poznaj je wszystkie lepiej, odkryj, czego chce, co sprawia mu przyjemność i dzięki jakim aktywnościom jest szczęśliwe. Teraz wprowadź je w swoje życie i zacznij cieszyć się życiem poprzez robienie tego, co sprawia Ci przyjemność. To może być taniec, malowanie, fotografia lub zdobywanie i poszerzanie swojej wiedzy. Spełnienie w życiu bierze się właśnie z robienia rzeczy, które nas inspirują, sprawiają dziecięcą radość i pozwalają śmiać niczym dziecko. Pozbądź się przekonania, że myślenie o sobie i sprawianie sobie radości, to egoizm. Dzięki temu sprawiasz radość również otoczeniu, bo dla dziecka nie ma nic piękniejszego i inspirującego niż widok szczęśliwej mamy lub szczęśliwego taty. To buduje w nim przekonanie o potrzebie robienia w życiu takich rzeczy, które będą wywoływały na twarzy dziecięcy uśmiech.

Zwiększenie kreatywności

Twoje wewnętrzne dziecko, jak każde inne, jest pełne kreatywności i innowacyjnych pomysłów. Wspieraj je, a te cechy dostrzeżesz również w swoim dorosłym spojrzeniu na świat. Dzięki temu mogą pojawić się nowe pasje, zainteresowania, ale również zupełnie nieoczekiwane rozwiązania różnorodnych problemów. Kreatywności poświęciliśmy cały osobny artykuł, więc koniecznie wróć do niego, aby się przekonać, że nie ma on związku jedynie z pracami plastyczny. To zdecydowanie coś więcej – to niebanalne myślenie, które prowadzi do nowych rozwiązań doskonale znanych Ci problemów.

Lepsze radzenie sobie ze stresem

Wewnętrzne dziecko w naturalny sposób jest odporne na stres. Szybko zapomina o przykrych sytuacjach i potrafi cieszyć się małymi rzeczami. Jeśli poświęcasz mu odpowiednią ilość czasu, to może się odwdzięczyć właśnie tą umiejętnością. Lepiej zaczniesz radzić sobie z przykrymi emocjami i przestaniesz powielać negatywne mechanizmy rozładowywania uczuć.

Lepsze relacje z innymi

Twoje wewnętrzne dziecko to mały, ufny, kochający i empatyczny człowiek. Wspierając go, możesz liczyć na poprawienie swoich relacji z bliskimi. Nauczy Cię szczerej bliskości, zaufania do drugiej osoby, miłości do siebie i do innych oraz empatii, która jest niezwykle ważna. Czasami tak trudno nam zrozumieć perspektywę drugiej osoby, co może prowadzić do zerwania istotnych więzi.

Wewnętrzne dziecko pozwoli Ci być bardziej otwartym i autentycznym w kontakcie z drugą osobą, natomiast wobec Twoich dzieci pomoże Ci budować w nich poczucie własnej wartości i poczucia bezpieczeństwa. Pamiętaj, że dbając o swoje wewnętrzne dziecko, dbasz również o to, aby u Twoich maluchów rozwijało się ono w pozytywnym kierunku.

Zwiększenie samoakceptacji i pewności siebie

Wewnętrzne dziecko może pomóc Ci zaakceptować siebie takim, jakim jesteś. Ze swoimi wadami i niedoskonałościami. Zadbanie o tę sferę swojej psychiki może Ci również pomóc zacząć dostrzegać swoje zalety, umiejętności i pozytywne strony. To natomiast buduje poczucie własnej wartości i pewności siebie. Jeśli Ty będziesz czuł się dobrze sam ze sobą, to Twoje dzieci również będą przesiąkały tą energią.

Jak zadbać o swoje wewnętrzne dziecko?

Skoro już udało mi się Cię przekonać, że warto pielęgnować w sobie swoje wewnętrzne dziecko, to koniecznie sprawdź, jak właściwie to zrobić!

Samoopieka

Musisz zadbać o siebie. Wiem, jak absurdalnie może to brzmieć dla zapracowanych rodziców, którzy starają się pogodzić wszystko w odpowiednim stopniu. Praca zawodowa, opieka nad domem i wychowanie dzieci. To wszystko jednak się nie uda, jeśli Ty jako Rodzic, nie będziesz w pełni sił. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby zaopiekować się w pierwszej kolejności swoim ciałem – psychika później.

Jakościowy sen, nawodnienie i zdrowe żywienie to podstawa, od której zależy nie tylko Twoje zdrowie fizyczne, ale również psychiczne. Dodatkowo doskonale sprawdzą się: aktywność fizyczna, medytacja, techniki relaksacyjne i techniki oddechowe. To wszystko sprawi, że poczujesz się lepiej fizycznie. Twoje samopoczucie fizyczne jest natomiast konieczne do podjęcia pracy nad emocjami i psychiką.

Uzdrowienie ran emocjonalnych

Jeśli czujesz, że w Twojej przeszłości są wydarzenia, sytuacje lub słowa, które cały czas Ci towarzyszą, to konieczne jest ich przepracowanie. Rany z dzieciństwa lub czasów nastoletnich mogą manifestować się przez całe życie. Co więcej, nie mówię tutaj jedynie o poważnych traumach, ale również takich sytuacjach, jak negatywne relacje z rodzicami, samotność lub chłód emocjonalny, doświadczone w dzieciństwie.

W takich sytuacjach doskonałym pomysłem jest skorzystanie z pomocy psychoterapeuty, który pomoże Ci zidentyfikować określone traumy, przepracować je, zaakceptować określony stan rzeczy i wybaczyć osobom, które Cię w jakikolwiek sposób skrzywdziły. Nie bój się tego i nie szukaj wymówek. Jeśli czujesz, że Twoja przeszłość w jakiś negatywny sposób na Ciebie oddziałuje, to warto zapisać się na konsultacje.

Dziecięca zabawa

Nie popadajmy w przekonanie, że będąc dorosłymi, nie możemy się bawić. Wręcz przeciwnie potrzebujemy chwil relaksu i dziecięcej zabawy. Pozwól sobie na chwilę oderwania od rzeczywistości i spędź trochę czasu z dzieckiem. Poczuj się przez chwilę jak kilkulatek, który poznaje świat. Bawi się i cieszy z drobnych rzeczy.

W tym mogą pomóc Twoje pasje i zainteresowania z dzieciństwa. Jeśli na jakimś etapie dorastania byłeś zmuszony zrezygnować z czegoś, to koniecznie znajdź w sobie siłę, aby wrócić. Jestem przekonana, że w ten sposób odnajdziesz swoją dziecięcą radość.

Akceptacja

Dziecko potrzebuje bezwarunkowej akceptacji od rodziców takim, jakim jest. Ze wszystkimi swoimi wadami, problemami czy chorobami. W ten sam sposób musisz potraktować siebie. Zacznij akceptować swoje wady, dostrzegać zalety, umiejętności i mocne strony. Nie wstydź się, jeśli coś nie wyjdzie, z czymś masz problem lub pojawi się mur nie do przeskoczenia. Skup się na tym, aby być wartościowym człowiekiem, a nie idealnym robotem. Odstaw perfekcjonizm do konta i zaglądaj do niego jedynie czasami, kiedy jest taka konieczność.

Nauka emocji

O emocjach już mówiłam w kontekście rozmawiania o nich z dziećmi. Warto jednak zastanowić się, czy Ty jako Rodzic nie masz problemu z ich identyfikowaniem i prawidłowym rozładowywaniem. Może warto zasięgnąć w tej kwestii rady eksperta?

Zacznij bardziej skupiać się na tym, co czujesz. Próbuj nazywać swoje emocje i odkrywać ich źródło. Obserwuj otoczenie oraz to, jak na Ciebie wpływa. Szukaj sposobów na właściwe rozładowywanie wszelkich emocji, których czujesz nadmiar. W ten sposób, rozszerzając swoją wiedzę, uczysz również swoje dzieci, które uważnie Cię obserwują. Koisz także swoje własne, wewnętrzne dziecko, które nie potrzebuje nadmiaru emocji.

Ustalanie zdrowych granic

Twoje wewnętrzne dziecko jest ufne i powinnaś brać od niego pewną nauką zaufania. To jednak nie oznacza, że nie masz prawa do stawiania swojemu otoczeniu odpowiednich granic. Masz prawo do asertywności, wyrażania swojego zdania i mówienia stanowczego nie, kiedy wymaga tego sytuacja. Nie pozwalaj, aby bliskie Ci osoby przekraczały Twoje granice, komunikując to w jasny i klarowny sposób.

W ten sposób dbasz o swój komfort psychiczny i masz do tego pełne prawo. Nie pozwól sobie wmówić, że Twoje negatywne emocje wywołane przez czyjeś zachowanie są przerysowane. Jeśli z jakiegoś powodu poczujesz się źle, nie bój się tego powiedzieć.

jak zadbać o swoje wewnętrzne dziecko?

Temat wewnętrznego dziecka to niezwykle pojemny worek, w którym można wygrzebać całą garść ciekawych informacji. Mam nadzieję, że w tym artykule odnajdziesz swoje wewnętrzne dziecko i nauczysz się je odpowiednio pielęgnować, aby w ten sposób odzyskać pewność siebie, spokój psychiczny i radość z życia. Trzymam mocno kciuki!

To również może Cię zainteresować!

Czy Twoje wewnętrzne dziecko może wpłynąć na rolę rodzica? 

Konstruktywna krytyka wobec dziecka

Gry edukacyjne dla dzieci

Udostępnij artykuł:

Powrót do Bloga

Ostatnio dodane:

  • Jak się przygotować, by dobrze wypaść podczas egzaminu ustnego?
  • Jak poprawić koncentrację podczas nauki?
  • 5 zasad, które pomogą Ci zorganizować naukę do matury (i nie zwariować)

Szukaj tematów:

  • Tagi:

  • Anatomia
  • Arkusze maturalne
  • Bajki
  • Biol-Chem
  • Biolchem
  • Biologia
  • Cele
  • Cele noworoczne
  • Chemia
  • Chronotypy
  • Cierpliwość
  • Czas
  • Czas nauki
  • Czas wolny
  • Czynniki stresogenne
  • Czytanie
  • Czytanie dzieciom
  • Dążenie do celu
  • Dzieci
  • Dzieciństwo
  • Dziecko
  • Edukacja
  • Edukacja przez zabawę
  • Efektywna nauka
  • Egzamin
  • Egzamin ustny
  • Emocje
  • Eustres
  • Gry edukacyjne
  • Historia
  • Janusz Korczak
  • Kolorowanki
  • Kompetencje miękkie
  • Kompetencje ucznia
  • Koncentracja
  • Kondycja psychiczna młodzieży
  • Konstruktywna krytyka
  • Kreatywność
  • Krytyczne myślenie
  • Książki
  • Lato
  • Martwienie się nauką
  • Matura
  • Matura ustna
  • Matury próbne
  • Medycyna
  • Metody uczenia się
  • Metody wychowania
  • Metody zapamiętywania
  • Miejsce nauki
  • Młodzież
  • Montessori
  • Motywacja
  • Naśladownictwo
  • Nastawienie
  • Nauka
  • Nauka anatomii
  • Nauka poprzez zabawę
  • Nauka przez zabawę
  • Nawyki
  • Nawyki żywieniowe
  • Notatki
  • Nowa rok
  • Nowy rok
  • Odmawianie dziecku
  • Odpoczynek
  • Odpowiedź ustna
  • Odwołanie od wyniku
  • Olimpiada naukowa
  • Organizacja
  • Organizacja nauki
  • Ostatnia prosta do matury
  • Ostatnia prosta przed maturą
  • Pamięć
  • Pasje
  • Pedagodzy
  • Pedagogika
  • Perfekcjonizm
  • Pewność siebie
  • Planowanie nauki
  • Pochwały
  • Poczucie własnej wartości
  • Podróż
  • Poranne wstawanie
  • Porażka w nauce
  • Postanowienia
  • Postanowienia noworoczne
  • Postawy rodzicielskie
  • Poznawanie własnego organizmu
  • Pozytywne myślenie
  • Pozytywne nastawienie
  • Praca
  • Prawa dziecka
  • Prezent
  • Problemy młodzieży
  • Próbna matura
  • Proces uczenia się
  • Prokrastynacja
  • Propozycje zabaw
  • Przed maturą
  • Przygotowania do matury
  • Przygotowanie do matury
  • Przygotowanie do nauki
  • Radzenie sobie ze stresem
  • Realizacja celów
  • Reguła 5 sekund
  • Rodzic
  • Rodzice
  • Rodzicielstwo
  • Rodzina
  • Rozgrzewki umysłowe
  • Rozwój
  • Rozwój dziecka
  • Rozwój emocjonalny
  • Rozwój osobisty
  • Rozwój społeczny
  • Rutyna
  • Rutyna dziecka
  • Samorozwój
  • Sen
  • Skupienie
  • Stres
  • Stres rodzicielski
  • Studia
  • Style uczenia się
  • Style wychowania
  • Święta
  • Systematyczność
  • Szkoła
  • Szkoła średnia
  • Sztuczna inteligencja
  • Techniki relaksacyjne
  • Techniki zapamiętywania
  • Testy diagnostyczne
  • Uczeń
  • Uczenie się
  • Wakacje
  • Wakacyjna nauka
  • Wakacyjne planery
  • Wewnętrzne dziecko
  • Wsparcie
  • Wspieranie rozwoju
  • Wybór zawodu
  • Wychowanie
  • Wychowanie dziecka
  • Wychowanie emocjonalne
  • Wyniki z matur
  • Wytrwanie w celu
  • Wzmocnienie psychiczne
  • Zabawa
  • Zabawa z dzieckiem
  • Zabawy
  • Zabawy edukacyjne
  • Zabawy kreatywne
  • Zainteresowania
  • Zainteresowania dziecka
  • Zalety kolorowanek
  • Zapamiętywanie
  • Zawód
  • Zdobywanie wiedzy
  • Zdrowa dieta
  • Zdrowe nawyki
  • Zdrowie
  • Zdrowie psychiczne
  • Zmęczenie
  • Zmiany na maturze
  • Znaczenie rutyny

O nas

Wydawnictwo Biomedica
ul. Bazyliowa 1, 35-232 Rzeszów
NIP: 5170375090,
REGON: 364372662

wwww.biomedica.edu.pl
+48 514 135 175
info@biomedica.edu.pl

Nasza sieć edu

  • Oficjalny Sklep
  • Sklep Maturalny
  • Platforma Edukacyjna

Kontakt

  • O nas
  • Kontakt
  • Nasi Autorzy
  • O firmie

Social Media

  • Follow Biomedica on Facebook
  • Follow Biomedica on TikTok
  • Subscribe Biomedica on YouTube
  • Subscribe Biomedica on Instagram

Copyright © 2015 - 2025 BioMedica | All Rights Reserved

  • Polityka Prywatności
  • Cookie Policy