W dzisiejszych czasach coraz częściej porusza się temat depresji i innych problemów psychicznych. Szczególnie interesującym zjawiskiem jest pogarszająca się kondycja psychiczna młodych ludzi. Szybko rozwijające się społeczeństwo, nowe wyzwania i czas pandemii nie wpływają pozytywnie na uczniów, dlatego warto pochylić się nad tym tematem.
Kondycja psychiczna młodzieży
Coraz więcej badań skupionych jest na kondycji psychicznej młodzieży. To niezwykle interesujący temat, szczególnie biorąc pod uwagę, że badania wskazują na duże problemy w tej sferze u młodych ludzi. Pandemia, czas nauki zdalnej i zamknięcie w domach sprawiły, że nastolatkowie zamknęli się w sobie i po nagłym powrocie do rzeczywistości, pojawiają się u nich problemy z odnalezieniem się w społeczeństwie.
U wielu nastolatków pojawiły się lub wzmogły: brak chęci do nauki, wychodzenia z domu, brak energii do działania, samorozwoju i ogólnego funkcjonowania w społeczeństwie. Ogromna ilość młodych ludzi doznaje strachu i lęku przed szkołą i niechętnie wstaje każdego dnia. Apatia, brak celu i niechęć do podejmowania aktywności sprawia, że wzrasta problem depresji, myśli i prób samobójczych oraz ogólnych problemów psychicznych.
Badania jasno wskazują, że problem z zaniżoną kondycją psychiczną wśród nastolatków jest alarmujący, dlatego warto rozmawiać o tym problemie i wskazywać możliwości zmian. Niewiele trzeba, aby sięgnąć po pomoc, dlatego jakiekolwiek problemy psychiczne nie powinny być ignorowane. Jeśli czujesz się w jakikolwiek sposób źle, porozmawiaj o tym ze specjalistą i pozwól sobie pomóc. Nie zastanawiaj się, czy Twój problem jest wart podjęcia takiej rozmowy.
Do kogo zwrócić się z prośbą o pomoc?
Żyjemy w czasach, kiedy wiele problemów jest ignorowanych. Nastolatkowie zbyt często słyszą, że dawniej miało się dużo więcej problemów, a czasy, w których żyją, to wręcz idylla. To sprawia, że tak wiele osób boi się przyznać do swoich problemów z powodu lęku przed odrzuceniem lub wręcz wyśmianiem. Nie warto! Jeśli czujesz, że Twój nastrój się obniża, a Ty z każdym dniem czujesz się coraz gorzej, sięgnij po pomoc.
Rodzice
Rodzice są zazwyczaj najbliższymi osobami młodych ludzi. To do nich najczęściej się kierują, kiedy mają jakikolwiek problem i potrzebują pomocy. Pamiętaj, że zawsze możesz z nimi porozmawiać i powiedzieć, co Cię trapi. Nie bój się, tylko postaw na szczerość.
Może się jednak zdarzyć, że rodzice z różnych powodów nie będą wstanie Cię wesprzeć tak, jak tego potrzebujesz. Nie ma w tym nic złego i niech Cię to nie załamuje. W takiej sytuacji możesz liczyć na pomoc od innych dorosłych, którzy chętnie z Tobą porozmawiają.
Wychowawca klasy
Wychowawca to najlepszy wybór, jeśli nie wiesz, do kogo możesz zgłosić się z prośbą o pomoc. To również idealny wybór, jeśli masz zaufanie do swojego wychowawcy. Jesteśmy pewni, że chętnie Cię wysłucha i wspólnie łatwiej będzie Wam znaleźć drogę do rozwiązania Twojego problemu. Nauczyciel, który dobrze Cię zna, będzie wiedział, z kim może Cię skontaktować lub do jakiego specjalisty w szkole możesz się zgłośnić. Będzie przy Tobie na każdym etapie szukania pomocy, jeśli tylko o to poprosisz.
Pedagog i psycholog szkolny
Pedagog i psycholog szkolny to osoby, które są w placówce właśnie dla Ciebie. Nie bój się zapukać do ich drzwi i porozmawiać o swoich problemach. Wesprą Cię jako profesjonaliści, którzy są przygotowani do radzenia sobie w trudnych sytuacjach, doświadczanych przez nastolatków. Poszukaj ich gabinetu i śmiało wejdź. Postaw na szczerość i nawet jeśli masz problemy z opisaniem swojego stanu lub sytuacji, która Cię gryzie, to nic nie szkodzi. Odpowiednio nakierują rozmowę i zadadzą takie pytania, dzięki którym dojdziecie do sedna problemu.
Twój ulubiony nauczyciel
Jeśli wyżej wymienione drogi pomocy są dla Ciebie z różnych powodów niedostępne, to sięgnij po pomoc do swojego ulubionego nauczyciela. Może to być również każda inna dorosła osoba, której ufasz. Po prostu podejdź i powiedz, że chciałbyś porozmawiać. Poproś o chwilę czasu na osobności i wyjaśnij swoją sytuację. Taka osoba z pewnością Cię zrozumie.
Telefon zaufania
Jeśli ciężko Ci rozmawiać o problemach z osobami, które Cię znają, możesz również skorzystać z telefonu zaufania. Na linii będziesz anonimowy i porozmawiasz z osobą, która Cię nie widzi. Brak kontaktu wzrokowego może być dla Ciebie łatwiejszy. Nie wstydź się i zadzwoń. Możesz tam porozmawiać o wszystkim. Nie zostaniesz w żaden sposób oceniony ani potępiony. Zamiast tego zostaniesz wysłuchany i wsparty emocjonalnie. Kompetentna osoba podpowie Ci również, gdzie możesz szukać pomocy.
Nie czekaj, sięgnij po pomoc!
Jeśli czujesz, że nie dajesz sobie rady, stres zaczyna Cię przerastać, wymagania otoczenia są zbyt wysokie lub w jakikolwiek inny sposób czujesz się przeciążony, nie czekaj. Nie zastanawiaj się, czy Twój stan jest na tyle poważny, aby zawracać komuś głowę i żalić się ze swoich problemów. Najdrobniejsze sygnały, że coś jest nie w porządku, powinny być już bodźcem do podjęcia odpowiedniego działania. Zarówno w szkole, jak i w domu możesz liczyć na wsparcie bliskich sobie osób i nikt nie powinien oceniać tego, czy możesz czuć się źle, czy nie.
Bardzo mocno zachęcamy do rozmawiania o swoich problemach z osobami, które mogą Ci pomóc. Pamiętaj, że depresja potrafi być przebiegła i pojawiać się w nieoczekiwany sposób. Zadbaj o swoje zdrowie i zawalcz o swoje szczęście. Wszystko powinno się zaczynać od Twojego dobrego samopoczucia, ponieważ jeśli będzie Ci brakowało chęci do codziennego funkcjonowania, to również nauka i wymarzone studia przestaną Cię w jakikolwiek sposób cieszyć.
Kondycja psychiczna uczniów po pandemii spadła do poziomu krytycznego. Właśnie dlatego warto zacząć głośno o tym mówić. Nie wstydź się swoich problemów, tylko pokaż innym, że warto sięgnąć po pomoc specjalisty. A jeśli widzisz, że ktoś w Twoim otoczeniu w jakiś sposób sobie nie radzi, podeślij mu ten artykuł lub podpowiedz, do kogo powinien zgłosić się o pomoc.
To również może Cię zainteresować!
Te 10 rad sprawi, że nauka do matury przestanie Cię przerażać!