Mam do Ciebie pytanie. Robisz rozgrzewkę przed wysiłkiem fizycznym? Jeśli zależy Ci na prawidłowym i skutecznym treningu, który będzie przynosił Twojemu organizmowi same korzyści, zamiast niepotrzebnych kontuzji, to zakładam, że tak. Czy robisz również rozgrzewkę swojemu mózgowi, zanim zaczniesz się uczyć? Z doświadczenia wiem, że wielu uczniów o tym zapomina, nie wierzy w skuteczność ćwiczeń umysłowych lub w ogóle o nich nie słyszało. Właśnie dlatego dzisiaj chciałabym Ci opowiedzieć trochę o rozgrzewce mózgu przed nauką.
Czytaj uważnie i zapisuj, aby ta bezcenna wiedza nigdzie Ci nie umknęła! I pamiętaj, że jeśli wykorzystasz ją w praktyce, to na dłużej zostanie w Twojej pamięci 😉
Łamigłówki logiczne
Ta metoda sprawdzi się doskonale wszystkim, którzy uwielbiają rozkminiać i szukać rozwiązań skomplikowanych problemów. Jestem pewna, że niejednokrotnie spotkałeś się z ciekawymi zagadkami, które tak Cię porwały, że powtarzaliście je wszystkim swoim znajomym. W czasach mojej podstawówki pojawiła się wręcz moda na takie łamigłówki. Jak się okazuje, mogą być doskonałą rozgrzewką przed nauką, a znajdziesz ich multum w Internecie! Podam Ci kilka przykładów, do których rozwiązania umieszczę gdzieś w tekście. Czytaj uważnie, aby poznać odpowiedzi na wszystkie z nich!
Należy to do Ciebie przez całe życie, ale inni używają tego częściej niż Ty. Co to jest?
Gdzie czwartek występuje przed środą?
Gdy to masz, chcesz się tym podzielić. Gdy się tym dzielisz, nie masz tego. Co to jest?
Krowa stoi na granicy czesko-francuskiej. Do którego państwa należy?
Długie zdania
Teraz bardzo proste ćwiczenie, które polega na ułożeniu jak najdłuższego zdania. Pomyślisz sobie, co w tym trudnego, prawda? Jest jeden haczyk – każde słowo musi zaczynać się na tę samą literę. Wybierz lub wylosują jedną literę z alfabetu i zacznij tworzyć zdanie, w którym każdy wyraz będzie się od niej zaczynał.
Przykład:
Aniołowie aktywnie aranżują apogeum atmosferycznych atrakcji, aż astronauta artystycznie analizuje anomalie astronomiczne.
Bardzo błyszczący brązowy byczek bez przerwy biega błogim i bezlitosnym bezdrożem.
Brzmi śmiesznie? Oczywiście, że tak! Humor to dodatkowy atut tego ćwiczenia. Pomoże Ci się zrelaksować i zminimalizować stres po całym dniu. I pamiętaj, że wbrew pozorom to zadanie nie jest wcale proste. Sam spróbuj, tworząc zdanie, w którym każde kolejne słowo będzie zaczynało się na literę „K”.
Inną wersją tego zadania jest tworzenie zdań, w których każdy kolejny wyraz zaczyna się na ostatnią literę poprzedniego.
Moja antylopa atakuje ewidentnie elektrycznego olbrzymiego orła.
Możesz również spróbować wersji, w której każde kolejne słowo powinno zaczynać się na kolejną literę alfabetu.
Deszcz emocji frunie, gubiąc harmonię, idąc jakby koszmarem.
Skoro już rozmawiamy o alfabecie, to jak zajrzysz do słownika, w którym wszystko jest alfabetycznie, to okaże się, że czwartek jest przed środą. 😉
Opisywanie obrazka
Pozostają w temacie alfabetu i określonych liter, spróbuj kreatywnego ćwiczenia, które polega na opisywaniu obrazka. Tylko nie takiego zwyczajnego – opisz to, co widzisz, używając jedynie wyrazów zaczynających się na określoną literę. Nie oszukuj i nie zmieniaj litery, gdy ta pierwsza okaże się za trudna. Postaraj się opisać jak najwięcej. Możesz mówić do siebie na głos, opisywać w myślach lub nawet zapisywać. Łatwiej będzie Ci wyhaczyć ewentualne błędy.
Odliczanie
Kolejną szybką rozgrzewką jest odliczanie. Nie możemy jednak pozwolić, aby mózg robił to automatycznie, więc spróbuj odliczać od 1 w górę co 3, 4 lub 5. O ile na początku to będzie poste, o tyle z każdą kolejną liczbą, musisz się skupić coraz bardziej. Możesz również odwrócić sytuację i odliczać od 100 w dół, pomijając np. wszystkie liczby z cyfrą 4.
Ciekawą wariacją jest również gra towarzyska. Możesz w nią grać z przyjaciółmi lub samodzielnie, wykorzystując do rozgrzewki przed nauką. Wystarczy, ustalić jedną cyfrę, np. 3. Zasady są takie, że podczas odliczania, zamiast cyfry 3, liczby z cyfrą 3 lub liczby, która jest wielokrotnością cyfry 3, musisz powiedzieć „dalej”. Wygląda to następująco:
1, 2, dalej, 4, 5, dalej, 7, 8, dalej, 10, 11, 12, dalej, 14, dalej, 16, 17, dalej, 19, 20, dalej, 22, dalej …
Odliczaj sam lub razem ze znajomymi! Usiądźcie w kole i wypróbujcie tej rozwijającej zabawy.
I jeszcze rozwiązanie zagadki. To, co należy do Ciebie, ale używają tego częściej inni, to Twoje imię 😉 Wiedziałeś?
Szybkie czytanie
To proste ćwiczenie, które Ci przedstawię, pomaga w przyśpieszeniu tempa swojego czytania. Przyda się szczególnie w sytuacji, gdy czeka Cię czytanie długiego tekstu.
Wystarczy, że weźmiesz dowolną książkę i jakiś długopis, który posłuży Ci jako wskaźnik. Może być również Twój palec, jeśli nie masz nic pod ręką. Teraz obróć książkę do góry nogami i zacznij śledzić tekst wskaźnikiem, podążając za nim wzrokiem. Tak, do góry nogami. Chodzi w tym o to, abyś nie czytał. Masz tylko śledzić wyrazy. Całość powinna zająć Ci dokładnie dwie minuty, więc koniecznie nastaw sobie minutnik.
Teraz wykonaj to samo, ale trzymając książkę już w normalnej pozycji. Nadal nie czytaj tekstu! Przez dwie minuty jedynie śledź wyrazy wskaźnikiem i wzrokiem. Po wyznaczonym czasie przeczytaj tekst swoim naturalnym tempem.
Ćwiczenie powtórz dwa razy zanim przystąpisz do nauki. Powinno Ci to zająć zatem ok. 12 minut.
PS. Szybka przypominajka! Jeśli masz jakiś sekret i się nim z kimś podzielisz, to już nie masz sekretu. 😉
Gimnastyka dla ciała i mózgu
To ćwiczenie najłatwiej będzie Ci wykonać, jeśli uczysz się z kimś, kogo możesz poprosić o pomoc. Jeśli jednak jesteś aktualnie sam, to określone polecenia możesz nagrać na dyktafonie i puścić je sobie po chwili. Jestem pewna, że sobie poradzisz.
Zapisz na kartce trzy słowa, które będą ze sobą połączone wspólną kategorią. Muszą jednak się od siebie różnić. Przykładowo: cola, fanta i woda. Ich wspólną kategorią są napoje. Bez, słonecznik, fiołek – wszystkie są kwiatami.
Teraz do każdego słowa musisz przyporządkować prawą rękę, lewą rękę i obie ręce. Mogą to być również nogi lub strony – prawa, lewa, środek. Wszystko zależy od Twojej kreatywności.
Ćwiczenie polega na tym, że druga osoba (lub Ty nagrany na dyktafonie) wydaje polecenia, które są przyporządkowane do określonych słów. Spójrz:
Cola – podnosisz prawą rękę.
Fanta – podnosisz lewą rękę.
Woda – podnosisz obie ręce.
To ćwiczenie pomoże Ci się skoncentrować i pobudzi Twój mózg do szybkiego analizowania płynących do niego informacji. Świetnie również się sprawdzi na odstresowanie, ponieważ zagwarantuje Ci świetną zabawę.
Krzyżówki, sudoku, rebusy
Nie można tutaj nie wspomnieć o takich zwyczajnych czynnościach, jak rozwiązywanie krzyżówek, rebusów czy sudoku. To również świetne rozgrzewki dla Twojego mózgu, ponieważ wymagają od Ciebie skupienia, koncentracji i myślenia. Musisz odszukać wzorce, odświeżyć swoją pamięć i zastanowić się, w jaki sposób rozwiązać skomplikowany problem. Gwarantuję Ci, że już kilka minut z takimi zabawami, które prawdopodobnie kojarzysz z dzieciństwem lub dziadkami (moi bardzo często rozwiązywali krzyżówki) może sprawić, że dużo łatwiej będzie Ci szła nauka.
Jeśli sięgniesz po pomoc do Internetu, to jestem pewna, że znajdziesz ciekawe rebusy dla dorosłych, które będą zdecydowanie bardziej angażujące i zabawne. Doza humoru to w tym wszystkim miły dodatek.
To jak? Zaczniesz teraz wykonywać takie proste ćwiczenia, aby rozgrzać swój mózg przed kolejną dawką nowej wiedzy? Koniecznie spróbuj i przekonaj się, że może to pozytywnie wpłynąć na Twoją edukację! Całość nie zajmie Ci wiele czasu, więc nie masz się nad czym zastanawiać! I pamiętaj, że granica ukraińsko-francuska nie istnieje. 😉