Olimpiady naukowe są często przez uczniów kojarzone jako ogromne wyzwanie, którego podejmują się jedynie najlepsi. Jak często zrezygnowałeś z tego pomysłu już na starcie, uważając, że sobie nie poradzisz? A może lenistwo sprawiło, że zrezygnowałeś z dodatkowej nauki i zdobywania wiedzy na własną rękę?
Konkursy przedmiotowe to nie tylko uznanie wśród rówieśników i nauczycieli. To przede wszystkim ogromne doświadczenie, wyzwanie dodające pewności siebie i nauka, która może okazać się bezcenna podczas egzaminu maturalnego. W tym artykule dowiesz się, dlaczego lepiej odsunąć na bok wszystkie swoje wymówki i podnieść rękawicę. Duża ilość materiału i trud związany z jego przyswajaniem nie powinien Cię zniechęcać. Jeśli marzysz o studiach medycznych, to możesz być pewien, że i tak staniesz oko w oko z koniecznością przyswojenia tych informacji.
Rozwijanie wiedzy i pasji
To pierwszy punkt, który powinieneś znać. Jeśli interesuje Cię określony przedmiot, to nie ma lepszego sposobu na lepsze go poznanie niż zgłoszenie się do konkursu lub olimpiady. Niektóre będą dotyczyły danej dziedziny bardzo ogólnie, a inne konkretnej tematyki. Może wśród nich jest taki, który pokrywa się z Twoimi zainteresowaniami?
Nie licz jedynie na nauczycieli. Sam podejmij wysiłek i poszukaj ciekawych wyzwań, w których mógłbyś wziąć udział. Przygotowywanie się i zdobywanie nowej wiedzy może się okazać świetną przygodą. Nauka nie musi być przykrym obowiązkiem – warto dostrzec w niej źródło pasji i radości odkrywania. Dla wielu poszukiwanie nowych informacji doszukiwanie się prawdy i odpowiadanie na skomplikowane pytania jest prawdziwą przyjemnością.
Rozwijanie umiejętności rozwiązywania problemów
Przygotowania do wszelkiego rodzaju rywalizacji to bardziej złożony proces niż nauka na sprawdzian. Wymaga sięgania po materiały, które wykraczają poza podstawę programową. Często wiążą się również z poszukiwaniami na własną rękę. Oprócz tego zadania zawarte w arkuszach są zbudowane w taki sposób, aby uczeń wykazał się nie tylko podstawową wiedzą, ale również kreatywnością, umiejętnością krytycznego myślenia i rozwiązywania problemów.
To cenne umiejętności, które wykorzystasz zarówno w przygotowaniach do matury, jak i w codziennym życiu. Właśnie dlatego poświęciliśmy im więcej czasu w poprzednich artykułach.
Zwiększone szanse na dalszą edukację
Wysokie wyniki oraz wyjątkowe osiągnięcia w olimpiadach są niezwykle cenione podczas rekrutacji na studia. Zdarza się nawet, że uczeń nie musi zdawać matury z określonego przedmiotu, otrzymując automatycznie 100%. Wielu maturzystów marzy o takiej szansie, ponieważ daje wstęp na prawie wszystkie uczelnie w Polsce. To ogromna przewaga na rynku edukacyjnym, a także dobry punkt w przyszłej karierze zawodowej.
Jeśli rozważasz staranie się o stypendium naukowe podczas studiów, to z pewnością zainteresuje Cię fakt, że wiele uczelni takie osiągnięcia bierze pod uwagę. To zatem nie tylko szansa na wymarzony kierunek studiów i konkretną uczelnię, ale również dodatkowy zastrzyk finansowy na starcie nowej przygody.
Zdobycie pewności siebie
Udział w zawodach przedmiotowych, niezależnie od wyniku, bardzo korzystnie wpływa na poczucie własnej wartości i pewność siebie. Konieczność samodzielnego przygotowania się, a nawet indywidualna praca z nauczycielem dają poczucie sprawczości. To wykonanie aktywnego kroku ku lepszej przyszłości, spełnieniu marzenia i wyjście ze strefy własnego komfortu. Wszystko to jest ważne w budowaniu pozytywnego obrazu samego siebie.
Sukcesy dodają odwagi i wiary we własne możliwości. Porażki natomiast wskazują obszary, nad którymi należy pracować i dodają energii do działania. Jeśli natomiast na Ciebie wpływają negatywnie, to koniecznie przeczytaj artykuł na temat radzenia sobie z porażką. Dowiesz się z niego, w jaki sposób zadaniowo do nich podchodzić, aby wyciągać najlepsze lekcje na przyszłość.
Nowe znajomości
Konkursy tematyczne przyciągają osoby o konkretnych zainteresowaniach. To oznacza, że w jednym miejscu, w konkretnym czasie zbiera się duża grupa osób w podobnym wieku i z tymi samymi pasjami. To okazja dla Ciebie, aby poznać nowych ludzi, wymienić się doświadczeniami i zdobyć cenne informacje, które mogą pomóc Ci w rozwijaniu swoich zainteresowań.
To także doskonała okazja do poznawania nauczycieli i mentorów, którzy pokierują Twoją drogą i podpowiedzą, w jaki sposób najlepiej wykorzystać posiadane zasoby. Nie lekceważ tych możliwości, bo w przyszłości takie kontakty mogą okazać się bezcenne.
Zdobywanie umiejętności miękkich
Olimpiady mają to do siebie, że wymagają dużej ilości pracy własnej od ucznia. To zmusza do ćwiczenia umiejętności szukania informacji, zarządzania własnym czasem i odpowiedniego planowania. Nikt nie zachęca Cię do zarywania nocek spędzonych na dodatkowej nauce. Jeśli odpowiednio podejść do tematu, to można wszystko to pogodzić, a nauka, jaką się wyniesie podczas tego procesu, zaprocentuje w przyszłości.
W sytuacji, w której do konkursu przygotowuje Cię nauczyciel, musisz również przyzwyczaić się do sytuacji, w której pracujecie sam na sam. Wielu uczniów ma problem z takimi kontaktami, dlatego to dodatkowa okazja do ćwiczenia obcowania z mentorami i autorytetami w określonej dziedzinie.
Jeśli w Twojej głowie pojawiał się pomysł wzięcia udziału w takim wydarzeniu, ale strach zwyciężał, to teraz jest doskonała okazja to zmiany myślenia. Jak widzisz, turnieje niosą ze sobą dużą ilość korzyści. Wystarczy przełamać się, wyjść z własnej strefy komfortu i sięgnąć po swoje marzenia. Może się okazać, że odnajdziesz się w tym niczym ryba w wodzie i z czasem coraz chętniej będziesz sięgał po możliwość rozwijania swoich zainteresowań właśnie w ten sposób.
Jeśli nie wiesz, od czego zacząć, to sięgnij po pomoc nauczyciela z przedmiotu, który Cię interesuje. Możesz również zajrzeć do Internetu, gdzie z pewnością odnajdziesz wszelkie niezbędne informacje.
Nie czekaj – weź udział w olimpiadzie i przekonaj się, jak wiele możesz osiągnąć. Pierwszy krok do sukcesu zaczyna się od decyzji. Gotowy, by podjąć wyzwanie?