Notowanie to najbardziej rozpowszechniony sposób uczenia się w polskich szkołach. Uczniowie na większości lekcji zapisują słowa nauczyciela, dzięki czemu poszerzają informacje zawarte w podręcznikach. Czy jednak zastanawiałeś się, w jaki sposób tworzyć swoje notatki, aby ułatwiały Ci codzienną naukę?
Dlaczego warto robić notatki?
Notatki są niezwykle skuteczną metodą codziennej nauki. Musisz jednak pamiętać, że wymagają odpowiedniego podejścia, ponieważ przepisywanie podręczników lub słów nauczyciela nie wystarczy. Poznaj zatem zalety robienia notatek.
Ułatwiają zapamiętywanie
Notatki to metoda, która angażuje w proces zapamiętywania różne zmysły. Zapisując najważniejsze informacje wykorzystujesz słuch i wzrok, co sprawia, że lepiej je utrwalasz. Dzieje się tak, ponieważ zapisujesz je w pamięci w dwóch kodach – wizualnym i werbalnym. Podczas próby przypomnienia sobie określonego zagadnienia możesz liczyć na dwie drogi.
Organizacja myśli i pomoc w zrozumieniu materiału
Notując najważniejsze informacje podczas lekcji musisz szybko je przefiltrować i wybrać te najistotniejsze. Dodatkowo zapisujesz je własnymi słowami, dzięki czemu masz pewność, że zrozumiałeś, co miał na myśli nauczyciel. Po czasie łatwiej Ci będzie wrócić do tematu i go powtórzyć, ponieważ określone informacje zapisałeś językiem, który jest dla Ciebie naturalny.
Personalizacja
Każdy ma swój własny, wyjątkowy sposób tworzenia notatek. Zapisując określone informacje w taki sposób, jaki Tobie najbardziej odpowiada sprawia, że w przyszłości prościej Ci będzie je powtórzyć i przypomnieć sobie najważniejsze zagadnienia. Używaj zatem kolorów, rysunków i różnych podkreśleń, jeśli jest to dla Ciebie pomocne. Jeśli Twój dominujący styl uczenia się to słuchowiec, warto robić notatki własnymi słowami i podczas nauki głośno je czytać.
Pomoc w skupieniu uwagi
Jeśli masz problemy ze skupieniem uwagi na tym, co mówi podczas lekcji nauczyciel, warto zacząć robić notatki. Czując presję zanotowania określonych informacji, łatwiej się skupić na omawianym temacie. Wymaga to aktywnego słuchania, filtrowania i przetwarzania informacji. Dzięki temu masz szansę bardzo dużo zapamiętać z samej lekcji.
Jak skutecznie notować podczas lekcji?
Notowanie nie powinno polegać jedynie na biernym zapisywaniu słów nauczyciela. Aby było skuteczne i pomagało w nauce warto zastosować kilka podstawowych wskazówek. Przygotowaliśmy je dla Ciebie:
Przygotuj się
Jeśli zależy Ci na wartościowych i skutecznych notatkach, warto wiedzieć, jaki temat będzie omawiany na określonej lekcji. Przeczytanie najważniejszych informacji w podręczniku zajmie Ci 10 min, ale pomoże ułożyć wszystko w głowie. Dzięki temu podczas lekcji prościej będzie Ci tworzyć notatki, ponieważ słowa nauczyciela nie będą dla Ciebie jedynie czarną magią.
Przygotuj sobie odpowiedni zeszyt, długopisy i zakreślacze. Tylko od Ciebie zależy, czy Twoje notatki będą kolorowe i pełne rysunków, czy jednak bardzo proste bez nadmiernych ozdobników. Jeśli jednak jesteś wzrokowcem i łatwiej Ci się uczyć z kolorowych notatek, zadbaj o to, by szukanie odpowiedniego koloru nie odwracało Twojej uwagi od słów nauczyciela.
Ważnym elementem tworzenia notatek są również odpowiednie zeszyty, dlatego koniecznie sprawdź, jaką mamy dla Ciebie ofertę. Nasze zeszyty tematyczne z biologii i chemii, to nie tylko miejsce na robienie notatek, ale również twój PLANER, PODSTAWA PROGRAMOWA i TABLICE biologiczne/chemiczne. KLIKNIJ TUTAJ i sprawdź naszą ofertę.
Bądź aktywnym słuchaczem
Nie kopiuj słów nauczyciela. Słuchaj, staraj się zrozumieć i zapisuj własnymi słowami. Dzięki temu prościej Ci będzie powtarzać materiał, który zapisałeś językiem, który jest dla Ciebie w pełni zrozumiały i naturalny.
Jeśli czegoś nie jesteś pewien lub nie rozumiesz, pytaj i notuj odpowiedzi nauczyciela. Dzięki temu powtórki będą formalnością, ponieważ określone zagadnienia przede wszystkim zrozumiesz. Aktywne słuchanie pomoże Ci również we wprowadzeniu kolejnych wskazówek dotyczących skutecznego notowania.
Zapisuj najważniejsze informacje
Nie twórz długich esejów, jeśli nie jest to konieczne i nie powielaj informacji, które możesz znaleźć w podręczniku. Zapisuj określone zagadnienia skrótowo i hasłowo, w taki sposób, aby móc tylko przypomnieć sobie, o co w nich chodziło. To ma ogromny wpływ na prawidłowe zrozumienie materiału.
Jeśli jesteś wzrokowcem, to koniecznie podkreślaj najważniejsze hasła i słowa. To sprawi, że już po szybkim rzucie oka będziesz wiedział, o co chodziło w danym pojęciu i co było istotą określonej lekcji.
Twórz własne rysunki i symbole
Rysowanie lub korzystanie z określonych symboli pozwala na lepsze uporządkowanie notatek. Pomaga w odnalezieniu najistotniejszych informacji i zrozumieniu, co jest z czym powiązane. Szczególnie wzrokowcy dostrzegą różnicę w tworzeniu kreatywnych notatek, ale każdy styl uczenia się może coś z tego wyciągnąć dla siebie.
Graficzne przestawienie określonych informacji może Ci pomóc w szybkich powtórkach, ponieważ przeniesienie informacji z formy werbalnej na graficzną wymaga odpowiedniego jej zrozumienia.
Zostawiaj sobie miejsce
Notatki robione na lekcji zawsze możesz uzupełnić podczas samodzielnej nauki w domu lub podczas powtórek. Zostawiaj sobie zatem odpowiednio dużo miejsca, aby móc coś dodać lub zapisać podsumowanie, które pomoże Ci podczas powtórek.
Tworzenie notatek może wydawać się dla wielu uczniów archaiczną metodą uczenia się. Prawdą jest jednak to, że bardzo wiele osób potrzebuje notować, ponieważ dużo łatwiej przyswaja się w ten sposób informacje. Jeśli dołożysz do tego odpowiednie zasady robienia notatek, to Twoja nauka może zdecydowanie wyjść na wyższy poziom! Powodzenia!
To również może Cię zainteresować!
Wydłuż swoją dobę i zyskaj więcej czasu!
Te 10 rad sprawi, że nauka do matury przestanie Cię przerażać!