Każdy ambitny uczeń, któremu zależy na wysokich stopniach w szkole i zdobywaniu nowej wiedzy, wie, jak trudno czasami połączyć naukę, własne hobby i czas spędzony z rodziną lub znajomymi. Często wydaje się, że nie można mieć tego wszystkiego i coś trzeba poświęcić, aby marzenia się spełniły. Nie można jednak zapominać o odpoczynku i przyjemnościach, ponieważ to one wpływają na samopoczucie, a w konsekwencji na to, jak w danej chwili przyswajamy wiedzę. Lepszym rozwiązaniem może okazać się odpowiednie planowanie i organizowanie swojej nauki, dzięki czemu można zaoszczędzić mnóstwo czasu. Zastosuj kilka naszych rad i zobacz, jak dużo mogą one zmienić.
Ustal listę zadań i priorytetów, aby mniej czasu poświęcać na naukę
Poświęć wieczorem kilka minut i ustal zadania, które musisz zakończyć w kolejnym dniu. Niech będą konkretne, jasno sprecyzowane i realne. Zapisz zatem, który rozdział książki musisz powtórzyć i ile zadań przerobić. Najlepiej, jeśli zanotujesz również, jakiego rozdziału będą dotyczyć i w którym zbiorze zadań je znajdziesz. To wszystko minimalizuje zdenerwowanie, stres i czas, jakie będą wiązały się z ich odnalezieniem następnego dnia.
Według zasady Pareto – tylko 20% zadań powinno wpływać na 80% rezultatów. To oznacza, że w planowaniu ważne są priorytety, które danego dnia muszą być wykonane. Od nich powinieneś zacząć naukę, dlatego zapisz je na samej górze swojej listy.
Jeśli masz problem z ustaleniem swoich priorytetów, to przypomnij sobie, jakie postawiłeś sobie cele na najbliższy czas. To one powinny definiować Twoje priorytety, ponieważ od ich wykonania zależy, czy uda Ci się osiągnąć cel w określonym czasie.
I nie martw się! Nawet jeśli na początku wydaje się to dla Ciebie zbyt trudne, spróbuj! Po kilku dniach regularnego planowania swoich zadań zauważysz, że przychodzi Ci to z coraz większą łatwością i zajmuje coraz mniej czasu.
Zapomnij o multitaskingu, by łatwiej się uczyć
To kolejny krok, o którym nie możesz zapominać. Jeśli masz już stworzoną swoją listę zadań, to każde z nich wykonuj po kolei, zapominając o całej reszcie. Nie rób wszystkiego jednocześnie. Skoncentruj się na jednym interesującym Cię zadaniu, przedmiocie czy temacie w książce, żeby skuteczniej i szybciej zakończyć naukę. Zapomnij na chwilę o tym, co jeszcze Cię tego dnia czeka, bo to niepotrzebny rozpraszacz. Dzień wcześniej zapisałeś wszystkie swoje zadania właśnie po to, aby móc skoncentrować się na każdym indywidualnie. Odłóż na bok też telefon i laptop, jeśli nie są Ci w danej sytuacji potrzebne. Możesz też wykorzystać różnorodne aplikacje, które kontrolują czas spędzony na telefonie w określonym czasie. To doskonała motywacja, dzięki której nie zerkasz na coraz to nowsze powiadomienia.
Work-life balance to klucz do efektywności
Pamiętaj, że poświęcając się bez pamięci nauce i przygotowaniom do matury, szybko stracisz energię i motywację do działania. Rób sobie przerwy i nie odkładaj odpoczynku czy własnego hobby na wieczne później. Dzięki wypracowaniu odpowiedniego balansu między pracą i życiem będziesz szczęśliwszy, a tym samym efektywniejszy w szkole i poza nią.
Pamiętaj, że właściwa organizacja może sprawić, że zyskasz bardzo dużo czasu w ciągu dnia, który będziesz mógł spożytkować zarówno na naukę, jak i odpoczynek. I co ważne – nie odkładaj nauki i powtórek do matury na ostatnią chwilę, bo jeśli odpowiednio wcześniej zaczniesz swoje przygotowania, to zyskasz na tym każdego dnia.
Poznaj siebie i swój rytm dnia
Spróbuj przez kilka dni poobserwować swoje nawyki i własny organizm, aby móc poznać siebie i swoje samopoczucie w określonych godzinach dnia. Po powrocie ze szkoły potrzebujesz godziny odpoczynku? Pozwól sobie na to! I dopiero gdy poczujesz się lepiej, usiądź z książką przed biurkiem. A może zaraz po powrocie jesteś pełen energii? Wykorzystaj ją do nauki, a wieczorem poświęcić się swojemu hobby. Znajomość własnego organizmu popłaca.
Spędzaj czas wolny aktywnie!
Jak pokazują liczne badania naukowe, regularne treningi wpływają korzystnie na aktywność mózgu, co przekłada się na poprawę nastroju, szybsze zapamiętywanie i lepszą koncentrację. Bieganie, gry zespołowe czy nawet półgodzinny spacer na świeżym powietrzu mogą sprawić, że poczujesz się lepiej. Szczególnie po kilkugodzinnym maratonie przy komputerze czy książce takie zajęcie może przynieść ogrom satysfakcji i dodać Ci mnóstwo nowej energii do działania. Pamiętaj, że po takim aktywnym odpoczynku wszystko wydaje się prostsze!
To tylko pięć prostych zasad, które mogą sprawić, że Twoja nauka stanie się efektywniejsza, a doba dłuższa. Nie popadaj w błędne myślenie, że najlepszym sposobem na wysokie wyniku w nauce jest siedzenie nad książką całymi godzinami. Marząc o studiach medycznych, z pewnością musisz poświęcać bardzo dużo czasu na naukę, jednak nie możesz zapominać, że odpowiednie zadbanie o własne samopoczucie i zdrowie to klucz do efektywnej nauki. Możesz uczyć się szybciej, jeśli czujesz się dobrze, wierzysz w swoje marzenia i masz w sobie mnóstwo energii do działania. Właśnie dlatego warto próbować wprowadzać w swoje życie nowe i zdrowe nawyki, obserwując, jak wpływają na Twoje życie i naukę.