Nowy rok, nowy ja! Jak wiele razy słyszymy te słowa? Jak często w nie wątpimy? Postanowienia noworoczne to nic, czego powinno się wstydzić. A już na pewno nie powinniśmy w nie wątpić, bo to oznacza, że wątpimy w siebie. Oczywiste jest, że większość postanowień jest porzucana po pierwszych tygodniach, jednak to nie oznacza, że powinniśmy z nich całkowicie rezygnować! Najważniejsze, to odpowiednio do nich podejść.
Jakie postanowienia noworoczne najczęściej mają rodzice? Warto się nad kilkoma uniwersalnymi zastanowić i jeśli jeszcze nie wprowadziłeś/aś ich w swoje życie, to być może to będzie przełomowy rok!
Czy postanowienia noworoczne mają sens?
Zaczęłam ten artykuł od tego, że często wątpimy w postanowienia noworoczne. Tak samo własne, jak i innych. Uważam jednak, że nie powinniśmy, bo nawet jeśli wcześniejsze próby się nie udały, to nie oznacza, że tym razem nie wytrwamy! Wiara w siebie i własne możliwości to połowa sukcesu. Pamiętaj, że to nie tylko pusty frazes, który ma pocieszać, ale przebadany aspekt, potwierdzający, że pozytywne nastawienie jest niezwykle istotne we wszystkich działaniach, jakie podejmujemy.
Czy więc postanowienia noworoczne mają sens? Oczywiście, że tak! Oczywiście nie uważam, że powinniśmy czekać z działaniem do pierwszego dnia nowego roku, miesiąca czy tygodnia. Najlepiej zacząć od razu, bez zastanowienia. Jeśli jednak nowy rok motywuje Cię i nastawia pozytywnie, to co w tym złego? To nie to nas powstrzymuje przed wytrwaniem w swoich postanowieniach, a złe do nich podejście.
Czy bycie rodzicem jest proste?
Nie jestem pewna, czy jest na tym świecie coś trudniejszego niż bycie rodzicem. A szczególnie bycie dobrym rodzicem. Często mówi się, że to jak druga praca dla osób spełniających się zawodowo. Nie mogę się jednak w pełni z tym zgodzić, ponieważ z każdej pracy można zrezygnować, zmienić jej warunki lub znaleźć zupełnie nową. Rodzicem natomiast jesteś całe życie. Także wtedy, gdy Twoje dziecko już dorośnie i stanie się samodzielne.
Bycie rodzicem to również jeden z najważniejszych i najtrudniejszych obowiązków, jakie na Ciebie spada. To obowiązek wychowania człowieka. Nie da się ukryć, że to od Ciebie – rodzica zależy, jakim członkiem społeczeństwa będzie Twoje dziecko. Jakimi cechami się będzie charakteryzowało, jakie umiejętności nabędzie. Również to, czy będzie szczęśliwe i spełnione – to również niezwykle ważna kwestia, na którą masz niezaprzeczalny wpływ. To ogromna odpowiedzialność, prawda?
Bycie rodzicem to zatem niezwykłe doświadczenie, które nigdy się nie kończy. Jednocześnie obciążone ogromną odpowiedzialnością i ciężarem. Właśnie dlatego wraz z nowym rokiem warto zastanowić się, jakie postanowienia noworoczne mogą mieć rodzice.
Dobre postanowienia rodziców
Rodzic to najważniejsza osoba w życiu dziecka. To nigdy się nie zmienia, nawet gdy człowiek twierdzi inaczej. W sercu zawsze mamy miejsce dla swoich rodziców i tylko od nas zależy, czy w sercu naszych dzieci będzie to miejsce kojarzyło się z ciepłem, radością i szczęściem. Dlatego mam dla Ciebie kilka dobrych nawyków, które z pewnością pomogą Ci budować w dziecku przede wszystkim te pozytywne skojarzenia, dzięki czemu wyrośnie na odpowiedzialnego, szczęśliwego i kochającego człowieka.
Będę doceniać swojego malucha
Każdy posiada w sobie potrzebę bycia docenianym. Również dziecko chce, aby rodzic je chwalił, ponieważ to buduje w nim pewność siebie i poczucie własnej wartości. Poczucie, że robi się coś istotnego i cennego. Nie żałuj zatem swoim pociechom pochwał, jeśli zrobią coś dobrze, samodzielnie lub wykażą się kreatywnością. To nie muszą być duże rzeczy, jednak uśmiech na buzi z pewnością pójdzie w parze z samozadowoleniem. Docenianie to również najlepszy sposób na budowanie pozytywnych nawyków. Szybko się przekonasz, jak dziecko zaczyna powtarzać określone czynności tylko dlatego, że zostało pochwalone przez najważniejszą osobę w swoim życiu.
Pamiętaj, aby chwalić dziecko przede wszystkim za to, że chciało dobrze. Jeśli coś mu nie wyjdzie, a kuchnia stanie się biała od mąki, porozmawiaj z dzieckiem i doceń jego chęci. Możecie wspólnie posprzątać i skończyć danie, które może nie wyszło. Pokaż dziecku, w jaki sposób przygotowywać posiłki, aby zachować porządek i po sobie sprzątać. Maluchowi nie wszystko od razu będzie wychodziło, a negatywne podejście do jego dobrych intencji może wywołać w nim niechęć do określonych czynności.
Pozwolę na odkrywanie i kreatywność
Dziecko odkrywa świat poprzez wszystkie swoje zmysły. Niestety często wiąże się to z hałasem, bałaganem lub zniszczeniami, których nie da się już naprawić. Żaden rodzic tego nie lubi, jednak pamiętaj, że to sposób na naukę i odkrywanie świata. Dziecko nie myśli o konsekwencjach swoich czynów, więc nie oczekuj tego od niego.
Zamiast się złościć i zabraniać maluchowi zabawy, postaraj się stworzyć mu przestrzeń, w której będzie mogło realizować swoje szalone pomysły. Umieść w niej różne przedmioty, które pomogą mu w wyrażaniu swoich emocji, myśli i kreatywności, takie jak kredki, farby, pastele, flamastry. Pozwól, aby bawiło się w nich w swoich czterech ścianach, które są przede wszystkim do jego dyspozycji. Pamiętaj, że kreatywność w życiu dziecka jest niezwykle ważna, a pisaliśmy o tym TUTAJ.
Będę współpracować z dzieckiem
Współpraca to coś, co dla wielu rodziców jest niezwykle trudne. Zdroworozsądkowe podejście do życia musi zderzyć się z marzycielstwem dzieci. Nie jest to łatwe, jednak wykonalne dzięki rozmowie i otwartej komunikacji.
Współpraca z dzieckiem to przede wszystkim rozmowy i szukanie wspólnych kompromisów. Wspólnie wyznaczajcie obowiązki. To dobry nawyk, który powinien zastąpić bezwzględne narzucanie ich na dziecko bez wyjaśnienia, dlaczego musi określoną czynność wykonać. Ustalajcie granice i rozmawiajcie o nich. Angażuj malucha w codzienność rodziny, pamiętając o jego możliwościach wynikających z aktualnego etapu rozwoju. Pozwalaj na samodzielność i pomyłki, zamiast wykonywać określone czynności zamiast malucha. W ten sposób niczego się nie nauczy, a w przyszłości może okazać się, że nie będzie mogło sobie poradzić z codziennym życiem.
Współpraca nie jest prosta, bo dla rodziców to oznacza pewne trudności. Samodzielnie przecież możemy zrobić wszystko szybciej i lepiej. To jednak odbiera maluchowi możliwość uczenia się, więc pozwól mu się zaangażować, popróbować, popełniać błędy i poznawać świat. To wymaga cierpliwości, jednak bardzo pozytywnie wpływa na rozwój dziecka.
Docenię siebie i partnera
Dziecko jest całym światem większości rodziców. Bardzo często zapominają o swoich potrzebach, ponieważ maluch jest najważniejszy. Zatracenie się nigdy nie jest pozytywnym zjawiskiem, dlatego Twoim postanowieniem noworocznym zdecydowanie powinno być docenienie siebie i swojego partnera.
Jako rodzice musicie mierzyć się z ogromną ilością obowiązków i wyzwań. Dajecie sobie radę, czasem lepiej, a czasem gorzej, ale przecie do przodu i to jest coś, co warto docenić. Poklep się zatem po ramieniu i powiedz, że jesteś z siebie dumna/dumny. Nie żałuj sobie pochwał i doceniaj się za każdą drobnostkę. Jedynie kochając siebie, możemy kochać innych, w tym swoje dzieci.
Nie żałuj również słów uznania swojemu mężowi, swojej żonie, partnerowi lub partnerce. Czasami jedno słowo „dziękuję” potrafi czynić cuda i zmienić świat drugiej osoby. Wydaje mi się, że w dzisiejszych czasach wymagamy od siebie wzajemnie za dużo, a doceniamy się za mało.
Dam sobie prawo do popełniania błędów
Błędy popełnia każdy i nigdy tego nie unikniemy. Nie może nam zawsze wszystko wychodzić. Wręcz przeciwnie, błędy są niezwykle wartościową lekcją! Uczymy się na nich tak samo, jak dzieci. Najważniejsze, to być ich świadomymi. Nie powinny jednak dołować i sprawiać, że czujemy się bezwartościowi, bo ten przesolony obiad lub dziecko odwiezione do przedszkola za późno to nie koniec świata, a informacja, że być może coś w naszym życiu nie gra i wymaga zmiany.
Błędy to zmora każdego człowieka. Musisz jednak wiedzieć, że tylko od Ciebie zależy, jaki będą miały wpływ na Twoje życie – pozytywny czy negatywny. Z nadmiernego przejmowania się nic dobrego dla Ciebie nie wyniknie. Dzisiejszy świat, pokazujący nam wyidealizowane życia innych, nauczył nas wierzyć, że wszystko może się za każdym razem udawać, ale to nie jest możliwe. Każdy popełnia błędy, więc pozwalaj sobie je popełniać.
Będę dzielić się z bliskimi radością i obowiązkami
Z pewnością dbasz o to, aby Twoja rodzina była szczęśliwa. Wspierasz bliskie sobie osoby i witasz ich gorącym uśmiechem. Pamiętaj, że każdy może mieć gorszy dzień i nie ma w tym nic złego! Rodzic nie jest robotem, ale człowiekiem.
Nie bierz na siebie wszystkich obowiązków. Masz prawo prosić o pomoc i jest to wskazane. Nie chodzi tylko o odciążenie Ciebie, ale również o uczenie odpowiedzialności. Dzieci w zależności od etapu rozwoju powinny mieć coraz to nowsze obowiązki, dzięki którym uczą się nowych rzeczy. W ten sposób przygotowujesz je do samodzielnego życia.
Jeśli lubisz wszystko robić sam/a, to czas nauczyć się oddawać pracę innym. Nie wychowuj dzieci w świecie, w którym mają wszystko podane i nie muszą wkładać żadnego wysiłku w utrzymanie porządku czy pozytywnej atmosfery. Możesz w ten sposób wyrządzić im krzywdę, więc oddaj część obowiązków i odpocznij!
Jeśli będzie zbyt trudno, poproszę o pomoc specjalistę
Nie należy wstydzić się tego, że z czymś sobie nie radzimy. Pedagodzy, psycholodzy, terapeuci i lekarze, a także nauczyciele i szkoła są po to, aby wspierać rodziców w wychowaniu dzieci i radzeniu sobie z codziennymi obowiązkami. Odczarujmy świat, w którym pomoc specjalisty jest powodem do wstydu i pokażmy innym, że wcale tak nie jest. Specjaliści dysponują nie tylko profesjonalną wiedzą, ale również narzędziami. Często może pomóc również spojrzenie na określone sytuacje z boku.
Rozmawiaj z innymi i proś o pomoc, jeśli czujesz, że coś jest nie w porządku. Twoje samopoczucie jest niezwykle ważne, ponieważ wpływa również na Twoją rodzinę. Każdego dnia pytaj siebie, czy wszystko jest w porządku i czy jesteś szczęśliwy/a. Jeśli odpowiedź chociaż raz będzie przecząca, to może warto skontaktować się ze specjalistą. Czasami jedno spotkanie może pomóc i sprawić, że jakiś ciężar spadnie z Twoich barków.
Będę mniej przejmowała się opinią innych
Opinia innych jest niezwykle ważna. Ludzie to istoty społeczne, które boją się odrzucenia, dlatego tak bardzo przejmują się tym, co inni pomyślą. Nie możesz jednak zapominać, że Twojego życia nikt za Ciebie nie przeżyje. Nikt również nie pomoże Ci uniknąć błędów, które i tak muszą nastąpić, aby czegoś Cię nauczyć. Nie ważne, co myślą inni rodzice, sąsiedzi czy znajomi. Najważniejsze, to żyć w pełni zgodnie z własnym sumieniem. Jeśli popełnisz błąd, to wyciągniesz z niego wniosku i na przyszłość go unikniesz. Każdy wartościowy przyjaciel Cię wesprze, zamiast mówić Ci jak żyć.
Pracuj nad poczuciem własnej wartości i pewności siebie. To one pomagają w bagatelizowaniu opinii innych osób. Liczy się jedynie zdanie osób, które uważasz za swój autorytet i którym ufasz. Jedynie osoby, którym wiesz, że zależy na Twoim szczęściu, powinny mieć jakikolwiek wpływ na Twoje życie.
Postanowienia noworoczne to odrobinę kontrowersyjny temat. Nie należy go jednak unikać. Pamiętaj, że to nie jest pojęcie, które z definicji jest skierowane na porażkę. Tylko od Ciebie zależy, czy w tym nowym roku zmienisz coś w swoim życiu. A nawet, jeśli poddasz się jeszcze w styczniu, to możesz wrócić do nich w marcu, czerwcu lub pod koniec roku. Najważniejsze, to czuć, że chce się coś zmienić na lepsze! Ja trzymam za Ciebie kciuki!
To również może Cię zainteresować!
Zalety kolorowanek edukacyjnych i ich wpływ na rozwój dziecka