Matura to dla wielu uczniów słowo wywołujące dreszcze strachu i ekscytacji. To najważniejszy egzamin w życiu każdego młodego człowieka, który może zagwarantować wymarzoną przyszłość na wybranym kierunku studiów. Przygotowania wiążą się jednak z dużą ilością czasu spędzonego przy książkach. Ciężko znaleźć ucznia, który by się nie stresował tym, co zobaczy na arkuszy egzaminacyjnym.
Musisz jednak pamiętać, że matura to jedynie kolejny etap w życiu. Wyzwanie, które niewiele różni się od innych istotnych trudności, z jakimi przyjdzie Ci się zmierzyć w dorosłym życiu. Właśnie dlatego warto pamiętać, że odpowiednie podejście i przygotowanie może ułatwić Ci życie.
Poznaj 10 naszych rad, które pomogą Ci przygotować się do matury bez nadmiernego stresu.
1. Rozpocznij przygotowania odpowiednio wcześnie
Prawdopodobnie wielokrotnie słyszałeś o tym, że przygotowania do matury należy zacząć odpowiednio wcześnie. Wydaje się to już tak banalne, a jednak nadal jest mocno lekceważone przez uczniów. Rozróżnijmy zatem dwa rodzaje przygotowań.
Do matury przygotowujesz się już od pierwszej klasy szkoły średniej. Nie warto zatem odkładać myślenia o egzaminie na późniejszy plan. Bądź świadomy, że wiedza, którą zdobywasz w szkole, to informacje, które mogą pojawić się w arkuszu maturalnym. Staraj się zatem odpowiednio przygotowywać do lekcji i uczyć ze zrozumieniem.
Powtórki do matury zazwyczaj zaczyna się rok przed godziną zero. Wielu uczniów, ale również nauczycieli praktykuje taką zasadę. Właśnie dlatego często można się spotkać z informacjami, że cały materiał powinno się przerobić w ciągu trzech lat liceum, aby w czwartej klasie pozostał czas na powtórki. Bez względu na to, czy na lekcjach z określonego przedmiotu został przewidziany czas na powtórki, rozplanuj swoje własne. Dzięki temu będziesz miał kontrolę nad swoimi przygotowaniami.
2. Stwórz plan powtórek lub skorzystaj z gotowego
Plan powtórek do matury jest czymś niezbędnym, jeśli zależy Ci na właściwym przygotowaniu się do egzaminu. Dzięki dokładnemu rozplanowaniu materiału według czasu, jaki Ci pozostał, możesz być pewny, że ze wszystkim zdążysz. Nawet niewielkie odstępstwa od ustalonych reguł nie muszą wpłynąć negatywnie na Twoje przygotowania, jeśli odpowiednio wcześnie rozpocząłeś. Musisz jednak pamiętać tutaj o odpowiedzialności i systematyczności. Jeśli nie będziesz się trzymał wyznaczonych sobie zadań, to cała Twoja praca pójdzie na marne.
3. Wykorzystuj różne metody uczenia się
Nauka wcale nie musi być żmudna, męcząca i demotywująca. Bardzo dużo zależy od tego, jak dobrze znasz samego siebie i jak często zmieniasz swoje metody przyswajania wiedzy. Pamiętaj, że czytanie i próby zapamiętania określonych informacji najszybciej nudzą i męczą Twój mózg. Wtedy może się buntować, a Tobie coraz trudniej będzie się skoncentrować i utrzymać uwagę na nudnym temacie z biologii lub chemii.
Spróbuj zaskoczyć swój mózg i wykorzystaj w codziennej nauce ciekawe techniki zapamiętywania. Na początku może Ci to sprawiać problemy, jednak szybko się przyzwyczaisz. Zacznij więcej rozumieć, wyobrażać sobie, słuchać i opowiadać, rysować i wyjaśniać innym. Być może to zmieni Twoje postrzeganie zdobywania wiedzy i sprawi, że stanie się ono ciekawą zabawą.
4. Opracuj swój plan dnia
Nie pozwól sobie na błądzenie w ciemnościach każdego dnia, gdy wiesz, że musisz przysiąść do nauki. Nie ma nic gorszego niż zaczynanie bez planu. W tym momencie tracisz swój cenny czas na zastanawianie się, od czego zacząć i jak szybko zakończyć swoją naukę. Tracisz też wszelkie chęci i motywację, uświadamiając sobie, jak wiele jest do zrobienia i jak mało masz czasu.
Zamiast tego poświęć każdego dnia 10-15 minut, aby zaplanować zadania na kolejny dzień. Zapisz dokładnie, jaki temat chcesz przerobić i ile zadań wykonać. Posegreguj zadania w kolejności od najważniejszych i zacznij swoją pracę od jasnych informacji, co, kiedy, jak dużo. Jestem pewna, że to może zrewolucjonizować Twoją naukę i zmienić całe przygotowania do nauki.
5. Pamiętaj o zdrowym trybie życia
Każdy maturzysta zmaga się z brakiem czasu na cokolwiek innego niż nauka. Pamiętaj jednak, że odpowiednie przyswajanie informacji zależy od tego, jak się czujesz. Jeśli będziesz wciąż zmęczony i niechętny do wstawania rano, Twoja nauka będzie nieskuteczna i żmudna. Poświęć zatem przynajmniej 30 minut każdego dnia na ruch. Może to być spacer, pajacyki, przysiady lub bieganie. I dbaj, aby jeść zdrowo. Nie musisz wydawać dużych sum pieniędzy na profesjonalnych dietetyków, bo wystarczy pamiętanie o regularnych posiłkach i zdrowych przekąskach. Jeśli Twoja rutyna polega na jedzeniu kanapki w pośpiechu lub zajadaniu się fast foodami, to Twoje złe samopoczucie może negatywnie wpływać również na Twoją pracę.
6. Ustalaj swoje cele i priorytety
Ustalenie swoich celów, to pierwszy krok do odpowiedniej organizacji swojego czasu. Usiądź zatem przy biurku i zastanów się, co chcesz osiągnąć w ciągu najbliższego roku. I bądź na tyle konkretny, na ile to możliwe. Zastanów się, ile tematów chcesz i jesteś wstanie powtórzyć w tym czasie, który pozostał Ci do matury, ile zadań chcesz przerobić i jak wiele arkuszy egzaminacyjnych powinieneś rozwiązać.
Niektórzy mają spore problemy z długofalowymi planami, jednak nie poddawaj się na starcie. Swoje cele zawsze można modyfikować wedle aktualnych potrzeb czy doświadczenia. Mając natomiast zapisane, do czego dążysz, dużo prościej będzie Ci tworzyć plan działania na każdy pojedynczy dzień. Dzięki temu zbliżając się do matury, nie będziesz czuł strachu, że nie zdążysz powtórzyć wszystkiego, co powinieneś. Mając rozplanowane odpowiednio powtórki masz pewność, że ze wszystkim się wyrobisz w odpowiednim czasie.
7. Ćwicz na zadaniach maturalnych
Kto lepiej może Cię przygotować do matury, jak nie egzaminatorzy oceniający pracę uczniów lub tworzący zadania, które w maju zobaczysz w arkuszu. Zacznij zatem szlifować swoje umiejętności poprzez rozwiązywanie zadań maturalnych i zadań w zbiorach, których autorami są egzaminatorzy. To pozwoli Ci na rozpracowanie trendów maturalnych tworzonych przez CKE i przygotowanie się na to, co Cię czeka.
Rozwiązywanie zadań typu maturalnego to najskuteczniejszy sposób na naukę do matury z biologii i chemii. Musisz pamiętać, że na egzaminie nie będzie testowana jedynie Twoja wiedza, ale również umiejętności, których nie wyćwiczysz z książkami. Dlatego tak silny nacisk jest kładziony na rozwiązywanie zadań i arkuszy maturalnych. Powtarzasz w ten sposób wiedzę i uczysz się, jak rozwiązywać zadania, aby uzyskiwać maksymalną ilość punktów.
8. Testuj samego siebie
Rozwiązywanie zadań maturalnych, to również testowanie swojej wiedzy. Ćwicząc na zbiorach zadań lub arkuszach maturalnych masz okazje sprawdzić, jaką wiedzę jeszcze powinieneś przyswoić i jakie zagadnienia nie są dla Ciebie w pełni zrozumiałe. To doskonały wyznacznik mówiący, jakie tematy warto powtórzyć.
Pamiętaj również, aby niezależnie od matur próbnych, wykonywać samodzielnie arkusze maturalne w określonym czasie. Weź swoją naukę we własne ręce i ćwicz, przygotowując swoje własne matury próbne. Odpowiednie zarządzanie czasem jest niezbędne na egzaminie. Dodatkowo musisz zapanować nad stresem i dużymi emocjami. Możesz również to ćwiczyć, więc nie zapominaj o tak ważnych aspektach przygotowań.
9. Motywacja i pozytywne myślenie
Motywacja i pozytywne nastawienie w tak trudnym okresie, jak przygotowania do matury, to niezbędnik, który powinieneś zapisać na swojej liście „to do”. Warto uświadomić sobie, jak ważne jest odpowiednie podejście w procesie uczenia się. Jeśli wciąż widzisz wszystko w ciemnych barwach, to warto wszystko zacząć od namalowania pozytywnych emocji.
Emocje w życiu człowieka pełnią ogromną rolę i są niezmiernie istotne w postrzeganiu świata. Warto zatem zadbać o swoją psychikę. Spróbuj ćwiczeń rozluźniających i odstresowujących, jeśli strach towarzyszy Ci w codziennej rutynie. Pomyśl również poważnie o pomocy specjalisty.
10. Proś o pomoc
Nauka i przygotowania do matury to ogromna praca ucznia. Nie musisz jednak wszystkiego brać na własne barki i możesz prosić o pomoc. Skorzystaj z kursów maturalnych lub korepetycji. Zacznij uczyć się z przyjacielem i wzajemnie się motywujcie. Możesz również znaleźć pomoc w mediach społecznościowych, gdzie wiele osób za darmo dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem.
Wysoki wynik z matury to przede wszystkim Twoja praca, ale nie jesteś w tym sam. Starsi znajomi, którzy zdali maturę i dostali się na Twój wymarzony kierunek również z pewnością chętnie podpowiedzą, jak się przygotowywali, z jakich materiałów korzystali i co pomogło im najbardziej. Szukaj pomocy, bo nie ma w tym nic złego.
Przygotowania do matury to proces. Nie traktuj zatem tego, jak szybkie przypomnienie istotnych informacji na miesiąc przed maturą. Podejdź poważnie do tematu od samego początku, czyli od pierwszej klasy szkoły średniej. Niech towarzyszy Ci świadomość, że wszystko, czego się aktualnie uczysz, może Ci się przydać.
To również może Cię zainteresować!
5 kroków do poradzenia sobie z porażką w nauce