Ostatnia prosta przed maturą to czas wzmożonej nauki, ogromnej ilości stresu, ostatnich prób i szans. Uczniowie zaczynają czuć presję czasu i szukają najlepszych sposobów na szybkie przyswojenie najważniejszych informacji. My mamy idealny sposób na sprawdzenie poziomu Twojej wiedzy i rozpoczęcie inteligentnych przygotować, skupiających się na istotnych i priorytetowych treściach.
Weź udział w naszej Ogólnopolskiej Próbnej Maturze z biologii i chemii!
Dlaczego warto brać udział w próbnych maturach?
Dla niektórych uczniów wzięcie udziału w próbnej maturze wiąże się jedynie z niepotrzebnym stresem, dodatkowym obowiązkiem i oceną, która może negatywnie wpłynąć na końcową średnią. Warto jednak zmienić podejście, ponieważ matura próbna niesie ze sobą mnóstwo pozytywnych skutków. Spróbuję Cię o tym przekonać!
Ocena własnego przygotowania
Rozwiązując maturę próbną, masz okazję sprawdzić, na jakim poziomie jest Twoja aktualna wiedza. Identyfikujesz swoje mocne i słabe strony, dzięki czemu łatwiej Ci będzie rozplanować naukę w ostatnich tygodniach. Skupisz się na zagadnieniach, które słabiej przyswoiłeś, a wiesz, że mogą pojawić się na egzaminie. Te zagadnienia, które są dla Ciebie proste, możesz jedynie powtórzyć, nie poświęcając im tyle czasu, co innym.
Taki sposób nauki na ostatniej prostej do matury może Ci przynieść najwięcej korzyści. Inteligentne i mądre ustalenie swoich celów wraz z priorytetami, to klucz do edukacyjnego sukcesu!
Trening przed prawdziwą maturą
Prawdziwa matura nie przypomina zwykłego sprawdzianu. Może Ci się tak wydawać, jednak pamiętaj, że dochodzi wtedy stres i zupełnie inne warunki i obowiązki do wykonania. Wejdziesz do sali z poczuciem, że od tego zależy Twoja przyszłość, ale również, że jeden mały błąd popełniony na pierwszej stronie arkusza, może Cię wiele kosztować.
Właśnie dlatego warto wziąć udział w próbnej maturze, która przypomina egzamin końcowy. Przyzwyczaić się do presji czasu, która tak wielu uczniów rozprasza, zapoznać się z całą formą kodowania arkusza, formułowania prawidłowych rozwiązań i późniejszej oceny. Nie zapominaj, że egzaminatorzy oceniają pracę zgodnie z kluczem i właśnie z tym kluczem musisz nauczyć się pracować.
Praktyczne wskazówki od Ekspertów
Podczas webinarium omawiającego określone arkusze, Eksperci dokładnie wyjaśnią, w jaki sposób powinna być sformułowana odpowiedź, aby uzyskać maksymalną ilość punktów i przemycą praktyczne wskazówki, które wykorzystasz na prawdziwej maturze. Pamiętaj, że nikt nie zna klucza odpowiedzi tak dobrze, jak egzaminatorzy, dlatego koniecznie weź udział w spotkaniu i skorzystaj z ich wiedzy.
Masz możliwość ciągłego zadawania pytań podczas webinarium, więc wszystkie Twoje dodatkowe wątpliwości również zostaną rozwiane!
Zaznajomienie się z formatem egzaminu
Próbna matura pozwala zapoznać się z formatem pytań, strukturą egzaminu oraz czasem przeznaczonym na poszczególne sekcje. To może być szczególnie istotne, ponieważ pozwala unikać niespodzianek i lepiej przygotować się do realnego egzaminu.
Motywacja do nauki
Wielu uczniów zmotywowanych jest bardziej do nauki, gdy mają konkretny cel przed oczami. Próbna matura może stanowić taki cel, który mobilizuje do systematycznej pracy i skoncentrowanej nauki. Szczególnie jeśli podchodząc do niej, masz już wiedzę ze wszystkich obowiązujących działów, to doskonała motywacja do ćwiczenia umiejętności wiązania teorii z praktyką. Dodatkowo ważnym czynnikiem jest również umiejętność odnajdywania powiązań pomiędzy różnymi, z pozoru niezwiązanymi ze sobą, działami i treściami.
Zdobycie pewności siebie
Poprzez udział w próbnej maturze uczniowie mogą zyskać pewność siebie, gdyż przekonają się, że są w stanie sprostać wymaganiom egzaminacyjnym. Nagle okazuje się, że tak przerażający egzamin jest możliwy do zdania, a być może nawet z wysokim wynikiem. To doskonała motywacja i dla wielu osób uspokojenie. Zbyt wiele krąży przecież legend związanych z egzaminem maturalnym.
Kiedy, jak i gdzie?
Diagnoza Maturalna 2023/2024 zostanie przeprowadzona w formie trzech krótkich arkuszy maturalnych z biologii i chemii.
Każdy arkusz będzie się składał z zadań punktowanych na 20 punktów i będzie sprawdzał wiedzę z okrojonego zakresu wymagań maturalnych (szczegóły w harmonogramie).
Arkusz będzie zawierał kolorowe fotografie i powinien być drukowany w kolorze.
Zarejestrowany nauczyciel otrzyma arkusz w formie pliku pdf na wskazany adres email. Diagnozę można przeprowadzić w szkole, pamiętając jednak, że w określonym terminie arkusz będzie ogólnodostępny dla uczniów.
Jedynym warunkiem uczestnictwa w diagnozie jest zobligowanie uczniów do wzięcia udziału w omówieniu arkusza diagnozy, które odbędzie się zgodnie z poniższym harmonogramem. Omówienie będzie nagrane i jeśli uczeń nie może wziąć udziału w omówieniu , powinien wziąć w nim udział w późniejszym dogodnym dla niego terminie.
Uwaga! Klucz odpowiedzi zostanie przedstawiony podczas webinarium omawiającego wszystkie zadania zawarte w próbnym arkuszu z biologii i chemii.
Jeśli jesteś uczniem, a Twoja szkoła nie organizuje takiej diagnozy, to możesz się zarejestrować indywidualnie! Nie zastanawiaj się, tylko sam zadbaj o swoje odpowiednie przygotowanie do matury.
Harmonogram drugiej części diagnozy:
Chemia cz. 2 (wymagania egzaminacyjne)
- Rejestracja niezarejestrowanych wcześniej Uczniów i Nauczycieli (link).
- Zarejestrowani Nauczyciele otrzymają arkusz na wskazany adres email dnia 19.02.2024.
- Zarejestrowani Uczniowie otrzymają arkusz na wskazany adres email dnia 6.03.2024 godz. 16:00.
- Omówienie arkusza + rozwiązania na platformie edukacyjnej Wydawnictwa Biomedica – czwartek 7.03.2024 godzina 18:00 (link).
- Od dnia 8.03.2024 arkusz, rozwiązania, omówienie arkusza dostępne dla wszystkich bez rejestracji (link).
Biologia cz. 2 (wymagania egzaminacyjne)
- Rejestracja niezarejestrowanych wcześniej Uczniów i Nauczycieli (link).
- Zarejestrowani Nauczyciele otrzymają arkusz na wskazany adres email dnia 19.02.2024.
- Zarejestrowani Uczniowie otrzymają arkusz na wskazany adres email dnia 8.03.2024.
- Omówienie arkusza + rozwiązania na platformie edukacyjnej Wydawnictwa Biomedica – wtorek 12.03.2024 godzina 18:00 (link).
- Od dnia 13.03.2024 arkusz, rozwiązania, omówienie arkusza dostępne dla wszystkich bez rejestracji (link).
Harmonogram trzeciej części diagnozy:
Chemia cz. 3 (wymagania egzaminacyjne)
- Rejestracja niezarejestrowanych wcześniej Uczniów i Nauczycieli (link).
- Zarejestrowani Nauczyciele otrzymają arkusz na wskazany adres email dnia 1.04.2024.
- Zarejestrowani Uczniowie otrzymają arkusz na wskazany adres email dnia 9.04.2024.
- Omówienie arkusza + rozwiązania na platformie edukacyjnej Wydawnictwa Biomedica – środa 10.04.2024 godzina 18:00 (link).
- Od dnia 11.04.2024 arkusz, rozwiązania, omówienie arkusza dostępne dla wszystkich bez rejestracji (link).
Biologia cz. 3 (wymagania egzaminacyjne)
- Rejestracja niezarejestrowanych wcześniej Uczniów i Nauczycieli (link).
- Zarejestrowani Nauczyciele otrzymają arkusz na wskazany adres email dnia 1.04.2024.
- Zarejestrowani Uczniowie otrzymają arkusz na wskazany adres email dnia 9.04.2024 godz. 16:00.
- Omówienie arkusza + rozwiązania na platformie edukacyjnej Wydawnictwa Biomedica – czwartek 11.04.2024 godzina 18:00 (link).
- Od dnia 12.04.2024 arkusz, rozwiązania, omówienie arkusza dostępne dla wszystkich bez rejestracji (link).
Jak skorzystać z pierwszej części diagnozy?
Na naszej stronie znajdziesz link zarówno do arkusza egzaminacyjnego z pierwszej części diagnozy, jak i do odpowiedzi i webinarium omawiającego. Koniecznie skorzystaj, aby powtórzyć informację, sprawdzić wiedzę i posłuchać omówienia ekspertów. Wyjaśniają, w jaki sposób formułować prawidłowe odpowiedzi, aby uzyskać maksymalną ich ilość.
To niezbędna wiedza, ponieważ podczas matury wymaga się od Ciebie nie tylko znajomości i biegłości z zakresu wiedzy w określonej dziedzinie, ale również umiejętności wykonywania zadań zgodnie z oczekiwaniami.
Koniecznie zapisz się na naszą maturę próbną. Gwarantuję Ci, że pozytywnie wpłynie to na Twoje przygotowania do prawdziwego egzaminu. Możesz na tym jedynie skorzystać, więc poświęć chwilę i rozwiąż arkusz. Uczestnictwo jest bezpłatne!
To również może Cię zainteresować!
Arkusze maturalne na ostatniej prostej do matury