Ciężko myśleć pozytywnie przed maturą, prawda? To wymaga ogromnego wysiłku. Może wynikać to z faktu, że jesteśmy często wychowywani w myśl zasady, że lepiej spodziewać się najgorszego. Często słyszy się także jakże wspaniałą radę: Nie nastawiaj się na nic, żeby się nie zawieść lub Lepiej się pozytywnie zaskoczyć nic zawieść. Nie wiem, jak dla Ciebie, ale dla mnie te słowa brzmią niesamowicie demotywująco, ponieważ pozytywne myślenie to właśnie coś, co ma nam dodać energii do działania, pomóc uwierzyć w siebie i zacząć działać w kwestii spełniania naszych marzeń i celów!
Chodź, podpowiem Ci, jak włączyć pozytywne myślenie nawet, teraz kiedy wydaje się to niemożliwe!
Pozytywne myślenie i psychologia pozytywna
Wiesz, czym właściwie jest pozytywne myślenie? To postrzeganie określonych sytuacji, zdarzeń i celów w pozytywnym świetle. To również nastawienie na pozytywny skutek naszych działań, który sprawia, że mamy więcej motywacji do działania.
Co ważne, mówiąc o pozytywnym myśleniu, nie wykluczamy całkowicie przewidywania negatywnych skutków i wydarzeń. One mogą się pojawiać, ale nie powinny zajmować Ci myśli niepotrzebnie. Założenie, że coś może pójść w inny stronę, niż zamierzona, powinno być motorem napędowym do stworzenia sobie rozwiązań na sytuacje kryzysowe. Boisz się, że zapomnisz ważnej definicji? Niech to nie wywołuje w Tobie negatywnych odczuć. Niech stanie się motywatorem do znalezienia ciekawego sposobu na zapamiętanie trudnego materiału. W ten sposób praktykujesz pozytywne myślenie.
Ciekawym tematem jest również psychologia pozytywna. To świeży nurt w tej dziedzinie, który zajmuje się badaniem optymizmu i jego wpływem na życie. Stara się ustalić, co go powoduje i w jaki sposób można go skutecznie wykorzystać. To chyba najlepszy dowód na to, że optymizm ma ogromną moc sprawczą!
Pozytywne myślenie musi być realne
Zanim zaczniemy, warto porozmawiać również o pewnej ważnej kwestii. O ile nastawianie się na kiepski rezultat naszych działań nie jest dobrym rozwiązaniem, nawet jeśli ma nam nie pozwolić na rozczarowanie, o tyle nie możemy też oczekiwać cudów. Nasze pozytywne myślenie i nastawienie powinno być realistyczne. Nie popadaj jednak w tym momencie w przekonanie, że realistyczne, oznacza to kiepskie.
W realizmie zakładanych celów chodzi przede wszystkim o to, abyśmy sami wierzyli, że określony cel możemy zdobyć. Musisz się zastanowić, czy masz wszystkie potrzebne zasoby, aby tego dokonać. Jeśli założysz sobie zbyt ambitny cel, np. Powtórzę cały materiał do matury w ciągu miesiąca, to Twój mózg bardzo szybko odrzuci ten pomysł, ponieważ będzie dla niego nierealny. W końcu mamy jedynie 24 godziny, a do tego dodatkowe obowiązki.
Nie bój się marzyć o magicznej stówie z matury. To jest możliwe i możesz tego dokonać! Wszystko zależy jedynie od Twoich chęci, upartości, zorganizowania i samozaparcia. Twój cel powinien być jednak poprzedzony odpowiednią kalkulacją. Zastanów się, co w określonej sytuacji jest dla Ciebie możliwe do osiągnięcia i nie pozwalaj sobie na minimum.
Jeśli jeszcze nie czytałeś poprzedniego artykułu na temat wpływu pozytywnego myślenia na Twoje działania, decyzje i zachowania, to koniecznie to nadrób. Wyjaśniłam tam, dlaczego warto mieć pozytywne nastawienie i stawiać sobie w życiu określone cele.
Jak włączyć pozytywne myślenie?
Ostrzegam, zmiana negatywnego myślenia w to pozytywne wcale nie jest prosta. Wymaga dużego samozaparcia i świadomej pracy z samym sobą. Jeśli szczerze nie zechcesz, to żadna technika Ci nie pomoże. Gwarantuję Ci jednak, że jeśli spróbujesz, to możesz zmienić swoje życie!
Zacznij monitorować swoje myśli
Od tego należy zacząć swoją pracę z pozytywnym myśleniem. Obserwuj, jakie myśli zazwyczaj pojawiają się w Twojej głowie. Czy jest to przewidywanie najgorszych scenariuszy? Jak reaguje wtedy Twój organizm? Prawdopodobnie czujesz napięcie w ciele, może drżą Ci ręce lub robi się sucho w ustach. Cała energia opada i nie masz ochoty na nic innego jak tylko leżenie i przeglądanie mediów społecznościowych.
W takiej sytuacji spróbuj odwrócić swoje myślenie. Wykonaj świadomy wysiłek, aby zmienić negatywne myśli w te pozytywne. Przede wszystkim znajdź rozwiązanie na wszystkie czarne scenariusze. Boisz się, że nie zdążysz się nauczyć na sprawdzian? Zastanów się, jaki najważniejsze pojęcia i definicje będzie on obejmował i zacznij naukę od priorytetów.
Jeśli uda Ci się znaleźć rozwiązania, to zacznij się zastanawiać, jakie pozytywne scenariusze Cię czekają. Spróbuj odszukać ich jak najwięcej! Niech zasłonią wszystkie Twoje obawy i pomogą Ci odnaleźć ponownie motywację do działania!
Załóż dzienniczek wdzięczności
Słyszałeś już o takiej formie praktykowania wdzięczności? Dzienniczek wdzięczności może być zwykłym zeszytem, w którym każdego dnia będziesz zapisywał co najmniej jedną pozytywną rzecz, za którą jesteś wdzięczny. To nie muszą być górnolotne wydarzenia. Wystarczą drobne sytuacje, które wywołały na Twojej twarzy uśmiech.
Na początku to na pewno nie będzie proste. Jeśli nigdy nie działałeś z wdzięcznością, to możesz mieć nawet pewną blokadę przed przyznaniem, że wydarzyło się coś przyjemnego. Możesz również umniejszać różnym wydarzeniom, ale po czasie zobaczysz, że idzie Ci to dużo prościej.
Jeśli nie lubisz pisać, powiedz to w myślach przed snem. Przywołaj jedną lub kilka sytuacji, za które jesteś wdzięczny. To bardzo ważna praktyka w zmianie swojego pesymizmu w optymizm. Nie omijaj tego zadania i jeśli na początku będzie trudno, zmuś się do takiej refleksji. Z czasem odkryjesz, że staje się to coraz łatwiejsze i przyjemniejsze.
Naucz się walczyć z porażką
Na temat radzenia sobie z porażką napisałam osobny artykuł i gorąco Cię zachęcam do jego przeczytania. Przestawiłam tam w punktach, w jaki sposób sobie poradzić w kryzysowej sytuacji.
Tutaj przypomnę Ci tylko, że porażka to cenna lekcja. Nikogo ona nie omija i to bardzo dobrze! Możesz z niej wynieść tak wiele. Zapewniam, że powie Ci to każdy słynny człowiek, który osiągnął w swoim życiu ogromny sukces, zaczynając od zera. Koniecznie zatem wróć do tego artykułu i jeśli jeszcze tego nie robisz, to zacznij praktykować te kilka punktów, które w nim zawarłam. Link znajdziesz TUTAJ.
Bądź swoim przyjacielem
Masz w swoim otoczeniu przyjaciół, którzy czasami potrzebują Twojego wsparcia? Jestem pewna, że zawsze z całych sił starasz się podnieść ich na duchu i pokazać, że wszystko się ułoży. Bądź takim przyjacielem również dla siebie. Kieruj swoje myśli na pozytywy i wspieraj siebie.
Zamiast krytykować, wskazuj sobie swoje pozytywne działania, pasje, mocne strony i wysiłek, jaki wkładasz w naukę. Poklep się mentalnie po ramieniu i powiedz, że odwaliłeś kawał dobrej roboty. Niczyjego wsparcia i uznania nie potrzebujesz tak bardzo, jak własnego. Niczyje pochwały nie dadzą Ci takiej radości i satysfakcji jak właśnie Twoje własne.
Możesz szczerze odpowiedzieć, że jesteś swoim najlepszym przyjacielem? Jeśli nie, to warto zacząć nad tym pracować. Zacznij od chwalenia się za drobnostki i duże sukcesy. Zrezygnuj z krytycyzmu i zacznij dostrzegać pozytywy tam, gdzie wydaje się, że ich nie ma.
Otaczaj się pozytywną energią
To jakże enigmatycznie brzmiące zdanie oznacza, że powinieneś zwracać większą uwagę na rzeczywistość, która Cię otacza. Jeśli obracasz się w gronie osób, które wciąż widzą jedynie negatywne strony każdej sytuacji, to warto pomyśleć o zmianie przyjaciół. Mogą Cię demotywować i ciągle sprowadzać w negatywne myśli. Jeśli słuchasz wciąż smutnej muzyki, która sprawia, że chce Ci się płakać, to spróbuj energetycznej składanki. Jeśli Twoją jedyną aktywnością w czasie wolnym jest serfowanie po Internecie, to sprawdź, jak będziesz się czuł po wyjściu na siłownie lub długi spacer.
Zacznij otaczać się pozytywnymi rzeczami, aby również Twoje myślenie się zmieniało. Mimo że to punkt, który umieściłam na końcu, od tego właśnie warto zacząć. Wydaje się najmniej znaczący, ale jest bardzo ważny, kiedy rozpoczynasz swoją przygodę z pozytywnym myśleniem.
I jak? Zmotywowany do zmiany swojego życia? Mam nadzieję, że udało mi się Cię przekonać, że warto i od dzisiaj zaczniesz pracę nad swoim negatywnym, pesymistycznym i katastroficznym myśleniem. To tuż przed maturą jest bardzo ważne, ponieważ musisz znaleźć w sobie motywację do działania. To nie jest łatwe, ale wykonalne. Jeśli coś jest możliwe, to Ty też możesz do tego dojść, tego jestem pewna. Powodzenia!
To również może Cię zainteresować!
Zdobądź pewność siebie na ostatniej prostej do matury!