Wielu uczniów zmaga się z nauką, nie znajdując czasu na nic innego. Wciąż zaglądają do książek, martwiąc się bez ustanku, że nie zdążą nauczyć się określonego materiału w podanym czasie. W naszych artykułach zawsze podkreślamy, jak ważny jest odpoczynek i zdrowy sen. Często pojawia się wtedy pytanie w głowach uczniów – kiedy?
Właśnie dlatego przychodzimy z kilkoma wskazówkami, które pomogą Ci zaoszczędzić czas w ciągu dnia, dzięki czemu zyskasz go więcej.
Twórz plan dnia i trzymaj się go
Plan dnia, który masz zapisany i możesz w każdym momencie na niego spojrzeć, może pomóc Ci zaoszczędzić mnóstwo czasu. Warto wiedzieć, że poświęcenie ok. 10-15 min na ułożenie planu działania na kolejny dzień może Ci pomóc zaoszczędzić nawet 2 godziny.
Planowanie, czyli przede wszystkim zapisywanie swoich zadań w odpowiedniej kolejności w zależności od ich ważności, jest wyjątkowo skuteczne, ponieważ pomaga Ci ułożyć w głowie wszystkie najważniejsze czynności, które musisz wykonać. Siadając przy biurku, wiesz doskonale, od czego musisz zacząć i co będziesz robił po skończeniu aktualnego zadania. Nie tracisz czasu na zastanawianie się i minimalizujesz ryzyko prokrastynacji. Dzięki temu zyskujesz więcej czasu dla siebie.
Podejmij wyzwanie i jeśli jeszcze nie planujesz swoich dni, to zacznij! Usiądź i poświęć każdego dnia kilka minut, aby spisać: przedmioty, działy i czynności. Bądź dokładny i zapisuj wszystko to, co musisz zrobić – czy jest to nauczenie się na sprawdzian, powtórzenie do kartkówki czy wykonanie określonej ilości zadań ze zbioru.
Układaj zadania według priorytetów
Na początku może być to dla Ciebie trudne, ale szybko nauczysz się rozpoznawać swoje priorytety. Chodzi o to, aby swoją naukę każdego dnia zaczynać od najważniejszych zadań. Zastanów się, co jest określonego dnia najpilniejsze i zapisz to na samej górze listy.
Najmniej znaczące zadania powinny znaleźć się na końcu. Dzięki temu na samym początku wykonasz prawdopodobnie najtrudniejsze czynności, a te luźniejsze pozostaną Ci na moment, kiedy zaczynasz powoli odczuwać zmęczenie.
Oducz się odkładania ważnych spraw na później. Jeśli masz taki nawyk, to planowanie i ustalanie priorytetów zdecydowanie mogą Ci pomóc.
Ustal swoją rutynę
Nie da się ukryć, że wracając po ciężkim dniu w szkole, nie masz wiele chęci do nauki. Prawdopodobnie przeciągasz ten moment tak długo, jak tylko się da, sięgając po telefon lub oglądając telewizję.
Efektywnym sposobem na walkę z taką prokrastynacją może być ustalenie sobie niezmiennej rutyny. Nie musi być taka sama na każdy dzień, jeśli Twój plan lekcji jest mocno zróżnicowany w ciągu całego tygodnia. Możesz jednak ustalić sobie konkretny czas, jaki po powrocie do domu przeznaczasz na spokojne zjedzenie obiadu i odpoczęcie. Później natomiast od razu sięgasz po książki.
Dzięki temu nie musisz się martwić o konkretne godziny, ponieważ bez względu na to, o której wrócisz, masz np. godzinę na odpoczynek. Po tym czasie, z zegarkiem w ręku, wracasz do nauki. To z pewnością pomoże Ci zaoszczędzić trochę cennego czasu.
Wykorzystuj różne metody uczenia się
Jeśli nauka idzie Ci opornie i spędzasz mnóstwo czasu przed książkami, to warto zainteresować się mnemotechnikami i innymi metodami szybszego zapamiętywania. Nie marnuj czasu na ciągłe czytanie tych samych informacji, których i tak nie możesz zapamiętać. Podejdź do nauki w bardziej świadomy i kreatywny sposób, aby stała się łatwiejsza.
Informacji na temat efektywnej nauki możesz szukać w naszej nowej publikacji, którą znajdziesz TUTAJ. Podeszliśmy do tematu przyswajania informacji w szeroki sposób, omawiając ten proces od zmiany myślenia, aż po umiejętność radzenia sobie ze stresem i porażką w szkole.
Zrezygnuj z multitaskingu i odłóż wszelkie rozpraszacze na bok
To bardzo ważne, aby podczas nauki skupiać się jedynie na tej konkretnej czynności. Odłóż telefon na bok i nie zerkaj na niego za każdym razem, gdy zadzwoni z informacją o nowym powiadomieniu. Jeśli używasz laptopa, to zamknij wszystkie niepotrzebne karty i pozwól sobie budować skupienie i koncentrację.
Wykonuj jedną czynność na raz. W tym pomoże Ci planowanie swojego dnia, ponieważ dzięki temu nie myślisz cały czas o tym, co jeszcze musisz dzisiaj zrobić i skupiasz się tylko na jednym zadaniu jednocześnie.
Pozwalaj sobie na odpowiedni odpoczynek
Wiemy, że czasami ciężko znaleźć czas na odpoczynek. Szczególnie jeśli jesteś teraz w klasie maturalnej i chcesz jak najwięcej informacji powtórzyć przed godziną zero. Kluczem do sukcesu jest tutaj jednak odpowiednio wczesne rozpoczęcie przygotowań. W takiej sytuacji warto ustalić sobie harmonogram dnia, który obejmuje nie tylko regularną naukę, ale również godzinę jej zakończenia. Masz wtedy czas tylko dla siebie, co potrafi być świetną motywacją.
Spróbuj wprowadzić do swojej codziennej rutyny nasze wskazówki i sprawdź, czy Twoja doba się wydłuży. Gwarantujemy, że jeśli odpowiednio rzetelnie podejdziesz do planowania swojego dnia i nauki, to stanie się ona przyjemniejsza, prostsza i szybsza.
To również może Cię zainteresować!
Matury próbne. Kiedy wypadają i dlaczego są tak ważne?
Te 10 rad sprawi, że nauka do matury przestanie Cię przerażać!