Systematyczność to pojęcie, które zna każdy uczeń, ale i z którym prawie każdy młody człowiek ma trudności. Jak często zastanawiałeś się, w jaki sposób wypracować swoją systematyczność? Jestem pewna, że znasz jej wartość i wiesz, że mogłaby ułatwić Ci przygotowania do najważniejszego egzaminu w życiu. Właśnie dlatego przedstawię Ci kilka wskazówek, jak pracować nad swoją systematycznością.
Czym właściwie jest systematyczność?
Pojęcie to kojarzy Ci się prawdopodobnie z wykonywaniem określonej czynności regularnie, według założonego planu. I słusznie! To umiejętność dążenia do wyznaczonych celów pomimo czynników rozpraszających. Takimi czynnikami może być chociażby niechęć do określonego przedmiotu szkolnego oraz prokrastynacja. O sposobach radzenia sobie z prokrastynacją pisałam więcej TUTAJ, więc koniecznie przeczytaj, jak się z nią rozprawić! Innymi czynnikami rozpraszającymi są oczywiście wszystkie zapychacze czasu, które dają Ci szybki dostęp do pozytywnych emocji, takie jak przeglądanie mediów społecznościowych lub oglądanie seriali. Na dłuższą metę jednak nie przynoszą pozytywnych skutków, dlatego warto je ograniczyć. Nie musisz rezygnować z tych czynności zupełnie, ale ważne, aby nie przeszkadzały Ci w czasie, w którym masz do wykonania swoje obowiązki.
Dlaczego warto być systematycznym?
Każdy uczeń z pewnością się zgodzi, że bycie systematycznym ma swoje zalety i w dużym stopniu wspomaga proces zdobywania wiedzy. Ta cecha pozwala na poświęcanie mniejszej ilości czasu na naukę, ponieważ materiał powtarzany jest regularnie. To z pewnością lepsza wizja niż spędzenie kilku lub kilkunastu godzin nad książką dzień przed ważnym sprawdzianem. A mimo wszystko bardzo często ta opcja wygrywa i tak wielu młodych ludzi poświęca ogromną ilość czasu na powtórzenie materiału w ostatniej chwili.
Mimo to musisz wiedzieć, że systematyczność tylko na początku jest taka straszna. Z czasem zamienia się w nawyk, który przychodzi z łatwością. Codzienne powtórki materiału stają się naturalne i przestają jawić się niczym najtrudniejsze zadanie pod słońcem. Systematyczność, nie tylko w nauce, ułatwi Ci codzienne wykonywanie obowiązków, dlatego koniecznie ze mną zostań i sprawdź, jak możesz ją sobie wypracować.
Jak wypracować swoją systematyczność?
Zanim odpowiem Ci na to pytanie, musisz zastanowić się, czy jesteś gotowy na wejście w świat regularności i konsekwencji w swoim działaniu. Skutkiem ubocznym może być dotrzymanie postanowień noworocznych, więc pamiętaj, że czytasz na własną odpowiedzialność!
Jeśli chcesz zacząć pracować nad swoją systematycznością, to koniecznie zapoznaj się z poniższymi podpunktami.
Zapisz swoje cele edukacyjne na najbliższe pół roku
Usiądź przy biurku, weź kartkę, długopis i zastanów się, do czego dążysz. Jeśli za pół roku piszesz maturę i chcesz powtórzyć materiał, to zapisz, jakie tematy musisz sobie przypomnieć. Uwzględnij przy tym zarówno naukę teorii, jak i wykonywanie zadań maturalnych, dzięki którym ćwiczysz umiejętności rozwiązywania zadań. Jeśli do matury masz więcej czasu, to określ swój inny cel, który chcesz osiągnąć do końca tego roku szkolnego. Może to być systematyczna nauka, poprawienie ocen lub ćwiczenie swoich umiejętności.
Rozróżnij swoje cele długoterminowe i krótkoterminowe. Dzięki temu prościej będzie Ci stworzyć konkretną drogę do osiągnięcia celu głównego. Cele krótkoterminowe powinny wypełniać określone tygodnie i dni.
Pamiętaj, aby wszystko, co sobie zakładasz, było realne i możliwe do osiągnięcia. Powinieneś wypracować sobie balans między zbyt wygórowanymi oczekiwaniami a tymi mało ambitnymi. Mogą się również każdego dnia delikatnie zmieniać, więc nie nastawiaj się na sztywny harmonogram, a raczej elastyczne podejście do planowania swojej nauki. Dzięki temu łatwiej będzie Ci pokonać zniechęcenie i strach przed porażką.
Zacznij planować z dnia na dzień
Planowanie zadań na każdy dzień ułatwi ci bycie systematycznym. Oczywiście nie sprawi, że magicznie wszystko stanie się łatwiejsze, ale na pewno pozytywnie wpłynie na regularną naukę i powtarzanie określonych zadań.
W planowaniu każdego pojedynczego dnia bardzo ważne są Twoje cele i postanowienia. Dzięki nim będziesz wiedział, co konkretnie i kiedy zaplanować, oraz jakie zadania zapisać.
Planowanie kolejnego dnia powinno być ostatnim zadaniem, jakie każdego dnia wykonasz. Poświęć na to dziesięć minut, a przekonasz się, że kolejnego dnia nie tylko prościej będzie Ci rozpocząć i wykonywać obowiązki jeden po drugim, ale również szybciej się z nimi uwiniesz. Nie stracisz czasu na zastanawianie się, co jeszcze Ci zostało i zminimalizujesz ryzyko pominięcia ważnego zadania.
Twoje planowanie powinno również uwzględniać zapisywanie wszystkich zobowiązań. Zrób sobie miejsce, w którym będziesz notował projekty do wykonania, kartkówki i sprawdziany. Odhaczaj wszystko to, co uda Ci się zrobić i obserwuj, jak z dnia na dzień ich ubywa.
Wprowadź rutynę do swojego życia
Z pewnością nie każdy lubi rutynę, bo potrafi być nużąca i nudna. Nie można jej jednak odmówić skuteczności, ponieważ to dzięki niej łatwiej utrzymać swoją systematyczność. Ustal zatem swoją rutynę edukacyjną, która będzie określała czas rozpoczęcia nauki i godzinę jej zakończenia. Trzymaj się jej również wtedy, a nawet szczególnie wtedy, kiedy bardzo Ci się nie chce.
Niech Twoją rutyną stanie się zaczynanie nauki godzinę po powrocie ze szkoły. Nastaw sobie nawet budzik lub przypomnienie w telefonie. Dzięki temu będziesz mógł poświęcić tę godzinę na zjedzenie obiadu w spokojnej atmosferze i odpoczynek. To pozwoli Ci na chwilę oczyścić głowę bez konieczności ciągłego kontrolowania czasu.
Wyeliminuj wszelkie rozpraszacze
Pomyśl przez chwilę, z jakiego powodu najczęściej przerywasz swoją naukę. Jeśli jest to telefon, to wycisz go lub włącz tryb samolotowy. Zaczynasz przeglądać media społecznościowe? Przyłap samego siebie na tym negatywnym nawyku i od razu blokuj telefon. Jeśli są to wiadomości od znajomych, to odłóż telefon w mniej dostępnym miejscu, a rodzinę poproś o niewchodzenie do Twojego pokoju w określonych godzinach, jeśli nie potrzebują od Ciebie niczego pilnego.
Odpowiedz sobie szczerze na pytanie o to, co najczęściej Cię rozprasza i bezlitośnie wyeliminuj to w chwili, w której zaczynasz swoją naukę. Koncentrację bardzo łatwo stracić, ale jej odzyskiwanie może potrwać nawet kilkanaście minut.
Nagradzaj się za dobrze wykonaną pracę
Najlepszą nagrodą dla ucznia może być odpoczynek i spędzenie czasu w taki sposób, w jaki tylko się chce. Niech motywuje Cię fakt, że po wykonaniu wszystkich zaplanowanych zadań, będziesz mógł schować książki do plecaka i oddać się zajęciom, które tak bardzo Cię pochłaniają bez wyrzutów sumienia. Nagrodą może być ulubiony serial lub czas spędzony w gronie najbliższych.
Unikaj za to karania się. Dołowanie samego siebie z powodu źle wykonanego zadania sprawi, że jeszcze mniej chętnie zaczniesz podchodzić do rzeczy, które musisz zrobić. Będą kojarzyły się z niemiłym obowiązkiem, którego wykonanie nie przynosi Ci żadnej satysfakcji. Nagrody to zdecydowanie lepsze wyjście, jeśli ciężko Ci odnaleźć motywację.
Refleksja
Pozwól sobie każdego dnia, tygodnia lub miesiąca na krótką refleksją dotycząca tego, jakie robisz postępy. Spójrz na skreślone zadania, które udało Ci się wykonać, pomyśl, jaki materiał przyswoiłeś i jak poprawiły się Twoje umiejętności. Pochwal się w duchu za dobrze wykonaną pracę i postaw przed sobą nowe wyzwania. Niech to będzie kolejny, udany dzień, tydzień lub miesiąc z wykonanymi wszystkimi najważniejszymi zadaniami.
Monitoruj swoje postępy w taki sposób, jaki najbardziej Cię satysfakcjonuje. Może to być rozwiązywanie arkuszy maturalnych, aby sprawdzić, jak poprawiły się Twoje umiejętności lub zwykłe skreślanie kolejnych celów ze swojej listy. Możesz również zachęcić do wyzwania swojego przyjaciela, abyście wspólnie się dzielili swoimi małymi sukcesami, motywując się wzajemnie w trudnych chwilach.
Odnajdź swoje metody zarządzania własnym czasem i efektywnej nauki
Rutyna nie musi być wcale taka nudna, jeśli odpowiednio ją urozmaicisz. Zacznij zgłębiać temat związany z zarządzaniem własnym czasem, aby udoskonalać swoje umiejętności planowania. Wprowadzaj innowacje i sprawdzaj, co Ci się sprawdza i prowadzi do Twojego rozwoju. Również w swoją codzienną naukę możesz sobie ułatwić, jeśli zaczniesz stosować określone metody i techniki przyswajania wiedzy. Być może okaże się, że zdobywanie wiedzy jest dużo ciekawsze, niż do tej pory Ci się wydawało.
Więcej odnośnie tej tematyki znajdziesz w poradniku „Ucz się efektywnie, szybko i skutecznie”, więc koniecznie po niego sięgnij.
Ćwicz swoją samodyscyplinę
Samodyscyplina i systematyczność idą w parze. Oba pojęcia wiążą się z silnym charakterem, pewnością siebie i koncentracją na długoterminowych zyskach. Ludzie mają tendencję do sięgania po działania dające szybką lub natychmiastową gratyfikację. Nauka i zdobywanie wiedzy to natomiast coś, co wymaga podjęcia długoterminowych działań. Prowadzi jednak do samorozwoju, samozadowolenia i spełnienia marzeń. Trenuj zatem swoją samodyscyplinę poprzez codzienne praktykowanie systematyczności. Bądź systematyczny w działaniach, jakie podejmujesz, skupiając się na swoim celu i nagrodzie, jaka czeka po jego osiągnięciu. Odnajdź w sobie powód, dla którego podejmujesz się określonych działań i niech on Cię motywuje do codziennego podejmowania wyzwania od nowa.
Systematyczność można określić jako codzienne podejmowanie tego samego wyzwania od nowa. Każdego dnia musisz odnaleźć w sobie siłę, aby zacząć. Nawet w chwilach, gdy już nie chcesz i nie masz siły, warto się podnieść i wykonać najważniejsze zadania. Jeśli jednego dnia odpuścisz, to kolejnego przyjdzie Ci to z większą łatwością, więc nie poddawaj się! Wiem, że możesz zajść bardzo daleko, jeśli tylko zechcesz! Trzymam kciuki za Twoje postanowienia noworoczne! Pokaż, że to nie tylko czcze rozważania, ale poważne plany i cele.
To również może Cię zainteresować!