Naturalnym sposobem poznawania świata, uczenia się i wrastania w społeczeństwo przez dziecko jest zabawa. Od najmłodszych lat maluch skrupulatnie obserwuje wszystko, co się wokół niego dzieje, po czym zaczyna naśladować pewne zachowania w zabawie. Właśnie dlatego tak chętnie bawi się w dom, w sklep lub w fryzjera.
Nauka poprzez zabawę jest zatem najbardziej naturalnym sposobem na zdobywanie informacji o otaczającym świecie przez dziecko. Warto zatem wiedzieć, w jaki sposób ona przebiega, aby móc efektywnie wspierać malucha w tym procesie.
Zalety nauki poprzez zabawę
Uczenie się nierozerwalnie związane jest z ciekawością świata i zainteresowaniem wszystkim, co dookoła się dzieje. Nie wiąże się natomiast z przymusem i niechęcią. Dzięki temu takie zdobywanie nowej wiedzy jest dużo skuteczniejsze i trwalsze. Poznaj zatem kilka zalet, o których warto pamiętać, gdy rozważa się, czy nauka poprzez zabawę ma sens.
Motywacja
Nauka poprzez zabawę jest jedną ze skuteczniejszych metod uczenia się właśnie ze względu na motywację, jaką kształtuje u dziecka. Tradycyjne metody przyswajania wiedzy bardzo szybko nudzą i męczą mózg, który zaczyna się buntować. Dziecko rozprasza każda drobnostka, przez co utrzymanie uwagi jest niezwykle trudne. Zabawa natomiast jest ciekawa i przyjemna. Dziecko spędza miło czas, a wiedzę i nowe informacje chłonie nieświadomie.
Mniejsza ilość stresu
Nauka bywa dla dzieci niezwykle stresująca. Poczucie presji i niechęć do przyswajania wiedzy są niezwykle demotywujące. Ucząc się poprzez zabawę, czyli wykonując czynności, które sprawiają przyjemność, maluch nie odczuwa stresu. Czuje się zrelaksowany i zadowolony, co natomiast pozytywnie wpływa zarówno na szybsze przyswajanie określonych informacji, jak i ich lepsze zapamiętanie.
Rozwój umiejętności społecznych
Bawiące się w grupie dzieci, uczą się współpracy, słuchania siebie nawzajem, wyrażania swoich emocji i rozwiązywania konfliktów. To prowadzi do budowania pozytywnych i trwałych relacji międzyludzkich. Warto jednak pamiętać, że dzieci obserwują i naśladują osoby dorosłe pozostające w ich otoczeniu. Jeśli osoby najbliższe traktują się wzajemnie w pozytywny sposób, to dzieci również będą wykazywały pozytywne zachowania wobec innych dzieci.
Rozwój umiejętności motorycznych
Wiele zabaw, szczególnie tych kreatywnych, wymaga odpowiednich zdolności motorycznych. Właśnie dlatego wycinanie, malowanie, bawienie się plasteliną itd., to zabawy, które doskonale wpływają na rozwój zdolności motorycznych dziecka. W przyszłości maluchowi łatwiej przychodzi nauka takich czynności, jak wiązanie butów, zapisanie guzików, czy pisanie.
Radość i pozytywne emocje
Zabawa wiąże się ze śmiechem, szczęściem i pozytywną energią. Powiązanie jej z nauką sprawia, że również zdobywanie wiedzy zaczyna się dla dziecka charakteryzować pozytywnymi emocjami, które odczuwało podczas wykonywania przyjemnych i angażujących czynności. W przyszłości może to determinować pozytywne nastawienie do szkoły i dalszego kształcenia.
Jak wykorzystywać zabawę w procesie edukacji?
Nauka przez zabawę nie wymaga wielu skomplikowanych przygotowań. Wystarczy zaangażowanie rodziców i chęć pokazania dziecku kreatywnych sposobów na spędzanie czasu wolnego. Można wykorzystać wszystko, co znajduje się w domu, aby zająć malucha, sprawić mu przyjemność i wesprzeć jego rozwój. Rodzice bardzo chętnie dzielą się takimi pomysłami na portalach społecznościowych, dlatego koniecznie poszukaj inspiracji na interesujących Cię platformach.
Pamiętaj również o możliwości wprowadzenia w świat dziecka gier edukacyjnych. W naszej ofercie jest bajka, kolorowanka, gra memory i Piotruś. Więcej informacji na ich temat znajdziesz TUTAJ lub na naszym koncie na Instagramie @rodzinkanarzadow. Zamieszczamy tam również ciekawe i kreatywne sposoby na spędzanie czasu z dzieckiem, które z pewnością pozytywnie wpłyną na jego rozwój. Zaobserwuj nas i sprawdź, co możemy Ci zaoferować.
Nauka poprzez zabawę to z pewnością doskonały sposób na zdobywanie wiedzy przez dziecko, ale również budowanie pozytywnych emocji i skojarzeń. Daje także możliwość budowania więzi rodzinnych, jeśli w zabawę angażowana jest cała rodzina, a nie samo dziecko. Warto zatem poświęcić trochę czasu, aby pozwolić dziecku dorastać w pozytywnej atmosferze, która wiąże naukę z czymś przyjemnym i istotnym w życiu. Maluch od najmłodszych lat może bowiem budować świadomość, że nowe informacje, zdolności i umiejętności to coś, co prowadzi do rozwoju.