Coraz częściej rezygnuje się z czytania dzieciom bajek na rzecz telefonu, tabletu czy komputera. Książki zaczynają zalegać nieużywane na półkach, a powinno być odwrotnie! Pomagają dzieciom w poznawaniu otaczającego świata, zdobywaniu niezbędnej wiedzy i umiejętności oraz co szczególnie ważne – wspomagają rozwój Twojego malucha. Nie rezygnuj zatem z tej czynności i pokaż dziecku, że warto sięgać po książki bez względu na to, w jakim wieku są.
Jeśli nie czytasz swojemu dziecku bajek, to postaramy się przekonać Cię, że warto zacząć!
Zalety czytania książek dzieciom
Książki to wspaniała skarbnica wiedzy. Dodatkowo pokazują każdemu z nas zupełnie inny świat, mimo że czytamy dokładnie ten sam fragment. Jedynie od czytelnika zależy, jak wyobrazi sobie sytuacje, miejsca i bohaterów, o których czyta. To niesamowite, że wnętrze książki dla każdego jest zupełnie inne. Zobacz, jakie jeszcze niesamowite cechy posiadają te niedocenione w dzisiejszych czasach dzieła i w jaki sposób mogą wspomagać rozwój Twojego dziecka.
Stymulacja rozwoju mowy
Dziecko rozwija swój bierny słownik – czyli uczy się rozumienia mowy, która prowadzi w późniejszych etapach do wykształcenia umiejętności mówienia. Czytanie bajek tworzy więc odpowiednie warunki do nauki rozumienia i artykułowania mowy. Oprócz tego maluch wzbogaca swój słownik o nowe pojęcia, wyrażenia i synonimy słów, które już znał. Dzięki temu w przyszłości istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie będzie popełniał błędów językowych, a jego wypowiedzi będą się charakteryzowały kwiecistym językiem.
Przygotowanie do czytania i pisania
Częste czytanie dziecku, szczególnie w taki sposób, aby maluch widział książkę, wspomaga rozwój umiejętności czytania i pisania. Dziecko ma okazję widzieć literki, więc zapamiętuje ich kształt. Może również śledzić tekst, ucząc się przy tym odpowiedniej interpunkcji, ortografii i intonacji podczas czytania. Maluch uczy się, w jaki sposób stworzone są dialogi, kiedy powinien zrobić pauzę i kiedy warto zmienić ton głosu, aby czytany tekst był ciekawszy dla słuchaczy.
Poprawa pamięci
Czytanie książek stymuluje pamięć i pozwala w łączeniu posiadanej wiedzy z tą nową. Z każdą kolejną informacją mózg tworzy nowe synapsy i poprawia działanie tych, które istnieją, wzmacniając tym samym pamięć. Czytając, maluch musi zapamiętać imiona bohaterów, ich cechy charakterystyczne oraz cały ciąg przyczynowo-skutkowy. To zatem doskonałe ćwiczenie dla mózgu samo w sobie, ale jeśli dodatkowo dodacie do tego pytania lub dodatkowe zabawy, to możesz być pewien, że dziecko bardzo dużo się nauczy.
Kształtowanie inteligencji emocjonalnej
W bajkach, specjalnie stworzone postacie, wyrażają różne emocje. Dzięki temu dziecko uczy się ich rozpoznawania oraz wyrażania w odpowiedni sposób. Zaczyna rozumieć, dlaczego określone postacie są smutne, jak tę emocję wyrażają i jak się zachowują w trudnych dla nich momentach. Dodatkowa rozmowa z Twoją pociechą może sprawić, że nabierze nawyku odpowiedniego radzenia sobie ze swoimi emocjami. Przykładowo możesz wyjaśnić, że dany bohater jest smutny, dlatego postanowił porozmawiać ze swoim przyjacielem. Powiedz dziecku, że jeśli ono będzie smutne, to zawsze chętnie go wysłuchasz i wspólnie znajdziecie rozwiązanie.
Budowanie więzi emocjonalnej
Wspólne czytanie to sposób na wyrażenie miłości, jaką darzysz dziecko. Wpływa to pozytywnie na budowanie u malucha poczucia własnej wartości oraz na jego ogólny rozwój w przyszłości. Dzieje się tak, ponieważ czytanie bajki często wiąże się z kontaktem fizycznym. W sytuacji, gdy maluch siedzi u Ciebie na kolanach i może się przytulić, czuje się dobrze i bezpiecznie. Poświęcając mu czas, budujesz zaufanie, które jest tak niezwykle ważne w pierwszych miesiącach i latach życia.
Stymulacja rozwoju mózgu
Ludzki mózg potrzebuje ciągłej stymulacji, a czytanie to swego rodzaju gimnastyka dla tego organu. Słuchając czytanej fabuły, dziecko uważnie śledzi rozwój wydarzeń i przewiduje konsekwencje określonych zachowań, co pobudza mózg do intensywnej pracy. Pomaga również w rozwijaniu wyobraźni i myślenia przyczynowo-skutkowego. Podczas czytania dziecku bajki tworzą się również nowe połączenia między neuronami, co zwiększa ich gęstość w mózgu.
Poszerzanie zasobu słownictwa
Ludzie regularnie czytający książki mają większą swobodę wypowiedzi i charakteryzują się bardziej elokwentnym językiem. Szczególnie styczność z literaturą w młodym wieku pozytywnie wpływa na przyszły zasób słownictwa. Warto zatem poświęcić dziecku kilka minut każdego dnia, aby w przyszłości z łatwością przychodziło mu wypowiadanie się i używanie dużej ilości synonimów.
Pobudzanie ciekawości świata
Zafascynowane przedstawionym w książce światem dziecko często odbiera go bezkrytycznie i naśladuje zachowania bohaterów zaprezentowanych w bajkach. Pozwala to więc na kreowanie pozytywnych zachowań u malucha. Szczególnie jeśli sięgniesz po bajkę edukacyjną, która ma wprowadzić dziecko w świat określonych informacji. My gorąco zachęcamy do zainteresowania się naszą edukacyjną bajeczką „Przygody wyjątkowo zgranej Rodzinki Narządów”, która pomoże Twojemu dziecku odkryć tajniki jego własnego organizmu i różnych narządów. Oprócz tego pozna zagrożenia, jakie wynikają z używek oraz pomoże w tworzeniu pozytywnych nawyków zdrowotnych. Przemycanie wiedzy anatomicznej w młodym wieku pomaga dziecku zrozumieć swój własny organizm i odpowiednio o niego zadbać. Jeśli interesuje Cię więcej szczegółów, to koniecznie KLIKNIJ TUTAJ.
Czytanie to niezwykła czynność, która może zabrać człowieka w niezwykły świat, który w pewien sposób tworzy każdy z nas sam. Nie pozwól, aby Twoje dziecko przegapiło tak wspaniałą przygodę. Bardzo wiele zależy od Ciebie, czy maluch w przyszłości będzie chętnie sięgał po książki, czy pozostanie przy prostym odbiorze wizualnym dzięki telefonowi, komputerowi lub tabletowi. Zadbaj o jego przyszłość i zacznij mu czytać!
To również może Cię zainteresować!
Znaczenie gry memory w rozwoju dziecka